آمریت کومار ، رئیس Zilliqa و مدیر ارشد علمی

آمریت کومار زلیقا

آمریت کومار

به نظر می رسد اخیراً سیستم عامل های برنامه غیرمتمرکز (dApp) پس از انتشار موضوع با مشکل روبرو شده اند. بسیاری از آنها در مقیاس بندی مشکلی دارند در حالی که دیگران به دلیل آسیب پذیری های قرارداد هوشمند ، اشکالات ناخوشایند مشاهده کرده اند. تیم Zilliqa قصد دارد این مسئله را تغییر دهد. Zilliqa در کنار زبان برنامه نویسی خود ، Scilla ، برای ایجاد یک بلاکچین امن تر و قابل مقیاس ، Sharding را اجرا می کند.

این هفته ، استیون بوچکو از CoinCentral خوشحال شد که با آمریت کومار ، رئیس جمهور و مدیر ارشد علمی Zilliqa صحبت کند. آنها در مورد سایر موضوعات در مورد حریم خصوصی بلاکچین ، مشاوره برای صنعت و موضوعات موجود در زمینه قرارداد هوشمند امروز بحث کردند. در زیر بخوانید:

در یکمصاحبه اخیر، اشاره کردید که کار خود را به عنوان یک فوق تخصص تحقیقات در مورد فناوری های افزایش حریم خصوصی برای بلاکچین آغاز کردید. نظر شما در مورد چشم انداز فعلی این فناوری ها و سکه های حریم خصوصی اجرای آنها چیست?

فناوری های حفظ حریم خصوصی و حریم خصوصی قطعاً راه خود را در بلاکچین ها باز کرده اند.

چندین پروژه مانند Monero ، ZCash و MimbleWimble نمونه های خوبی هستند که فن آوری های حفظ حریم خصوصی را به اشکال مختلف پیاده سازی کرده اند. آنها می توانند به ناشناس بودن فرستنده معامله ، پنهان کردن مبلغ معامله شده و غیره کمک کنند.

به موازات این ، ما همچنین شاهد هستیم که ابزارهای زیادی به طور خاص در اطراف zkSNARK ها – یک فناوری حفظ حریم خصوصی برای اثبات دانش برخی از داده های مخفی – در حال توسعه است. با استفاده از zkSNARK ها و موارد اولیه رمزنگاری مشابه ، دسترسی به حریم خصوصی فراتر از پرداخت های ساده به انجام معاملات قرارداد هوشمند است. جالب است بدانید که بسیاری از این فناوری های حفظ حریم خصوصی می توانند برای مقاصد دیگری مانند مقیاس سازی نیز استفاده شوند.

چندین پروژه zkSNARK در حال تصویب هستند تا برای مقیاس بندی استفاده شوند و نه لزوما برای حفظ حریم خصوصی. این به وضوح نشان می دهد که بسیاری از موارد اولیه در سکه های حریم خصوصی کاربردهای بسیار گسترده تری از حریم خصوصی دارند.

در مورد توسعه قرارداد هوشمند ، چه موضوعاتی را در زبان های برنامه نویسی سنتی مانند Javascript مشاهده می کنید ، و چرا احساس می کنید که حتی Ethereum’s Solidity هنوز کوتاه است?

مهم است که تشخیص دهیم ده سال بعد ، صنعت بلاکچین هنوز هم در مرحله تعیین و ایجاد بهترین روش ها است – چه بهترین زیرساخت برای استفاده در یک مورد خاص ، یا در این مورد ، بهترین زبان برنامه نویسی برای طراحی قراردادهای هوشمند. همانطور که گفته شد ، در این مرحله نوپا ، زیرساخت های فعلی که در اختیار داریم ، در حال پیشرفت نیستند.

زبانهای برنامه نویسی قدیمی ، به ویژه Javascript ، از مزایایی برخوردارند که به عنوان زبان “دروازه” برای تازه واردانی که به دنبال کسب مهارت در کدگذاری هستند ، در نظر گرفته می شود. جاوا اسکریپت که به طور گسترده ای در زمینه های مختلف علوم کامپیوتر شناخته شده و قابل استفاده است ، به طور قابل توجهی موانع ورود منطقه ای از این رشته را که بسیار پیچیده قلمداد می شود کاهش می دهد. با تأکید بر قابلیت استفاده ، استفاده از Javascript به عنوان زبان برنامه نویسی بومی در هر پلتفرمی بسیار سودمند خواهد بود زیرا پروژه ای که می خواهد با استفاده از توسعه دهندگان جدید ، جامعه خود را ایجاد کند ،.

به همین ترتیب ، زبانی مانند Ethereum’s Solidity با در نظر گرفتن قابلیت استفاده به همان اندازه طراحی شده است ، و آن را به محبوب ترین زبان برنامه نویسی برای طراحی قرارداد هوشمند تبدیل کرده است..

با این حال ، تاریخ نشان داده است که این زبان با رعایت ایمنی طراحی نشده است. با حوادثی مانند هک شدن DAO و Parity ، جایی که کد وارد شده به اشتباه منجر به از دست دادن مقدار قابل توجهی پول می شود ، می توانیم ببینیم که امنیت بیشتری در سطح زبان لازم است.

با اتخاذ جریان اصلی به عنوان هدف بلند مدت هر پروژه در فضا ، باید تأكید بیشتری بر توسعه زیرساخت های ایمن توسط طراحی صورت گیرد. به منظور فعال کردن راه حلهای گسترده با قراردادهای هوشمند ، چه در بخش خدمات مالی و چه در بهداشت و درمان ، که در آن حجم قابل توجهی ارز یا داده های حساس انجام می شود ، امنیتبایداول بیا.

در Zilliqa ، ما سعی کرده ایم با توسعه زبان قرارداد هوشمند خود ، Scilla ، که با در نظر گرفتن اصول زبان برنامه نویسی کاربردی طراحی شده است ، این مشکل را برطرف کنیم. با این کار ، توسعه دهندگان می توانند از ادله اثبات ریاضی استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که قراردادهای آنها به درستی اثبات شده است.

این تنها یک رویکرد است و من اطمینان دارم که بسیاری دیگر نیز وجود خواهد داشت ، زیرا پروژه های بیشتری به دنبال توسعه راه حل های امنیتی بیشتر هستند. گرچه ما نمی توانیم ارزش زبانهایی مانند Javascript و Solidity را بی اهمیت بدانیم ، و اینکه چگونه آنها تا حد زیادی مسیر توسعه قرارداد هوشمند را شکل داده اند ، روشن است که مسیر ما به عنوان یک صنعت به همین جا ختم نمی شود.

همانطور که به دنبال ایجاد بهترین روشهای رو به جلو هستیم ، طراحان زبان می توانند از تجربیات گذشته بهره بگیرند و حتی چیز بهتری را نیز بسازند – زبانی که امنیت بهتر را فراهم می کند در حالی که امکان بیان و قابلیت گفتاری را فراهم می کند.

خرد کردن در مرکز طراحی Zilliqa است. ما می دانیم که توان عملیاتی بالاتر یک ارزش افزوده قابل توجه است ، اما برخی از موارد منفی احتمالی چیست?

مقیاس گذاری zilliqa

Zilliqa برای بهبود مقیاس بندی ، خرد کردن را پیاده سازی می کند. | منبع: زلیقا

اگر یک معماری خرد شده را با یک معماری غیر خرد شده (مانند Ethereum در شکل فعلی آن) مقایسه کنید ، مطمئناً کاهش تمرکز وجود دارد ، زیرا در یک شبکه خرد شده فقط زیر مجموعه ای از گره های کل شبکه یک معامله داده شده را پردازش می کند. با این حال ، اگر اندازه آن زیر مجموعه از گره ها به اندازه کافی بزرگ باشد ، در این صورت سطح عدم تمرکز قابل قبول است. به عنوان مثال Zilliqa نیاز دارد که این تعداد 600 گره باشد.

شما امسال شبکه اصلی Zilliqa را منتشر کردید. کدام یک از برنامه های dApp شما را بیشتر هیجان زده می کند?

دامنه های غیرقابل توقف پروژه ای است که در شبکه اصلی Zilliqa اجرا می شود و من به خصوص از منظر تجربه کاربر بسیار هیجان زده ام. آنها در حال ساخت یک سرویس ثبت نام برای جایگزینی آدرس های طولانی حساب هگزادسیمال با نام های ساده قابل خواندن توسط انسان هستند. این پروژه برای تسهیل مالکیت دارایی های پشتیبانی شده از بلاکچین و انتقال آنها در اطراف برای افراد غیر بلاکچین مهم است..

دامنه های غیرقابل توقف

دامنه های غیرقابل توقف آدرس کیف پول Zilliqa را که توسط انسان قابل خواندن است ایجاد می کنند. | منبع: دامنه های غیرقابل توقف

به غیر از Zilliqa که پروژه های بلاکچین بیشتر به شما علاقه مند هستند?

در فضایی که به سرعت در حال توسعه است ، مشاهده تحقیقات و توسعه مداوم در صنعت هیجان انگیز است. در چند سال گذشته ، در مورد اکوسیستم های مربوط به بیت کوین و Ethereum ، در مورد مواردی مانند حاکمیت ، مقیاس پذیری و الگوریتم های اجماع ، تحولات بسیار مهیبی صورت گرفته است. با این حال ، به طور خاص تر ، من همچنین به برخی از پروژه های اخیراً مورد علاقه علاقه مند شده ام که در حال تغییر به سمت پیشنهادات بیشتر حریم خصوصی و همچنین راه حل های لایه 2 (خارج از زنجیره) هستند.

بر توییتر, شما بر اهمیت بازخورد انتقادی تأکید کرده اید. چه بازخورد انتقادی برای صنعت بلاکچین دارید?

من بعنوان یک محقق و یک دانشگاهی قلبی ، دریافتم که بازخورد انتقادی ، هرچند سازنده ، برای تسهیل رشد ضروری است. هدف مداوم ، پیشرفت مداوم است.

همانطور که گفته شد ، با ورود به این صنعت پر سرعت که در آن کارآفرینی ، نوآوری و تعالی فنی بسیار ارزشمند است ، فراموش می شود که ما فقط تازه کار خود را آغاز کرده ایم.

من شخصاً می خواهم از بازخورد شما تشکر کنم. من واقعاً قدر آن را می دانم ، با بیان این مطلب ، در چند نکته اختلاف نظر دارم. شخصاً صحبت می کنم ، به عنوان یک محقق ، تنها چیزی که برایم مهم است بازخورد انتقادی است. من از قبل می دانم که در چه چیزی مهارت دارم. https://t.co/rcD9FsDLNJ

– آمریت کومار (maqstik) 23 ژوئن 2019

گرچه جدا کردن حدس و گمان قیمت ارزهای رمزپایه از تحولات معنادار فناوری در فضا دشوار است ، اما مردم باید به یاد داشته باشند که ارزهای رمزپایه بیشتر از قیمت است و بلاکچین بیش از ارزش رمز پروژه است..

در یک فضای ذاتاً ناپایدار ، جایی که ارزهای رمزپایه هنوز به عنوان یک دارایی سوداگرانه تلقی می شوند ، برای بسیاری از افراد ناامیدکننده است که بسیاری از کارهای انجام شده در پشت صحنه همیشه به حرکت قیمت یک توکن ترجمه نمی شود و من این را درک می کنم . با این حال ، این نکته نیز مورد توجه قرار می گیرد که عوامل اقتصادی کلان بیشتری وجود دارد ، اعم از تحولات نظارتی یا حتی احساسات نظارتی به طور کلی.

همانطور که با راه اندازی Calibra توسط فیس بوک و راه اندازی انجمن Libra ، ورود بازیکنان سنتی به فضا می تواند به همان اندازه تغییر قیمت دهد. در نهایت ، همه چیز به احساسات خلاصه می شود.

فراتر از این ، مهم است که به یاد داشته باشید که اختلال یک خیابان دو طرفه است. ما ممکن است روش کارها را در صنایع خاصی تغییر دهیم ، اما با مشارکت رهبران سنتی در این بخشها ، آنها مشروعیت می بخشند و به تغییر نگرش گسترده تری در مقیاس بزرگ کمک می کنند. در مشارکت با شرکتهای قدیمی یا سازمانهای ذکر شده در فهرست عمومی ، این به معنای اتخاذ رویکرد سنجیده تری در مورد نحوه به اشتراک گذاری اطلاعیه ها و انتشار اخبار در کل فضا است..

چه چیزی برای Zilliqa بعدی است?

ماه گذشته ، ما اولین همکاری خود را در زمینه پرداخت از طریق همکاری با Xfers ، ارائه دهنده راه حل پرداخت FinTech ، اعلام کردیم. به عنوان یکی از پلتفرم های اصلی پرداخت برای مشاغل آنلاین و کاربران نهایی در سنگاپور و اندونزی ، و همچنین اولین شرکت غیر دولتی در سنگاپور که توسط مقام پولی سنگاپور به عنوان تسهیلات ارزش ذخیره شده کاملاً پذیرفته شده (WA SVF) معتبر شناخته می شود ، ما خوشحالیم که از آنها پشتیبانی می کنیم زیرا آنها در این مرحله بعدی از رشد معاملات ، پتانسیل فناوری دفتر توزیع شده را کشف می کنند.

فراتر از این ، ما برای این ماه اعلامیه های هیجان انگیزی در دست ساخت داریم ، بنابراین این فضا را تماشا کنید!

در قسمت فناوری ، ما برای 8-12 ماه آینده یک نقشه راه بسیار سنگین داریم که در زمینه بهبود زیرساخت هایی که قبلاً با افزودن ویژگی های جدید به آن ایجاد کرده ایم ، کار می کند. ما همچنین به طور گسترده در زمینه ابزارهای دستی کار خواهیم کرد و توسعه Dapp را در Zilliqa تا حد ممکن آسان خواهیم کرد.

متشکرم ، آمریت ، برای وقت و بینش شما!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me