استخراج فرصت های زیادی را برای علاقمندان به ارز رمزنگاری شده ایجاد کرده است ، اما برای کسانی که می خواهند عملیات استخراج خود را شروع کنند نیز چند چالش وجود دارد. یکی از بزرگترین مسائل کمبود GPU است. در این مقاله ، نگاه خواهیم کرد که برخی از برترین تولید کنندگان GPU در جهان در این باره چه می گویند و همچنین سعی می کنیم تعیین کنیم که آیا کمبود GPU منتهی می شود. ابتدا ، بررسی کنیم که چرا کمبود GPU وجود دارد.

چرا کمبود GPU وجود دارد?

با توجه به اینکه تقاضای بالای تجهیزات استخراج ارز رمزنگاری شده همچنان در حال رشد است ، چرا تولیدکنندگان GPU مانند Nvidia و AMD تولید خود را افزایش نداده اند؟ از این گذشته ، اگر پاسخ به کمبودها ساده بود ، مشکل از قبل حل می شد. بنابراین ، تولید می تواند با تقاضا مطابقت داشته باشد. مسئله اصلی این است کمبود حافظه دسترسی تصادفی پویا (DRAM) در سراسر جهان, که در انواع حافظه های ویدئویی مانند GDDR5 و HBM2 استفاده می شود. از آنجا که تولیدکنندگان بزرگ حافظه در جهان شروع به اختصاص محصولات DRAM خود به تولیدکنندگان تلفن های همراه در سال 2017 کرده اند ، شرکت هایی مانند Nvidia و AMD از نظر پردازنده های گرافیکی محدود هستند..

پردازنده های گرافیکی چقدر گران هستند?

پاسخ این س reallyال واقعاً به زمان پرسیدن آن بستگی دارد. مطابق با آمار از ژانویه 2018, قیمت GPU های محبوب در آن زمان بسیار بیشتر از سالهای گذشته بود. اصلی ترین عامل افزایش قیمت ، رونق بازار ارزهای رمزپایه بود. به عنوان مثال ، قیمت GPU های AMD Vega از قیمت اصلی 400 دلار به حدود 1000 دلار در ژانویه 2018 رسیده است. Nvidia’s GTX 1080s و GTX 1080 نیز چند صد دلار افزایش یافته است. قیمت واحدهای سطح پایین ، همه اینها را افزایش نداد. در طی Q1 ، قیمت پردازنده های گرافیکی تا 50٪ کاهش یافته است. آمار نشان می دهد که قیمت GTX 1080 Ti Zotac از 1400 دلار به حدود 919 دلار رسید. کاهش قیمت GPU مستقیماً با کاهش قیمت رمزنگاری در بیشتر Q1 رابطه دارد.

قیمت GPU

Nvidia’s Stance

در کنفرانس Nvidia’s GTC ، که در 27 مارس 2018 برگزار شد ، مدیر عامل شرکت جنسن هوانگ چند تا نظر داد در مورد مسئله کمبود GPU. طبق گفته های وی ، انویدیا قصد دارد همچنان به تولید واحدهای کافی برای بازی و ایستگاه های کاری اختصاص یابد. وی همچنین آرزو می کند که محصولات Nvidia توسط خریداران برای این منظور استفاده شود. برای گیمرها ، دسترسی به بسیاری از محصولات این شرکت اخیراً دشوار بوده است. راه حل چیست؟ طبق گفته هوانگ ، این شرکت به سادگی مجبور به تولید واحدهای بیشتری برای پاسخگویی به تقاضای جوامع بازی و ارزهای رمزپایه خواهد بود..

برای تجارت انویدیا ، افزایش تقاضا به دلیل افزایش محبوبیت ارزهای رمزنگاری شده نشانه بسیار مثبتی است. با این حال ، این شرکت باید سخت کوشانه تلاش کند تا واحدهای بیشتری را در میان کمبود عرضه DRAM تولید کند. حتی اگر مشکل DRAM برطرف شود ، تولید بسیاری از واحدها در انتظار ورود بیشتر استخراج کنندگان ارز رمزنگاری شده به بازار ، می تواند یک احتمال بالقوه برای کاهش قیمت محسوب شود. با این وجود ، به نظر می رسد Nvidia حاضر است این چالش را بپذیرد و از مزایای بالقوه استخراج رمزنگاری استفاده کند. به طور کلی ، هوانگ و تیم انویدیا روی آینده انویدیا در بازی متمرکز شده اند اما به نظر می رسد که در آینده استخراج رمزنگاری و همچنین نقش آن در فروش انویدیا اطمینان داشته باشند.

جنسن هوانگ

موضع AMD

اگرچه به نظر می رسد انویدیا در آینده از تقاضای مصرف کننده GPU برای کاوش ارز رمزپایه اطمینان دارد ، اما AMD موضع گیری کمی متفاوت دارد. این شرکت بسیار محتاط تر است و استخراج ارزهای رمزنگاری شده را به اندازه Nvidia از نظر مثبت نمی بیند. در اینجا بیانیه رسمی از گزارش سالانه شرکت AMD, که در فوریه 2018 منتشر شد.

“بازار ارزهای رمزپایه ناپایدار است و تقاضا می تواند به سرعت تغییر کند. به عنوان مثال ، چین و کره جنوبی اخیراً محدودیت هایی را در زمینه تجارت ارزهای رمزنگاری شده اعمال کرده اند. اگر نتوانیم خطرات مربوط به کاهش تقاضای استخراج ارز رمزنگاری شده را مدیریت کنیم ، تجارت GPU ما می تواند از نظر مادی منفی باشد. “

اگرچه این شرکت به تقاضای ادامه کار ماینرهای ارزهای رمزپایه حساب نمی کند ، اما با این وجود تولید GPU کافی برای پاسخگویی به تقاضای بالقوه.

amd

ادامه چالش ها و راه حل های بالقوه

در حالی که برخی از افراد پیش بینی می كردند كه ظهور تولیدكنندگان معدن ASIC مانند Bitmain بازار را به دست خواهد گرفت ، اما هنوز این مورد وجود نداشته است. در ابتدا ، به نظر می رسید که استخراج کنندگان ASIC تقریباً شکست ناپذیر هستند ، اما از آن زمان سریعتر تغییر کرده است زیرا پروژه ها و جوامع رمزنگاری شده بیشتری نظرات خود را در مورد نیاز به مقاومت در برابر ASIC و تمرکززدایی منابع توکن اعلام کردند. حتی اگر BTC از طریق ASIC قابل استخراج است ، بسیاری از پروژه های دیگر در برابر این شکل استخراج موضع گرفته اند.

این برای تولیدکنندگان بزرگ GPU مانند AMD و Nvidia به چه معناست؟ اگرچه این نکته مثبت است که افراد بیشتری تمایل به استفاده از محصولات خود در آینده دارند ، این واقعیت که به دلیل کمبود DRAM نمی توانند GPU بیشتری برای تأمین تقاضای مصرف کننده تولید کنند ، تا حدودی ناخوشایند است. از آنجا که پروژه های بیشتری مانند Monero موضعی فعال در مقاومت ASIC دارند ، به نظر می رسد AMD و Nvidia با یک مشکل تأمین طولانی مدت گیر کرده اند. با این حال ، اگر تولیدکنندگان DRAM بیشتری بتوانند منابع بیشتری را به جای تولیدکنندگان تلفن همراه به تولید کنندگان GPU اختصاص دهند ، این مشکل به موقع حل می شود.

چه زمانی قیمت ها کاهش می یابد?

با نگاهی به سمت عرضه این معادله ، هیچ کس نمی تواند در مورد زمان تهیه ملفه های لازم برای افزایش تولید GPU پاسخ روشنی بدهد. تا زمانی که کمبود DRAM برطرف نشود ، به نظر می رسد که قیمت ها همه به تقاضای این معادله بستگی دارند.

تا کنون ، برخی از نشانه های شرکت های GPU را مشاهده کرده ایم که می توانند تقاضای استخراج کنندگان ارز رمزنگاری شده را در Q1 2018 برآورده کنند. با این وجود ، با توجه به اینکه ارز رمزنگاری صعودی در اولین ماه Q2 2018 مشخص شده است ، افراد بیشتری تمایل به ادامه ورود به بازار استخراج ارزهای رمزنگاری شده به عنوان فرصت هایی برای سود بالقوه برای مشاغل و افراد به طور یکسان وجود دارد.