گولم چیست?

گولم در سراسر جهان ، غیرمتمرکز است ابر رایانه که قدرت محاسبه هر ماشین در شبکه خود را ترکیبی می کند. در اکوسیستم گولم ، می توانید منابع اضافی رایانه خود را به دیگران که برای انجام محاسبات و وظایف پیچیده نیاز به انرژی اضافی دارند ، وام دهید. با پیروی از همین روند که منجر به Uber و Airbnb شد ، این اقتصاد مشترک راهی عالی برای کسب درآمد اضافی با منابع استفاده نشده و / یا کم مصرف شماست.

در طرف مقابل ، می توانید برای انجام یا حتی سرعت بخشیدن به کارهایی که رایانه شما در اداره کردن آنها مشکل دارد ، توان محاسباتی را از شبکه اجاره کنید. اگر به طور مرتب برای فعالیت هایی مانند پردازش زبان طبیعی (NLP) ، هوش مصنوعی (AI) یا حتی یادگیری ماشین برای کشف DNA ، محاسبات فشرده انجام دهید ، اجاره ایده آل است. با این حال ، تیم Golem ابتدا روی ارائه CGI تمرکز کرده است – منطقه ای پر از هزینه و زمان انتظار طولانی.

در این راهنمای Golem ، ما موارد زیر را شرح خواهیم داد:

گولم چگونه کار می کند?

بیایید از طریق تمام فرآیند از یک درخواست کننده (طرفی که نیاز به انجام یک کار محاسباتی دارد) با استفاده از شبکه Golem.

برای ساده نگه داشتن آن ، فرض کنید که وظیفه درخواست کننده همان کلاس یکی از موارد زیر است الگوهای کار که گولم فراهم می کند. اگر اینگونه نبود ، درخواست کننده باید کد خود را برای کار با استفاده از بنویسد چارچوب تعریف وظیفه. با این حال ، این گزینه در دو نسخه اول موجود نیست – Brass و Clay. انجام وظایف در کلاس متفاوت از الگوهای کار در نسخه سوم ، Stone در دسترس خواهد بود.

مخلوط کن و تجمل گرایی تنها دو قالب وظیفه موجود در نسخه اول گولم ، Brass هستند. در نهایت ، مجموعه ای از الگوهای کار به فروشگاه گولم جایی که می توانید الگوهای جدیدی را در شبکه اضافه و استفاده کنید.

هر چند به مثال ما برگردید. بعد از اینکه درخواست کننده الگویی را انتخاب کرد ، این کار به مدیر وظیفه, و شبکه اطلاعات مربوط به کار را دریافت می کند.

آ ارائه دهنده (طرف تأمین کننده قدرت محاسبه) کلیه پیشنهادات پخش شده را دریافت می کند و بهترین را انتخاب می کند. با این کار ، اعتبار هر گره پخش کننده وظایف را نیز بررسی می کند و مواردی را که دارای شهرت ضعیف هستند رد می کند. وقتی یک ارائه دهنده پیشنهاد مناسبی پیدا می کند ، قیمت و اطلاعات قدرت محاسباتی خود را برای درخواست کننده ارسال می کند. در مقابل ، درخواست کننده تأیید می کند که ارائه دهنده از اعتبار کافی برای کار با آن برخوردار است.

روند گولم

روند کار گولم

اگر همه چیز خوب باشد ، ارائه دهنده منابع مناسب را از طریق دریافت می کند IPFS و محاسبه را در کامپیوتر وظیفه. پس از اتمام کار ، نتایج را از طریق شبکه IPFS برای درخواست کننده ارسال می کند.

سپس ، مدیر وظیفه اطلاعات را به گره مناسب منتقل می کند تا نتایج را تأیید کند. درخواست کننده ممکن است تصمیم بگیرد آن را به چندین گره برای تأیید اضافی ارسال کند.

سرانجام ، سیستم پرداخت از طریق یک قرارداد هوشمند Ethereum مطلع می شود و وجوه از درخواست دهنده به ارائه دهنده منتقل می شود. اگر ارائه دهنده نتایج دقیق ارسال کند و درخواست کننده به موقع پرداخت کند ، هر دو طرف افزایش اعتبار خود را مشاهده خواهند کرد.

ویژگی های اضافی

خارج از سناریوی ذکر شده در بالا ، گولم شامل دو مورد دیگر است ویژگی های مرتبط.

  • رجیستری برنامه – یک قرارداد هوشمند Ethereum برای توسعه دهندگان برای انتشار برنامه های Golem خودشان. این کار توسعه دهندگان را در یافتن کاربران و درخواست کنندگان برای یافتن ابزارهایی که به دنبال آن هستند آسان می کند.
  • چارچوب معامله – مجموعه ای از الزامات که یک توسعه دهنده هنگام اجرای مدل معامله برای برنامه Golem ساخته شده خود باید رعایت کند.

توکن شبکه گولم (GNT)

GNT یک رمز ERC20 است که شما برای پرداخت هزینه محاسبات اجاره ای خود از آن استفاده می کنید. به عنوان یک ارائه دهنده ، آزاد هستید که قیمت اجاره GNT خود را در هر مکانی که مناسب می دانید تنظیم کنید. از آنجا که گولم یک بازار است ، این قیمت ها باید با گذشت زمان تعادل پیدا کنند. همچنین برای ارائه سپرده به عنوان ارائه دهنده و شرکت در برنامه رجیستری به GNT نیاز خواهید داشت.

تیم گولم در طول ICO 1،000،000،000 GNT استخراج کرد که 82٪ آن به شرکت کنندگان در فروش گسترده تقسیم شد.

تیم گولم & پیش رفتن

گولم توسط جولیان زاویستوفسکی هدایت می شود که همچنین مشاور او است احتکار, یک بستر بلاکچین برای صنعت بازی های ویدیویی. تیم برای اولین بار آلفا ، Brass را در آگوست 2016 منتشر کرد. برنجی شامل Blender و LuxRender ، دو ابزار برای ارائه CGI است. نسخه های بعدی به شرح زیر است:

  • خشت شامل Application Registry و Task API. در این نسخه ، توسعه دهندگان می توانند با سیستم عامل ادغام شوند.
  • سنگ – شامل مکانیسم صدور گواهینامه و چارچوب معاملات است. با این نسخه می توان از گولم در یک مدل SaaS استفاده کرد.
  • اهن – امنیت و ثبات را افزایش داده است. این نسخه به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه هایی را که خارج از جعبه شن اجرا می شوند ، ایجاد کنند.

چشم انداز طولانی مدت تیم گولم ایجاد یک بستر غیرمتمرکز از خدمات خرد است که به عنوان “اینترنت جدید فردا” عمل می کنند. Golem در حال حاضر در نسخه Brass Beta 0.18.2 موجود است. برنامه زمانی کند این تیم برای توسعه اعضای خانواده ناراحت است. با این حال ، دیگران معتقدند که رویکرد کند و ایمن برای پروژه ای به این بزرگی ضروری است.

رقابت

چند پروژه مشابه برای گولم وجود دارد که تیم در مورد آنها صحبت می کند صفحه سQالات متداول. برجسته ترین پروژه iExec است. با این حال ، در درجه اول متمرکز بر درخواست کنندگان است که می خواهند محاسبات خارج از زنجیره خود را انجام دهند. تیم گولم معتقد است که هیچ تداخل مورد استفاده ای در آینده نزدیک وجود ندارد و حتی ممکن است بعداً بتوانند با هم کار کنند.

SONM و BOINC همچنین برای حل مشکلات مشابه تلاش می کنند. SONM از چارچوب های شخص ثالث استفاده می کند در حالی که گولم چنین نیست و تیم گولم اظهار داشت که BOINC یک راه حل متمرکزتر است.

همچنین می توانید استدلال کنید که پروژه های بلاکچین متمرکز بر هوش مصنوعی مانند SingularityNET و DeepBrain Chain با گولم رقابت می کنند زیرا همه آنها منابع کامپیوتر را در شبکه های خود جمع می کنند

تجارت

در طول تاریخ معاملات خود ، قیمت GNT از 0.01 ~ دلار (0.00001 ~ BTC) به بالاترین سطح موقت 68 0.68 دلار (0.00027 ~) رسیده است تا اینکه دوباره به 0.20 ~ دلار (0.00003 ~ BTC) سقوط کند. دسامبر گذشته (2017) / ژانویه (2018) پیش از سقوط در حدود 0.20 دلار (0.000031 ~ BTC) ، در سایر بازارها موشک را دنبال کرد تا به بالاترین حد خود در حدود 1.16 دلار (0.0008 ~ BTC) برسد..

قیمت GNT پس از آن در آوریل 2018 با افزایشی صعودی روبرو شد و به کمی بیشتر از 0.80 دلار (0.000083 ~ BTC) رسید. این حرکت از Brass Alpha به Brass Beta به احتمال زیاد باعث این تغییر شدید شده است. پس از آن قیمت بالا ، قیمت همچنان نزولی است و در حال حاضر در حدود 0.06 دلار است.

گولم که به طور رسمی یک ارز رمزپایه 10 برتر با ارزش بازار است ، در رده های پایین سقوط کرده است. با یک محصول آلفا که تقریباً دو سال طول کشید تا به نسخه بتا ارتقا یابد ، ممکن است سرمایه گذاران از زمانی که برای توسعه محصول صرف شده ناامید شوند. انتشارهای بعدی ممکن است به افزایش قیمت منجر شود در حالی که اعلامیه همکاری شرکت CGI نیز می تواند کمک کند. البته ، این قیمت از بازگشت بازار گاو نر نیز سود می برد

GNT را از کجا بخریم

صرافی های مختلفی وجود دارد که می توانید از طریق آنها GNT خریداری کنید. با این حال ، با بیشترین حجم در Binance به عنوان یک جفت معاملاتی با BTC و ETH معامله می شود. GNT در Huobi ، Bittrex و Poloniex نیز موجود است.

حالا که گولم بتا در دسترس است ، شما همچنین می توانید GNT را برای اجاره قدرت محاسباتی خود دریافت کنید.

ذخیره GNT

می توانید GNT خود را در هر کیف پول با پشتیبانی ERC20 ذخیره کنید. محبوب ترین گزینه ها MyEtherWallet و غبار. اگر می خواهید چند مثقال را شلیک کنید ، برای امنیت بیشتر باید از کیف پول سخت افزاری مانند Trezor استفاده کنید.

نتیجه

گولم یک ابر رایانه و بازار قدرت محاسباتی توزیع شده است. این سکه از اواسط سال 2016 در دسترس بود ، قبلاً یک رمزنگاری برتر 10 در بازار بود اما از آن زمان در رده های دیگر سقوط کرده است. این سقوط به این معنی نیست که تیم پیشرفت خود را متوقف کرده است.

آنها مرتباً Brass Alpha را بهبود بخشیده و Brass Beta را منتشر کرده اند. علاوه بر این ، آنها پشتیبانی فنی ، ارتباط با جامعه را افزایش داده و دامنه خود را در سراسر جهان گسترش می دهند.

با پروژه های مشابه که در کفش های Golem غرق می شوند ، امسال باید تعیین کند که آیا سرعت کند و با سرعت در مسابقه پیروز می شود یا خیر.

یادداشت سردبیر: این مقاله توسط استیون بوچکو در تاریخ 12.07.18 به روز شده است تا تغییرات اخیر پروژه را منعکس کند.

منابع اضافی گولم

سایت اینترنتی

توییتر

متوسط

موشک چت

Reddit