0x چیست?

همانطور که سایت اینترنتی انتقال می دهد ، “0x یک پروتکل باز است که امکان تبادل دارایی های نظیر به نظیر را در بلاک چین Ethereum فراهم می کند” و برای تأمین انرژی مبادلات غیرمتمرکز (DEX) استفاده می شود.

هنگامی که آنها 0x را در اکتبر سال 2016 تاسیس کردند ، امیر باندعلی و ویل وارن در مسیر نابسامان فناوری بلاکچین شرط بندی می کردند. آنها به آینده ای اعتقاد دارند که دارایی های مختلف ، از سهام گرفته تا ارز گرفته تا فلزات گرانبها ، به عنوان نشانه های بلاکچین به صورت عمومی معامله می شود. با توجه به تطبیق پذیری پلتفرم Ethereum و دامنه برنامه های غیرمتمرکز آن ، آنها فکر می کنند بلاکچین Ethereum بهترین گزینه برای جایگزینی این انقلاب در مبادله دارایی است..

TL ؛ DR: 0x پروتکلی است که می خواهد تجارت توکن را با سفارشات خارج از زنجیره از طریق قراردادهای هوشمند مجهز به Ethereum ساده کند.

با ارائه یک نگاه عمیق تر ، ما موارد زیر را پوشش خواهیم داد:

0x چگونه کار می کند

اصل معاملات غیرمتمرکز 0x بر روی یک رله سفارش خارج از زنجیره متمرکز است که قیمت گاز را کاهش می دهد و تورم شبکه را کاهش می دهد. برای آن دسته از شما که تجربه مبادله غیرمتمرکز مانند Ether Delta را دارید ، ممکن است مزیت سفارشات خارج از زنجیره را مشاهده کنید.

اگر این کار را نکنید ، در اینجا یک توضیح سریع وجود دارد. اکثر صرافی های غیرمتمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند ساخته شده توسط بلاک چین Ethereum کار می کنند. این بدان معناست که تمام توابع سفارشات و معاملات در این قراردادهای هوشمند انجام می شود و کاربران همیشه کنترل وجوه خود را در دست دارند ، نه این که به آنها به شخص ثالث اعتماد کنند مانند اینکه با مبادله متمرکز (مثلاً Binance و Bittrex).

این همچنین بدان معنی است که معامله گران باید معاملات را در بلاکچین انجام دهند هر زمان که بخواهند وجوه خود را مدیریت کنند ، خواه این امر برای واریز وجه در قرارداد هوشمند صرافی یا قرار دادن ، لغو یا پر کردن سفارش باشد. این هزینه بنزین ، هزینه ای است که در Ethereum پرداخت می شود تا اطمینان حاصل شود که این معاملات توسط استخراج کنندگان آن در بلاک چین پردازش می شود.

به عنوان مثال اگر از Ether Delta استفاده می کردید ، هر وقت می خواستید برای انجام سفارش وجهی را به قرارداد هوشمند صرافی واریز کنید ، هزینه بنزین پرداخت می کنید. و برای انجام آن تجارت پس از پر شدن سفارش ، هزینه بنزین دیگری نیز پرداخت خواهید کرد.

بین واریز ، ثبت سفارش ، انجام معامله و برداشت ، هزینه های گاز می توانند به سرعت جمع شوند. صرافی های غیرمتمرکز به دلیل مزایای امنیتی بسیار عالی هستند ، اما به همین دلیل از نظر هزینه های کاربری کاربر و دسترسی از سایر محصولات متمرکز عقب هستند..

این جایی است که 0x وارد می شود. پروتکل 0x با استفاده از رله های سفارش خارج از زنجیره در رابطه با شهرک های درون زنجیره ای ، مبادلات غیرمتمرکز را بهبود می بخشد. اساساً ، این به شما امکان می دهد سفارش خارج از زنجیره ای را که کاربر دیگری پر می کند پخش کنید. فقط انتقال ارزش به صورت زنجیره ای انجام می شود و سایر دستورات معاملاتی را به روش های خارج از زنجیره واگذار می کند. بدین ترتیب, معاملات فقط هنگام انجام معامله از طریق شبکه انجام می شود و به کاربران امکان می دهد هزینه های بنزین مربوط به عملیات تجاری را کاهش دهند.

خارج از زنجیره

رله سفارش خارج از زنجیره 0z

برای تحقق این امر ، 0x از آنچه “relayers” می نامد استفاده می کند. پخش کننده ها وظیفه پخش سفارشات از طریق کتاب های سفارش عمومی یا خصوصی را دارند. آنها با میزبانی از کتابهای سفارش آن ، نقدینگی را برای شبکه به ارمغان می آورند ، و به عنوان یک مبادله موثر عمل می کنند. برخلاف صرافی ، یک رله باز نمی تواند معامله ای را انجام دهد. این تنها با ارائه سفارشات سازنده پخش شده در شبکه می تواند تجارت را تسهیل کند. برای اینکه تجارت به طور کامل انجام شود ، شخص متعهد باید سفارش خود را با ارسال امضای سازنده به همراه خود به قرارداد هوشمند غیر متمرکز ارز انجام دهد. در غرامت تسهیل این مبادله ، به یک پخش کننده هزینه ای با ارز بومی 0x پرداخت می شود, ZRX, برای هر معامله.

رله

رله های 0x

هنگامی که معاملات از طریق یک رله پردازش می شوند ، به آنها معروف می شوند سفارشات پخش. سفارشات پخش اجازه می دهد تا هر کسی یک سفارش به شبکه ارسال کند ، و به نوبه خود ، همچنین به هر کسی اجازه می دهد تا این سفارشات را رهگیری کرده و آنها را پر کند.

0x نیز جای می گیرد سفارشات نقطه به نقطه, که سفارشاتی است که سازندگان با در نظر گرفتن شخص خاصی در نظر دارند. این سفارشات به دو کاربر این امکان را می دهد تا مستقیماً وجوه خود را از طریق انواع پیام رسانها از جمله ایمیل ، پیام رسان فیس بوک و موارد دیگر جابجا کنند. وقتی آدرس سازنده یک رله سفارش از این طریق ارسال می کند ، فقط آدرس گیرنده مشخص شده می تواند آن را انجام دهد ، و از این طریق بودجه را از اشغال توسط اشخاص ثالث مخرب محافظت می کند.

جدول سفارشات به نقطه

جدول سفارشات نقطه به نقطه

ویژگی های اضافی

همراه با جبران خسارت برای پخش کتابهای سفارش ، از رمز ZRX برای تسهیل حاکمیت غیرمتمرکز در بستر 0x استفاده می شود. سهامداران از ارز برای رای دادن در مورد تصمیماتی که بر بلاک چین تأثیر می گذارد ، از جمله ادغام پروتکل و به روزرسانی ، بدون ایجاد اختلال در کل شبکه استفاده می کنند..

ساختار 0x

0x پروتکل به روز رسانی ساختار

علاوه بر این ، پروتکل 0x از نظر کاربردی است و قراردادهای هوشمند آن از منابع باز و قابل دسترسی عمومی است. این امکان را برای هر تیم توسعه می دهد که در صورت نیاز به عملکرد مبادله ای برای رمز یا سیستم عامل خود ، 0x کار کنند ، بنابراین پروتکل به عنوان یک افزونه برای سایر DApp های مجهز به Ethereum عمل می کند. همچنین کاربرد آن و لایه پروتکل مشترک آن امکان همکاری DApp را فراهم می کند و “زیرساخت مشترک برای انواع مختلف” برنامه ها را ایجاد می کند.

در حال حاضر تعدادی از پروژه های رمزنگاری وجود دارد که روی 0x کار می کنند ، از جمله Augur ، Status ، area0x ، Blocknet ، Request Network و خیلی بیشتر.

سرانجام ، 0x دارای یک “قرارداد ثبت رمزها [که] برای ذخیره لیستی از نشانه های ERC20 همراه با فراداده مرتبط برای هر رمز استفاده می شود: نام ، نماد ، آدرس قرارداد و تعداد رقم اعشار مورد نیاز برای نشان دادن کوچکترین واحد نشانه ( برای تعیین نرخ ارز مورد نیاز است). رجیستری به عنوان یک مرجع رسمی زنجیره ای استفاده می شود که ممکن است توسط فعالان بازار برای تأیید مستقل آدرس رمزها و نرخ ارز قبل از اجرای معامله استفاده شود. ” سهامداران 0x مسئولیت اداره این اطلاعات را با اضافه کردن ، اصلاح و حذف داده ها در صورت لزوم بر عهده دارند.

0x تاریخ معاملات

پس از فروش بالای 0.50 دلار از ICO ، 0x در سراسر سپتامبر 2017 به آرامی به پشتیبانی 0.20 ~ کاهش یافت. در ماه اکتبر در این سطح باقی ماند و در ماه نوامبر نسبتاً آرام بود ، در حالی که بیشتر آلت کوین ها در حال افزایش بودند.

با شروع دسامبر 2017 ، 0x برای آسمان ها فرار کرد و در 13 ژانویه به بالاترین قیمت 2.37 دلار رسید. به سرعت از این بالا اصلاح شد ، اما در اواسط مارس 2018 به 0.373 دلار سقوط کرد.

از آن زمان به بعد ، قیمت توکن سه دست انداز قابل توجه داشته است. اولین مورد در آوریل / مه رخ داد که در آن به بالاترین سطح محلی یعنی کمی کمتر از دو دلار رسید. به دنبال آن اوج ، همزمان با راه اندازی 0x V2 در testnet در ماه ژوئن و راه اندازی 0x V2 در mainnet در سپتامبر ، قیمت به طور مداوم کاهش می یابد. با کمال تعجب ، قیمت ZRX پس از قرار گرفتن در لیست Coinbase در اکتبر 2018 ، بلافاصله افت کرد.

0x در حال حاضر با کمی بیش از 0.30 دلار معامله می شود. بسیاری از سرمایه گذاران اظهار می دارند که عملکرد گذشته حرکتی در آینده را نشان نمی دهد. با این حال ، به نظر می رسد پس از انتشار خبر عرضه محصول جدید ، قیمت ZRX بلافاصله افزایش یابد. اطمینان حاصل کنید که نقشه نقشه را برای تشخیص زمان وقوع اعلامیه بعدی تحت نظر دارید.

ZRX را از کجا بخریم

بیشتر حجم معاملات 0x از Binance به صورت جفت معاملات بیت کوین و Ethereum تهیه می شود ، اما در تعدادی از صرافی های معروف از جمله Huobi ، OKEx ، HitBTC و Liqui در میان سایر لیست ها ذکر شده است..

همچنین می توانید مقداری ZRX را در Coinbase Pro (GDAX سابق) با دلار یا یورو دریافت کنید.

ZRX را در کجا ذخیره کنید

0x یک رمز ERC20 است ، بنابراین پسوند مرورگر MetaMask ، Ledger Nano S و MyEtherWallet از 0x به همراه هر کیف پول سازگار با ERC20 پشتیبانی می کنند. اگر به دنبال کیف پول نرم افزاری هستید ، Exodus را بررسی کنید.

0x تیم و رقابت

تیم 0x توسط بنیانگذاران ویل وارن و امیر بندعلی هدایت می شود اما بیشتر به هیئت مشاوره معروف است. فرد ارسام (بنیانگذار Coinbase) ، جوی کروگ (Pantera Capital Co-CIO) و لیندا زی (بنیانگذار Scalar Capital) همگی پروژه را مشاوره می دهند.

بزرگترین رقیب پروتکل 0x شبکه Kyber است. هر دو پروژه بر روی پروتکل های مبادله غیرمتمرکز تمرکز دارند ، البته به روش های مختلف. در حالی که 0x کتاب سفارش می دهد و خارج از زنجیره مطابقت دارد ، Kyber کل روند را روی زنجیره ای نگه می دارد.

نقشه راه

در سپتامبر سال 2017 ، تیم 0x یک نقشه راه به روز شده ارسال کرد در وبلاگ آنها در اواخر نوامبر همان سال ، آنها پست کردند به روز رسانی توسعه پرداختن به برخی از اهداف Q4 نقشه راه برای سال 2017. این موارد شامل:

  • تغییرات جاوا اسکریپت 0x که 1) یک نظاره گر سفارش برای هرس کتاب و سفارش به روزرسانی سفارش و 2) قیمت و محدودیت های قابل تنظیم گاز.
  • معرفی 0x Connect ، یک کتابخانه جاوا اسکریپت که به DApps و معامله گران امکان می دهد از طریق یکپارچه سازی API با چندین رله ارتباط برقرار کنند..
  • پیشرفت در نسخه 0x v.2 و درخواست بازخورد / مشارکت از انجمن.

این تیم در زمینه دستیابی به موارد موجود در نقشه راه خود کار خوبی انجام داده است. آنها تصمیم گرفتند 0x V2.0 را تا Q2 2018 تکمیل کنند و ، ببینید ، آنها آن را در ماه ژوئن کامل کردند.

0x Instant نسخه اخیر تیم 0x است. با استفاده از Instant می توانید ابزارکی را به برنامه یا وب سایت خود اضافه کنید که کاربران را قادر به خرید نشانه های ERC20 و ERC721 کند. 0x هنوز نقشه راهی برای سال 2019 منتشر نکرده است.

0x نمونه فوری ابزارک

0x نمونه ویجت فوری

افکار نهایی

0x با پروتکل خود نقاط قوت مبادلات متمرکز و غیرمتمرکز را می گیرد در حالی که نقاط ضعف خود را پشت سر می گذارد. رله های سفارش خارج از زنجیره اجازه می دهد همان عملیات کم هزینه ای که صرافی های متمرکز ارائه می دهند بدون اینکه مدیریت دارایی شخصی و امنیت صندوق را به خطر بیندازند. علاوه بر این ، تسویه حساب های زنجیره ای ، تمام مزایای معاملات غیرمتمرکز را به کاربران می دهد و باعث می شود معاملات فقط در صورت پایان معامله سازندگان و گیرندگان ، پاک شود. و هر دو فرآیند از طریق قراردادهای هوشمند برای افزایش امنیت مدیریت می شوند.

با توجه به هک هک هایی که از طریق مبادلات متمرکز در طی سال های 2017 و 2018 سرمایه جاسازی کرده اند ، جامعه ارزهای رمزپایه به مبادلات غیرمتمرکز نیاز دارد. همانطور که رمزنگاری به شهرت می رسد و پول بیشتری وارد بازار می شود ، برای سودآوری از سرمایه گذاران آسیب پذیر نیز فرصت برای بازیگران مخرب افزایش می یابد. صرافی های غیرمتمرکز برای چنین بیماری جامعه ای نوشدارویی ایجاد می کنند و شاید طراحی جدید 0x نقش خود را در آغاز دوره جدید تجارت امن و غیرمتمرکز داشته باشد..

یادداشت سردبیر: این مقاله توسط استیون بوچکو در تاریخ 1.7.2019 به روز شده است تا تغییرات اخیر پروژه را منعکس کند.

منابع مفید