Platforma Aeternity (AE) & Kriptovaluta: dubinski pogled

Aeternity je nova platforma za decentralizirane aplikacije (DApps) pokrenuta u testnetu 2017. Također je u 2017. imala uspješnu ponudu tokena za svoj Aeon (AE) token.

Projekt se fokusira na povećanje skalabilnosti pametnih ugovora i DApps-a. Postiže skaliranje premještanjem pametnih ugovora izvan lanca. Umjesto da rade na blockchainu, pametni ugovori na Aeternityu prikazuju se u privatnim državnim kanalima između strana uključenih u ugovore.

Aeternity uključuje nekoliko drugih značajki koje ga razlikuju od ostalih pametnih ugovora i DApps platformi. Značajno je da uključuje decentralizirani oracle stroj koji donosi podatke iz vanjskih izvora za upotrebu u pametnim ugovorima. Također koristi tržišta predviđanja u različite svrhe glasanja i provjere unutar platforme.

Aeternity, koji je osnovao dugogodišnji kripto-entuzijast i rani kolega Vitalika Buterina, Yanislav Malahov, brzo se popeo na 40 najboljih svjetskih projekata.

U ovom ćemo članku duboko zaroniti u Aeternity, njegove prednosti i moguće slučajeve upotrebe.

Problem: Skaliranje pametnih ugovora

Ethereum omogućuje pametne ugovore razvijene na vrhu blockchaina. Ovo je bio proboj za blockchain tehnologiju. Tehnologiju je odveo izvan područja prijenosa vrijednosti (Bitcoin) i u svijet decentraliziranih aplikacija.

Međutim, nedavno smo vidjeli da je teško skalirati izvršenje pametnih ugovora na blockchainu. Crypto Kitties je sjajan primjer. Nešto jednostavno poput stvaranja i trgovanja jedinstvenom imovinom na Ethereumu zaglavilo je mrežu kad se povećao volumen transakcija.

Ethereum to prepoznaje problem skalabilnosti kao „možda najvažniji ključni tehnički izazov“ pred kojim je usvajanje blockchaina. Postoje tri načina za rješavanje skalabilnosti:

1. Povećajte protok s različitim mehanizmom konsenzusa

Ovaj pristup uključuje povećanje broja transakcija koje blockchain može obraditi u sekundi. Na ovaj način NEO planira skalirati svoju DApps platformu, s različitim konsenzusnim mehanizmom koji je učinkovitiji. Međutim, ovo ne rješava temeljni problem skalabilnosti i još uvijek ima svoja ograničenja.

2. Povećajte propusnost oštrenjem

Ethereum istražuje ovu opciju, a Zilliqa je jedan od projekata koji je trenutno provode. Uključuje podjelu transakcija i zahtjeva za pametnim ugovorima na mreži između grupa čvorova (krhotina). Na primjer, 1/3 čvorova na mreži provjerila bi 1/3 transakcija. Ovo je obećavajuće jer povećava protok. Međutim, to znači da svi čvorovi ne provjeravaju sve transakcije, što otežava podmirivanje radnji pametnog ugovora koje se oslanjaju na informacije drugih krhotina.

3. Pomaknite izvršavanje pametnih ugovora izvan lanca

Ethereum također razmatra ovu opciju, možda radeći kombinaciju razbijanja i poravnanja ugovora izvan lanca. Ovdje Aeternity trenutno inovira. Usredotočili su se na povećanje skalabilnosti primjenom pametnih ugovora izvan lanca.

Skaliranje pametnih ugovora glavni je cilj Aeternitya. Spremni su stvarati valove svojim rješenjem državnih kanala.

Državni kanali

Državni kanali su linije komunikacije između strana u pametnom ugovoru. Ne dodiruju blockchain, osim ako nisu potrebni za donošenje presude ili prijenos vrijednosti.

ugovori izvan lanca

Budući da su izvan lanca, ugovori o državnim kanalima mogu funkcionirati mnogo učinkovitije. Ne trebaju plaćati mrežu za svaki put kada izračunaju.

Također mogu raditi s većom privatnošću. Samo dvije strane uključene u ugovor moraju vidjeti informacije i rad ugovora. Ovo je ne trivijalno razmatranje za velike tvrtke koje razmišljaju o stavljanju osjetljivih poslovnih podataka u pametni ugovor. Čuvanje privatnih ugovora pomaže u osiguranju upotrebljivosti pametnih ugovora za sve vrste svrha koje mogu dotaknuti osjetljive podatke.

Nesuglasice & Odlučivanje o ugovorima o državnom kanalu

Kada postoji neslaganje u ugovoru o državnom kanalu, ugovor se obraća blockchainu radi donošenja presude. Ugovor ostaje privatni putem postavljanja dokaza s nultim znanjem koje omogućuje blockchainu donošenje presude bez potrebe za znanjem sadržaja ugovora. Na taj način blockchain djeluje kao slijepi pravosudni sustav za pametne ugovore.

Zanimljivo je da, budući da je ponašanje blockchaina predvidljivo, osporavanje rezultata ugovora o državnom kanalu nema koristi. Blockchain će vjerojatno potvrditi ishod.

Konačno podmirivanje računa u ugovoru tada se odvija na blockchainu i ugovor se zatvara. Rezultat izračunavanja izvan lanca je povećanje protoka mreže za nekoliko redova veličine, jer samo konačno rješenje mora biti obrađeno na lancu.

Razvoj pametnih ugovora o vječnosti

Aeternity omogućuje razvoj funkcionalnih pametnih ugovora. Ne podržava programiranje sa statusom. Umjesto toga, stranke u ugovoru odgovorne su za održavanje stanja programa. Tada bi osigurali i potvrdili stanje kao dio ulaznih podataka za ugovor.

To je u suprotnosti s inzistiranjem Ethereuma da programiranje sa stanjem je važno za blockchain aplikacije. U ovom članku ne možemo pokriti razliku između funkcionalnog i državnog programiranja. Međutim, dovoljno je reći da je država važna komponenta izgradnje korisnih aplikacija. Ethereum radi na izuzetno teškom problemu državno osipanje, što bi, ako se riješi, moglo učiniti Aeternity mnogo manje atraktivnim kao platforma.

Do sada je, međutim, razdvajanje funkcionalnih zahtjeva i zahtjeva sa stanjem važan trend u skalabilnosti pametnih ugovora. Funkcionalne programe je lakše prilagoditi.

Aeternityovi pametni ugovori rade na jeziku koji se zove Chalang i koji se kompajlira u bytecode. U budućnosti Aeternity želi biti što više pogodan za programere. Stoga planiraju stvoriti JS knjižnice i JSON API-je za web razvoj.

Oracle Machine

Važan aspekt razvoja pametnih ugovora i DApp-a je pristup vanjskim izvorima podataka. To bi moglo značiti provjeru vremena u Londonu, rezultata nogometne utakmice ili cijene zlata.

Oracles pružaju pristup podacima hostiranim izvan blockchaina. U mnogim blockchain projektima proročanstva predstavljaju sigurnosni rizik i potencijalnu točku neuspjeha, jer su obično jedinstveni, centralizirani tokovi podataka.

aeternity platforma

Aeternity predlaže decentralizirajuće proročanstva sa svojim strojem oraclea. To bi učinilo vanjske podatke nepromjenjivima i nepromjenjivima kad dođu do Aeternityhovog blockchaina. Naravno, izvor podataka i dalje bi mogao biti hakiran, pa Aeternity provodi tržište predviđanja na kojem se korisnici mogu kladiti na točnost i iskrenost dolaznih podataka iz raznih proročanstava.

Hibridni dokaz o radu & Dokaz uloga

Mreža Aeternity oslanja se i na dokaz o radu i na dokaz o udjelu.

Dokaz o radu uspostavlja konsenzus na platformi Aeternity. Rudari provjeravaju nove blokove na sličan način kao bitcoin i trenutni model Ethereuma. Međutim, Aeternity koristi male varijacije kako bi optimizirao algoritam dokaza rada za skalabilnost. The Kukavičji ciklus je novi teoretski dokaz algoritma rada koji kombinira zahtjeve skalabilne memorije s trenutnom provjerljivošću. Cuckoo Cycle potiče uređaje s dinamičkim RAM-om. Njegov dizajn znači da biste Aeternity mogli iskopati s mobilnog uređaja.

Dokaz o udjelu kontrolira upravljanje ekosustavom Aeternity. Vlasnici AE tokena mogu glasati o prijedlozima za razvoj i promjenama na temelju udjela AE koji posjeduju.

Open Source Aepps na lansiranju

Aeternity njihove decentralizirane programe naziva “aepps”. Razvit će aepps otvorenog koda uoči pokretanja glavne mreže kao demonstraciju mogućnosti mreže Aeternity. Imati korisne eepps na raspolaganju od prvog dana, važno je za Aeternity kako bi se učvrstio u prepunoj utrci DApps platforme.

Aepps na Aeternityu prioritet će dati dizajn i korisničko iskustvo, prvi za mobilne uređaje. Aeternity se nada da će privući programere za mobilne uređaje i web aplikacije jednostavnim alatima za javascript i kompatibilnošću s React okvirom.

Aeternity također gradi temelje inkubatora. Zaklada će pružiti podršku za građevinske projekte na Aeternityu.

Aeon Token (AE)

Prodaja Aeon tokena pokrenuta je 2017. U početku se trguje kao ERC-20 token na Ethereumu dok je Aeternity još uvijek u testnoj mreži. Kada Aeternity pokrene glavnu mrežu, ERC-20 tokeni će se zamijeniti za matične tokene na Aeternityu.

https://files.coinmarketcap.com/static/widget/currency.js

Sve naknade za sustav plaćaju se putem Aeona, a svi pametni ugovori nastanjuju se u Aeonu. S tim u vezi, žeton funkcionira slično ETH-u.

AE token trguje na Bittrexu i Hitbtcu. Iako je Aeon ERC-20 token, možete ga pohraniti u bilo koji novčanik s podrškom za ERC-20. Međutim, to se može promijeniti nakon što izvorni tokeni postanu dostupni.

Putokaz

Aeternity je lansirao svoj testnet početkom 2017. Njegova prodaja tokena uslijedila je ubrzo nakon toga.

Trenutno se Aeternity nalazi na sigurnosnoj reviziji na svojoj testnoj mreži. Nadaju se da će pokrenuti mainnet kasnije ove godine.

Tim

aeternity tim

Yanislav Malahov, osnivač Aeternitya, dugo je radio u kripto i bio je suradnik Vitalika Buterina još prije Ethereuma. Tvrdi da je razgovor koji je vodio s Vitalikom pokrenuo ideju za Ethereumom, pa je stoga poznat kao “Kum Ethereuma”. Malahov nije bio uključen u razvoj Ethereuma, ali radio je na mnogim kripto projektima prije i poslije.

Od prodaje tokena, Aeternity je iz malog tima prerastao u veliki projekt. Možete vidjeti brojne članove tima i pročitati njihove biografije dalje Web stranica tvrtke Aeternity.

Zaključak

Osim izoštravanja, pomicanje izvršenja pametnih ugovora izvan lanca je možda i najveći prednji dio skalabilnosti za blockchain DApps. Vječnost je na samom vrhu tog pokreta. To su međutim neistražene vode, pa očekujte izazove kako pametne ugovorne platforme poput Aeternity rastu. Očekujte da će Ethereum pomno pratiti napredak Aeternitya, jer će bilo koje rješenje koje Aeternity implementira, Ethereum također htjeti primijeniti.