Rušenje zidova umjetnosti

Umjetničke galerije – tradicionalno velike, prostrane zgrade s neprocjenjivim umjetničkim djelima od zida do zida. Pa, to više nije slučaj. Umjetnost može ostati ista, ali decentralizirane umjetničke galerije mijenjaju način na koji posjedujemo, kao i doživljavanje djela unutar (ili na mreži). Ove galerije temeljene na blockchainu čine umjetnost pristupačnijom prosječnoj osobi i pomažu umjetnicima početnicima da lakše steknu prepoznatljivost u prostoru.

Budući da je kombiniranje blockchaina s umjetnošću još uvijek relativno nova ideja, možda niste čuli ni za jednu decentraliziranu umjetničku galeriju. Pa, ne brinite Ovdje smo da vam pružimo insajderski vodič za neke od najboljih decentraliziranih umjetničkih galerija koje se trenutno pojavljuju širom svijeta.

Mecena Decentralizirana umjetnička galerija

mecena je decentralizirana umjetnička galerija koja “demokratizira pristup likovnoj umjetnosti”. Pomoću platforme Maecenas možete kupiti frakcije umjetničkih djela pomoću ART žetoni. Iako vlasnici posjeduju fizičko umjetničko djelo, imate koristi od bilo kakve procjene vrijednosti.

S druge strane transakcije, umjetničke galerije u ekosustavu Mecena mogu prodati dijelove svojih umjetničkih djela kako bi financirale nove instalacije. Umjesto da uzimaju zajam s visokom kamatom, vlasnici galerija prikupljaju sredstva prodajući, recimo 20%, svog najvrjednijeg djela.

dijagram mecene kako to djeluje

Ne samo da nam Mecena omogućava prosječnim radovima da posjedujemo likovna djela, već stvara učinkovitije tržište koje uklanja posredničke troškove. To bi pak trebalo dovesti do dostupnijeg kapitala za financiranje novih umjetnika i njihovih djela.

Tim Mecena održao je uspješnu prodajnu skupljanje žetona u kojoj je prikupio preko 50 tisuća ETH. Crowdsale je doveo nekoliko značajnih investitora, uključujući Pantera Capital, prvu američku investicijsku tvrtku za bitcoin sa sjedištem u SAD-u. Tim je distribuirao žetone na sljedeći način:

  • 30%: Sudionici gužve
  • 30%: Rezervni fond likvidnosti
  • 20%: Akvizicija partnera i klijenta
  • 20%: Tim Mecena

Postoji, i samo će ikad postojati, 100 milijuna ART tokena.

DADA.nyc

Specijalizirajući se za žanrovsku umjetnost Dada, DADA.nyc je decentralizirana umjetnička galerija na mreži Ethereum. Svako umjetničko djelo na platformi ograničeno je izdanje s dokazima o vlasništvu vezanim izravno za blockchain.

Kao umjetnik, svoje umjetničko djelo promovirate i prodajete izravno na web mjestu DADA. Primite 70% svake prodaje (DADA prima 30%), kao i 30% sve dobiti sa sekundarnog tržišta za svoje radove.

Galerija je započela 2014. godine kao „platforma za vizualni razgovor“ kako bi umjetnici mogli međusobno razgovarati kroz svoje crteže. U ožujku 2016. galerija je dosegla preko 150 tisuća registriranih korisnika. U listopadu 2017. tim je završio razvoj decentralizirane umjetničke galerije.

Karte Curio

Karte Curio su digitalne slike i animirani GIF-ovi u određenom formatu kartice. Povezana galerija, poznata kao automat za prodaju, u potpunosti je mrežna i koristi Ethereum blockchain za prodaju djela. Da biste kupili karticu, potrebno je samo:

  1. Stvoriti Novčanik Curio Card. Ovaj novčanik kompatibilan je s Trezorom i Ledger Nano S.
  2. Pošaljite točnu količinu Ethereuma iz novčanika na odgovarajuću adresu novčanika automata.
  3. Zatim svoje kartice možete pogledati u galeriji ili izravno iz novčanika Curio Card.

Svaka je kartica ograničena, pa se obično prodaju. Umjetnici dobivaju sto posto prodaje iz automata Curio Card. U sredini nema nikoga tko bi uzeo rez.

Na web mjestu trenutno djeluje šest umjetnika iz različitih stilova.

Decentralizirani umjetnički blokovi

Potpuno nova vrsta decentralizirane umjetnosti pojavila se izravno na blockchainu, redefinirajući ono što je zapravo klasificirano kao galerija. Kolekcionarstvo, na pr. CryptoKitties postoje na mreži Ethereum i mogu međusobno komunicirati. Možete ih kupiti, prodati ili čak uzgajati kako biste stvorili potpuno novo umjetničko djelo (mačka) – nije potrebna galerija. Te su digitalne mačke u jednom trenutku bile toliko popularne da su uzrokovale značajne zagušenja na mreži Ethereum, čak vodeći do kašnjenja nekih početnih ponuda kovanica.

Drugi primjer, Rijetki direktorij Pepe je jednostavno web mjesto na kojem se nalaze kartice za trgovanje rijetkim Pepeom. Umjetnici izrađuju ove kartice pomoću mreže Counterparty. I, još jednom, možete prenijeti vlasništvo izravno na njegov blockchain. Te su karte prikupile kult koji prati stvaranje određenih zajednica, kritičara Rijetkog Pepea, pa čak i pseudo-religiju. Najskuplja karta Rijetkog Pepea, Homer Pepe, nedavno je prodana za nešto manje od 40.000 dolara.

homer pepe

I na kraju, projekti poput Anime Coina dodatno uklanjaju potrebu za centraliziranom umjetničkom galerijom. Pomoću Anime Coin svoju anime sliku prenosite na mrežu zajedno s brojem kopija koje želite distribuirati. Uz to, drugi korisnici mogu kupiti vaše umjetničko djelo pomoću decentralizirane razmjene projekata ANIM-a. Ta razmjena zapravo postaje decentralizirana umjetnička galerija.

Završne misli

Iako je decentraliziranih umjetničkih galerija trenutačno malo, jasan je trend koji pokazuje njihovu popularnost u porastu. Možda nikada neće zamijeniti fizičke prostore; međutim, hibridna rješenja koja spajaju centralizirano s decentraliziranim nisu na odmet.

Kombinacija blockchain tehnologije s galerijama poboljšava umjetničku dostupnost i uvelike podržava umjetnike koji su se možda mučili da se snađu. Uz vrijednost koju donosi decentralizirana umjetnost, ne čudi da industrija pomiče ovaj smjer.