Unatoč onome u što možda vjerujete, ne morate biti bogati da biste posjedovali Bitcoin. Kriptovalute poput Bitcoina funkcioniraju baš poput papirnate valute koju podržava država u vašem novčaniku. Zapravo djeluju još bolje jer ih s virtualnim valutama možete podijeliti u gotovo beskonačno manje jedinice. Danas ćemo istražiti frakcije Bitcoina i objasniti kako lako funkcionira valuta Satoshi u usporedbi sa svakodnevnim gotovinom.
Podijeliti & Osvojiti
Važno je napomenuti da podjela bilo koje valute na manje jedinice ne čini je manje vrijednom. Zapravo, ovo je osnovno načelo da bilo što funkcionira kao novac. Prije tisuće godina, mogli biste razmjeniti piletinu za voće ili možda nekoliko piva za majstora da popravi propusni krov.
Kao što možete zamisliti, nošenje pilića, voća ili piva nije baš prikladan način za pohranu i razmjenu vrijednosti. Izum papirnatog novca donio je sa sobom mogućnost brze i jednostavne pohrane i razmjene vrijednosti. S lakoćom se može zbrajati, oduzimati, množiti i dijeliti. Kokoš? Ne tako puno.
Mnogi entuzijasti kriptovaluta pogrešno vjeruju da posjedovanje više imovine u usporedbi s drugom čini je vrijednijom. Sjajan primjer za to je Ripple. Što biste radije imali, 100 Ripple ili 1/2 Bitcoina? U vrijeme ovog članka, 100 Ripple bi vam dao otprilike 28 dolara, a 1/2 bitcoina 3 100 dolara.
Ovo nije ubod u Rippleu, već samo ilustracija. Imati više nečega što ljudi zajednički vjeruju kao vrijedne je ono što se računa.
Preokret sreće
Još 2010. godine kada Bitcoin nije bio ništa drugo doli nada i san, čovjek s Floride platio je gomilu 10 000 JPY za 2 pizze. Naravno, u to vrijeme nije ni slutio da će Bitcoin u slijedećih nekoliko godina poskupjeti. Premotajte unaprijed do danas (sredina kolovoza 2018.) i 2 bitcoina kupit će vam otprilike 1150 pizza. Oh, kako su se okrenuli stolovi!
Možda najskuplja transakcija kriptovaluta u povijesti?
Ogromna cijena Bitcoina u odnosu na dolar (i drugi papirni novac koji podupire država) u velikoj je mjeri zahvaljujući lošem upravljanju našim trenutnim sustavom vrijednosti. Tijekom tisuća godina svjedoci smo devalvacije našeg novca kroz neplativi državni dug i beskonačno tiskanje novca.
Trenutno sjedimo usred udarca usred nove monetarne krize. Sav taj tiskani novac treba nekamo otići. I to se slijeva u dionice, obveznice, stanovanje i gotovo sve što će imati vrijednost. Možete biti sigurni da se i to kreće u kripto.
Kakve to sve veze ima s frakcijama Bitcoina koje možete pitati? Pa, Bitcoin je dizajniran imajući u vidu svojstva zdravog novca. Kako papirnati novac devalvira, a vrijednost Bitcoina raste, velika je vjerojatnost da ćemo se morati početi upoznavati s bitcoin frakcijama. Trgovanje valutom Satoshi neće biti nešto u čemu sudjeluju samo štreberi i računalni gurui.
Razbijanje
Najmanja jedinica Bitcoina poznata je kao Satoshi. Nazvan po sada već legendarnom tvorcu / ima Bitcoina, 1 Satoshi = 1/100 000 000 (jedna 100 milijunti dionica) Bitcoina. U dolarskim uvjetima $ 1 = otprilike 16 500 Satoshi.
Pogledajmo neke dodatne frakcije Bitcoina i neke pojmove koji se koriste za njihovo opisivanje u kripto zajednici:
Sljedeća najmanja jedinica naziva se a Microbitcoin (μBTC) što je jednako 100 satošija. Krećući dalje imamo Millibitcoin (mBTC). Omjer mBTC i Satoshi je 1: 100 000. Na kraju, pogledajmo simbol koji nije toliko poznat pod nazivom Bitcent (cBTC). Bitcent = 1 milijun satošija i može se usporediti s novčanicama, niklenima i novčanicama u američkoj valuti.
Postoji niz web lokacija za pretvorbu poput bestchange ako tražite brz i jednostavan način da utvrdite vrijednost svog lokalnog novca u odnosu na valutu Satoshi.
Razotkrivanje mitova o kriptovalutama
Bitcoin je zamišljen kao sustav razmjene vrijednosti za gotovo svakoga, bilo gdje u svijetu. Oni koji tvrde da je posjedovanje Bitcoina samo za bogate jednostavno ne razumiju tehnologiju.
Ograničena ponuda
Prvo, imajte na umu da će postojati samo približno 21 milijun Bitcoina. Po dizajnu. Kad bismo radili samo na Bitcoinima, to ne bi bilo dovoljno dovoljno da omogući značajnu trgovinu na maloj otočnoj državi, nikad ne mislite na cijelu zemaljsku kuglu od otprilike 7 milijardi ljudi. Podjela Bitcoina na Satoshi i druga konvencionalna imena ključna su za smještaj više korisnika dok se penju na fenomen kriptovalute.
To je beskrajno lakše učiniti s virtualnim valutama, jer se ne moramo brinuti o fizičkom stvaranju i nošenju velikih suma denominiranog novca. A da ne spominjemo kolika bi korist bila i za okoliš.
Nespojivo s postojećim financijskim instrumentima
Drugo, čini se da velik dio mainstream financijske zajednice uspoređuje Bitcoin sa uobičajenim dionicama tvrtke. U većini slučajeva zapravo ne možete posjedovati djeliće dionica. Uzmimo u obzir Berkshire Hathaway koji trguje više od 300.000 USD po dionici na njujorškoj burzi. Svakako trebate biti bogati da biste posjedovali taj.
To očito nije slučaj s Bitcoinom. Legitimne kriptovalute prvo treba promatrati kao valutu, a možda kao investiciju.
Valuta Satoshi – pomak uma
Nadamo se da ćete do sada shvatiti da se držanje male količine (ili djelića) Bitcoina još uvijek isplati. Činjenica da bi većina nas mogla obaviti transakciju Satoši a ne nužno u Bitcoinima je dokaz koliko je bitcoin postao vrijedan od njegovog početka. Valuta Satoshi eksperiment je. I to mladi.
Baš kao i bebe, i tu će biti problema sa zubima i prepreka koje treba prevladati. Prijelaz s određivanja cijena u Bitcoinima na određivanje cijena u Satoshisima mentalni je. Veliki dio ljudske vrste za početak nije ni svjestan virtualnih valuta. Dakle, to doista nije glavna briga dok ga ionako ne počnemo široko usvajati u trgovini.
Jednostavan način rada s bitcoin frakcijama je zamisliti to 1 Satoshi = 1 USD. To idemo dalje pretvarajući 1 μBTC do 100 dolara i tako dalje iz gornje tablice. Matematika nije raketna znanost. I da, možda bi imenima mogao biti potreban remont, ali to će doći s vremenom. Za sada ono što stvarno moramo shvatiti jest da je Bitcoin fleksibilan, djeljiv i sposoban način razmjene vrijednosti.