Blockchains i njihove kriptovalute energetski slijede put sličan drugim velikim skokovima u tehnologiji koji su došli prije njega. Poput automobila, električne energije ili svjetske mreže, tehnologija i zajednice iza blockchain tehnologije rastu i inoviraju daleko ispred postojećih propisa ili mreža socijalne sigurnosti.

S jedne strane, regulacija i sigurnost potrošača u prostoru blockchain tehnologije i kriptovaluta postaju sve važniji i poželjniji od strane uključenih.

Međutim, čini se da zajednica zadržava dah nad onim što mogu donijeti dobri propisi i kako će organizacije poput vlada ili SRO-a (samoregulirajuća organizacija) moći utjecati na promjene bez zadrške za napredak. Bit će važno da regulatorna tijela pokušaju pojasniti konkurentske ideje oko tema poput oporezivanja, kripto razmjene i kako treba postupati s ICO-ima.

Nadzor i sigurnost unutar ovih putova pomoći će u izbjegavanju prošlih nesreća poput Mt Gox ili Bitconnecta, ali čak i ako je ovoj industriji prijeko potreban odgovoran nadzor, od presudne je važnosti da propisi ne donose više štete napretku nego što je dobro za ljude.

„Sad smo u tom trenutku gdje nam treba više jasnoće i pravila i treba nam više sigurnosti. Povoljno je vrijeme za početak ponovnog pregledavanja pristupa “pričekaj i vidi” regulatora ”

Ryan Zagone, Ravnateljica regulatornih odnosa, Ripple

Što regulacija može donijeti kripto ekonomiji

Većina potreba za regulacijom odnosi se na trgovanje i monetizaciju kriptovaluta, a to ne treba čuditi.

Pravne definicije i regulatorni okviri znatno bi pomogli razjasniti trenutnu razinu nesigurnosti koja je uključena u kripto tržišta. Neizvjesnost i nestabilnost trenutno dobro stoje za špekulante i dnevne trgovce, ali ne čine previše za velike institucije koje sjede sa strane.

Smjernice za oporezivanje, ICO (Initial Coin Offering) regulacija, nadzor nad kripto-razmjenom i zakonske skele za uključivanje institucionalnih investitora na kripto tržišta samo su neki od načina na koje regulacija može pomoći u čišćenju ove industrije i učiniti je još plodnijim područjem za inovacije i sigurno ulaganje.

Oporezivanje

Ulaganja u kriptovalute uzrokuju ozbiljne glavobolje svima koji žele ostati u dobrim knjigama svojih poreznika. Pitanja poput toga koja jurisdikcija ubire porez, koji se novčići i tokeni oporezuju i koje su aktivnosti oporezivi događaji, što sve trenutno okružuje velike i male investitore.

Porez bi se mogao činiti neobičnim pozitivnim naglaskom na nadolazeće blagodati propisa jer to obično znači manje novca u našim džepovima; međutim, porezi su vitalni dio gospodarstva i kako bi se veliki igrači mogli pouzdano pridružiti, detalji oko poreza morat će se pooštriti.

Naizgled se čini da će se većina kripto ulaganja, bilo za kratkoročnu upotrebu ili za dulja zadržavanja, oporezivati ​​u okviru kapitalnih dobitaka i gubitaka. Budući da se kripto imovina i valute u trenutnom obliku uglavnom koriste kao pohranjuje vrijednost, a ne aktivne likvidne valute, kapitalna dobit i gubici se uklapaju.

No dok kripto pronalazi nove slučajeve upotrebe i brzina kovanja novca raste oko tržišnih vladinih odjela poput RAK-a, IRS-a i HMRC-a, morat će izgladiti svoje definicije kako bi se zadovoljilo kako se nova klasa imovine koristi u stvarnom svijetu.

ICO nadzor

ICO (Initial Coin Offering) kao tehnologija ulaganja korišten je za prikupljanje milijardi dolara vrijednosti u vrlo kratkom vremenu. Vrhunac ludovanja za sudjelovanjem na ICO tržištu značio je mnogo prekoračenja projekata koji su se brzo financirali, a često od investitora i ljudi koji su imali premalo informacija i previše optimizma.

Međutim, čini se da nedavno ICO industrija ide prema jačem naglasku na zaštitu investitora i usklađenost s propisima. Čak i bez čvrstih pravila o tome kako će se postupati s ICO-om i blockchain financiranjem, projekti koji razmišljaju unaprijed zauzimaju proaktivnu perspektivu.

Na primjer, došlo je do značajne razlike u ukrcavanju investitora za projekte ranog usvajanja. KYC (Upoznajte svog klijenta) i drugi standardi sve se više koriste kako tržište sazrijeva i pokušava se odvojiti od prošlih prevara i tržišnih manipulacija.

Početne ponude kovanica mogu biti izvrsno vozilo u kojem investitori mogu pokazati svoje povjerenje u ranoj fazi projekta. Međutim, potrebno je uvesti više zaštite kako bi se legitimnim projektima moglo pristupiti i sudionici mogu sigurnije ulagati.

Razmjene i skrbništvo

Glavno pitanje s kojim se suočavaju kripto burze je sigurnost kovanica njihovih kupaca i točnije privatnih ključeva njihovih kupaca. Uz izuzetak decentraliziranih burzi, kripto burze drže privatne ključeve svojih kupaca za pregršt pogodnosti i na klijentskoj i na burzi. Imati privatne ključeve računa na burzi pomaže povećavanjem likvidnosti za kovanice, poboljšanjem operacija novčanika, a također omogućava burzama da kreiraju brže trgovanje koristeći strategije poput držanja većine trgovina izvan glavnog bloka ili glavne knjige kovanica dok to nije potrebno.

Bez obzira na to postoje li prednosti u načinu na koji se rukuje privatnim ključevima, pronalaženje ne traje predugo uvjerljivi primjeri zašto je kripto razmjena koja drži privatne ključeve ozbiljan rizik. Propisi u slučaju razmjene mogu pomoći u postavljanju naprijed mjerenja i u prevenciji i u reakciji na ranjivost privatnih ključeva koji pomažu u razmjeni.

Na primjer, osnovna sigurnosna mjerenja i revizija treće strane mogu se koristiti za stvaranje sigurnosnih standarda. Pored preventivnih mjera, postoji potreba za povećanom odgovornošću zbog hakiranja i kršenja koja utječu na posjedovanje klijenata na tim burzama.

Nedavno je došlo do pomaka u popunjavanju ove praznine u regulaciji gdje su se vršile velike i male razmjene pogođene krađama pokušaji pokrivanja gubitaka svojih klijenata. Za sada pritisci slobodnog tržišta stvaraju zaustavljanje u rješavanju ovog problema, ali potreba za institucionaliziranim rješenjima ne nestaje brzo.

Uz nesigurnost u kripto burzama, skrbništvo nad kriptovalutom nad glavnim investitorima i dalje potkopava njihovo povjerenje i ograničava im ulazak na kriptomarket. U slučaju skrbništva nad kriptovalutom, tržište ne čeka regulatornu pomoć, već uredba čeka tržište.

Značajna prepreka velikim institucionalnim ulagačima, uključujući hedge fondove, sindikate i zadužbine da nabrojimo samo neke, jest nedostatak akreditiranih i uglednih skrbnika.

Upravitelji ovih masovnih fondova nemaju interesa sami držati svoju imovinu, zapravo, najaktualnija regulativa zahtijeva da treća strana drži imovinu svog portfelja i odgovara za njih.

Ovo je najjednostavnija provjera i ravnoteža radi zaštite fonda i dobrotvora. Institucionalna ulaganja koja se kreću na kripto tržišta ne bi bila ništa drugačija, a zapravo vjerojatno čak i neophodnija s obzirom na tehničku barijeru povezanu sa sigurnim i sigurnim skladištenjem velike kriptografske vrijednosti.

Postoji nekoliko projekata i tvrtki koji dolaze na scenu za kripto skrbništvo, poput Coinbasea s njihovom nedavnom najavom njihovo rješenje skrbništva, pa će biti zanimljivo vidjeti kako ovaj pokret može okrijepiti tržište, međutim za većinu ulagača skrbništvo nad masovnim fondovima vjerojatno će biti nešto o čemu se malo priča nakon što se rješenja postave na mjesto.

Nadzor i usmjeravanje kripto burzi i kripto skrbnika igrat će vitalnu ulogu u 2018. godini, a nadalje kako ovo sredstvo nastavlja sazrijevati i počinje privlačiti velike igrače.

Institucionalni investitori spremni su započeti s dodjelama, ali tržište mora biti odgovornije i pružiti potrebne alate, poput skrbništva, kako bi ta velika ulaganja moglo prenijeti u ovu klasu imovine.

DIP (vrijednosni papiri) i CFTC (roba)

Paralelno s relativnom popularnošću Bitcoina i kriptovaluta, regulatorna tijela se trude raščlaniti svoju nadležnost i većina problema može se svesti na to kako je klasificirana kripto imovina.

Posebna je pažnja posvećena načinu na koji će glavni regulatorni odjeli definirati i tretirati kripto imovinu u Sjedinjenim Državama, jer odluke SEC-a ili CFTC-a često mogu imati međunarodni utjecaj i stvoriti presedan za buduće prekogranično zakonodavstvo.

Rano pojavljivanje regulatornih smjernica u Sjedinjenim Državama došlo je 2013. godine od FinCEN-a (Mreže za provođenje financijskih zločina), podružnice američkog Ministarstva financija, koji je objavio ranu regulativu koja je aktivnosti s virtualnim valutama široko označavala kao prijenos novca.

U novije vrijeme SEC (Komisija za vrijednosne papire) i CFTC (Američka komisija za trgovinu robama) odmjerili su svoje smjernice i mišljenja, oboje u korist svojih nadležnosti.

Odnos između SEC-a i CFTC-a i njihov preklapajući nadzor čini blokchain okruženje teškim za navigaciju, posebno u pogledu inovatora i pionira koji stvaraju i zamišljaju u ovom prostoru.

Usporavanje i povećana promišljenost timova koji pokreću novi blockchain projekt već je bilo očito jer se nove organizacije protežu kako bi se zadržale izvan definicije SEC-a o sigurnosti. Zabrinjava činjenica da će, ako momčad novac ili žeton na kraju bude označen kao vrijednosni papir, imat će prilično teško vrijeme da dobiju količinu jer će razmjene biti jako ograničene da ih uvrste.

Osim SEC-a, CFTC također počinje vršiti pritisak unutar svoje nadležnosti, a nedavno je pojačao svoje polaganje prava na kriptovalute kako padaju “unutar uobičajene definicije “robe”.”CFTC koji ocrtava da su kripto valute poput Bitcoina roba omogućuje im zakonsku prednost da slijede loše aktere u svemiru.

Sve u svemu, čini se da je ovo dobar potez za blockchain zajednicu jer je to korak ka većoj regulatornoj jasnoći. Imati mogućnost da CFTC može upravljati i nadzirati tržišta kriptovaluta pomaže stvoriti veću sigurnost i odgovornost kako za investitore tako i za inovatore.

I SEC i CFTC moraju igrati ulogu u ovom prostoru kako bi zaštitili sve uključene, međutim, očito je da se trebaju kretati oprezno jer niti jedna strana ne želi biti ta koja će zaustaviti inovaciju.

Šef CFTC-a, J. Christopher Giancarlo, ponovio je ovaj osjećaj osjetljivosti i bio je citirana izreka „‘ Ne šteti ’je nedvojbeno bio pravi pristup razvoju interneta. Slično tome, vjerujem da je ‘ne naudi’ pravi sveobuhvatni pristup za tehnologiju raspodijeljene knjige. ”

Završne misli

Dalje će za vođe regulatornih tijela poput Christophera Giancarla biti najvažnije pronaći odgovarajuću ravnotežu u kojoj mogu pružiti važne mjere sigurnosti potrošača bez ugrožavanja rasta industrije i inovacija.

Međutim, prema onome što je očito do sada, čini se da polagani pristup ‘ne nanose štetu’ mnogim nacionalnim državama daje dividende u odnosu na suprotan pristup stroge zabrane.