Decentralizacija ima mnogo implikacija na industrije i ljude širom svijeta. Smanjene naknade, povećana učinkovitost, uklanjanje neusklađenih interesa i slojeva korupcije i pohlepe. No, posebno je zanimljivo kada je riječ o decentraliziranom tržištu, budući da se pioniri “ekonomije dijeljenja” sada nalaze u središtu pozornosti.

Što je decentralizirano tržište?

Decentralizirano tržište omogućava uistinu peer-to-peer transakcije bez da centralizirane vlasti uzimaju svoje naknade. To je omogućeno zahvaljujući blockchain tehnologiji i pametnim ugovorima. Više nam ne treba pouzdana treća strana koja provjerava prodavatelje i osigurava plaćanja. Mi sada imamo tehnologiju koja to može učiniti za nas.

Dakle, znate kad su Airbnb i Uber uveli novu eru koja je ljudima omogućila iznajmljivanje i unovčavanje predmeta? Ili su eBay i Etsy omogućili ljudima da prodaju proizvode putem Interneta, a Upwork i Fiverr su im pomogli da prodaju usluge? Eto, sad blockchain kuca na njihova vrata kako bi im pokazao što peer-to-peer zapravo znači.

Blockchain decentralizirano tržište

Većina dosad robusnijih decentraliziranih tržišta izgrađena je na bloku Ethereum, uz značajnu iznimku OpenBazaara, koji koristi Ricardian ugovore kako bi osigurao autentičnost podataka i Escrow za rješavanje sporova oko plaćanja..

Ethereum danas donosi logičan izbor jer omogućava upotrebu pametnih ugovora za uspostavljanje povjerenja i osiguravanje odvijanja transakcija. Također ima najveću zajednicu programera i akceleratorske tvrtke poput ConsenSysa koji podržavaju nove uzbudljive projekte i DApps.

Postoje alternativna decentralizirana tržišta koja se grade na NEO blockchainu, kao i na DAG-u. Obje ove strukture omogućuju istodobno odvijanje tisuća (i potencijalno milijuna) transakcija. Kako se sve više korisnika pridružuje decentraliziranim tržištima, skalabilnost će biti problem. Ethereum trenutno obrađuje samo 15 transakcija u sekundi.

Pojavljuju se zanimljivi protokoli za tvrtke i pojedince koji im pomažu da lakše grade svoje decentralizirano tržište. Mogli biste ih smatrati WordPressom na blockchain tržištima. Tu spadaju Podrijetlo, Mreža Origami, i SysCoin.

Oba prva protokola pokreću Ethereum. SysCoin koristi Z-DAG za veću brzinu, skalabilnost i glavni sloj čvora za hibridni model Proof of Work / Proof of Stake. Dakle, ako želite pokrenuti vlastiti TaskRabbit, Etsy ili HomeAway, bilo koji od njih možete koristiti kao svoju bazu.

Dosta obećavajućih startupa već gradi decentralizirana tržišta sljedeće generacije na blockchainu. Ali treba imati na umu da još uvijek nema nikoga tko može samostalno preuzeti trenutne igrače.

Vaše će želje očito ovisiti o tome za što ste na tržištu. No, pogledajmo neka od najboljih decentraliziranih tržišta koja danas koriste blockchain tehnologiju.

Opća e-trgovina

OpenBazaar

Početna stranica OpenBazaara.

Početna stranica OpenBazaara

Vjerojatno najpoznatije decentralizirano tržište za internetsku kupnju i prodaju je OpenBazaar. Možete navesti što god želite i platiti u više od 50 različitih kriptovaluta (izvorno su prihvatili samo Bitcoin) bez naknada za transakcije. Morat ćete preuzeti program na računalo da biste ga koristili, jer je to kako bi OpenBazaar bio što slobodniji od centraliziranih tijela.

OpenBazaar je izvorno zamišljen kao mračno tržište, pobijedivši na Torontu 2014 Hackathonu. Ali na kraju je vilica postala mjesto na kojem svatko može komunicirati, ne samo oni koji su upoznati s protokolima mračne mreže.

Pomislite na odjeću, umjetnine, namještaj, pa čak i na BnB liste. Da bi izbjegao prevarante i sporove, OpenBazaar koristi Bitcoinovu značajku Escrow s više potpisa. To omogućava kupcima i prodavačima da se dogovore o neutralnoj trećoj strani kojoj se međusobno vjeruje, prije nego što započnu trgovinu.

Kupac šalje svoj Bitcoin (ili željenu kriptovalutu), ali on se pušta samo kada se dvije od tri strane slože. Budući da je decentralizirano tržište bez centraliziranih vlasti za rješavanje sporova, sustav escrow-a treće strane ima smisla.

Slobodna radna mjesta

budi pčela

beBee početna stranica

beBeeova početna stranica

budi pčela izgrađen je koristeći Origin protokol i zamišljen je kao osobna i profesionalna platforma za brendiranje. Ako trebate mjerilo, mislite na beBee kao na LinkedIn blockchaina. To je mreža s već tisućama korisnika, uključujući pojedince i napredne tvrtke poput Deloittea, Hubspota i Oraclea.

beBee omogućuje svojim korisnicima dijeljenje i prezentaciju svojih osobnih marki i portfelja. Na ovaj način mogu se plasirati na tržište poslodavcima, kupcima i klijentima, kao i medijima i dobavljačima – koristeći marketinšku strategiju, a ne push.

korisnici beBee mogu se umrežiti i ujediniti putem profesionalnih i osobnih interesa, “košnice” za povezivanje članova mreže (poput grupa, recimo, prodavača ili prodavača), a oglasa za posao ima puno.

Mreža blagodati

Bounties Network je više sličan TaskRabbit-u ili Fiverru za blockchain, samo s puno snažnijom vizijom. Osnivač mreže Bounties Network vjeruje da ćemo u ne tako dalekoj budućnosti moći dodijeliti sve moguće zadatke.

Trenutno imaju tisuće korisnika u tisućama, a trenutačno, blagodati uključuju sadržaj i dizajn, prijevod i programiranje. Ali, tim trenutno radi na tome da tvrtke mogu nagraditi cijele procese i odjele. Recimo recimo zapošljavanje, oglašavanje ili programiranje.

Svi korisnici isplaćuju i primaju nagrade u ETH-u, s prvo unaprijed učitanim novčanikom. Dakle, za razliku od nekih slobodnih web mjesta danas, freelanceri mogu biti sigurni da je plaćanje sigurno. Preuzmite Metamask u svoj preglednik da biste koristili blagodati i vidjeli što se nudi.

Tržišta sadržaja

Početna stranica Steemita

Steemitova početna stranica

S društvenim mrežama koje implodiraju na sebi i korisnici se udaljavaju od tradicionalnih platformi poput Facebook i Twitter u gomili, došlo je do porasta decentraliziranih tržišta društvenih medija.

Web lokacije poput Umovi, XTRABYTES, Verazičnost, POP mreža, i Steemit svi nude varijaciju iste ideje. Trenutno su kreatori sadržaja posljednji koji imaju koristi od svog rada. Te web stranice mijenjaju ravnotežu.

YouTube, na primjer, zahtijeva najmanje 1.000 pregleda prije nego što plati 1 USD, a sviđanja i dijeljenja često ne pružaju stvaraocu sadržaja ništa više od toplog i nejasnog osjećaja iznutra.

Korištenjem kriptovalute za omogućavanje mikro plaćanja (do djelića groša), umjetnici se nagrađuju za svaki angažman svojim radom – i potiču ih da proizvode više visokokvalitetnog sadržaja. Na nekim od ovih platformi gledatelji su također nagrađeni tokenima za gledanje sadržaja, što znači da oglašivači mogu lakše i manje neizbježno ciljati potencijalne kupce.

Ostalo

INS ekosustav stvara platformu za remećenje tržišta prehrambenih proizvoda (procijenjeno u bilijune dolara). Plan je otvoriti globalno tržište i ukloniti posrednike radi smanjenja troškova i poboljšanja učinkovitosti.

Dakle, umjesto da svoje namirnice kupujete kod poznatog trgovca koji označava cijene, više nema posrednika i potrošači mogu izravno imati posla s robnim markama.

Početna stranica INS-a

Početna stranica INS-a

Tvrtke postaju kreativne s blockchainom na mnogo načina i na B2B razini. ModuleTrade, na primjer, gradi decentralizirano tržište kako bi omogućilo globalnu trgovinu poduzećima svih veličina.

Tradicionalno vrlo skup pothvat, s bankama koje uzimaju do 15 posto naknada da bi djelovale kao pouzdan posrednik, ModulTrade će ih koristiti pametnim ugovorima, smanjujući vrijeme i troškove.

Omotavanje

Kada pogledate uspjeh ekonomije dijeljenja i popularna centralizirana tržišta koja su u njega uključena, čini se logičnim da će nas blockchain odvesti na sljedeću razinu dok idemo prema Webu 3.0.

Decentralizirana tržišta danas nisu savršena. Mnogi daju nagrade samo u svojoj matičnoj kriptovaluti i daleko su od širokog usvajanja. Međutim, oni rastu na snazi, a kad ljudi shvate da nam više ne trebaju centralizirane tvrtke u sredini, to bi mogao biti slučaj što su veće, što teže padaju.