Ethereum دارای برخی از مسائل جدی مقیاس گذاری است.

از زمان آغاز به کار در اواسط سال 2015 ، عزیزم blockchain 2.0 تلاش کرده است که خود را کنار بگذارد. نفس نفس زدن در اتاق تنفس معامله با هر پیشنهاد اولیه موفق سکه.

بیایید با مقایسه قابلیت های فعلی Ethereum با یک برنامه برجسته اجتماعی مانند Facebook ، یک ریاضی سریع انجام دهیم.

در حال حاضر ، شبکه Ethereum در حال حاضر حدود 13 معامله در ثانیه را خاموش می کند. نشانه های مبتنی بر ETH مانند OMG ، Golem, & محدودیت Civic در حدود نیمی از آن ، 7 معامله در هر ثانیه. برنامه ای با اندازه فیس بوک در هر ثانیه حدود 200 ~ درخواست API می کند. در دنیای Ethereum ، به جای درخواست API ، کاربران برای اجرای قراردادهای هوشمند “گاز” اتر می پردازند.

این بدان معناست که توانایی معامله Ethereum برای کنترل ترافیک شبکه یک برنامه غیرمتمرکز قابل مقایسه با فیس بوک ، باید به میزان حیرت انگیز x25،000 افزایش یابد..

اجرای این قراردادهای هوشمند به عنوان یک معامله محسوب می شود. این “گاز” حداکثر حد مجاز برای هر بلوک در پروتکل Ethereum تنظیم شده است.

به سادگی افزایش اندازه بلوک برای اجازه دادن به مقدار بیشتری از گاز کار نخواهد کرد زیرا این امر عدم تمرکز را فدا می کند – فقط معدن کاران در اندازه صنعت توانایی شرکت در این کار را دارند. علاوه بر این ، هر راه حل مقیاس گذاری که معرفی می کنیم نیز نباید امنیت قابل قبولی را قربانی کند. چالش همان چیزی است که ویتالیک آن را “سه گانه مقیاس پذیری” می نامد: ساختن سیستمی که “عدم تمرکز” ، “مقیاس پذیری” و “امنیت” را برآورده کند.

وارد پلاسما ، Vitalik’s شوید & راه حل مقیاس جاستین پون Lightning Network برای Ethereum.

با آرامش در اواسط ماه آگوست ، نسخه سفید پلاسما (https://plasma.io/) جزئیات مجموعه ای از قراردادهای هوشمند استاندارد را که برای ایجاد درختی از زنجیرهای جانبی به درستی زنجیره های پلاسما استفاده می شود ، شرح می دهد. این درختان بلاکچین پلاسما امکان معاملات خارج از زنجیره را فراهم می کنند. معاملاتي كه فقط بطور دوره اي مرتكب مي شوند ، مانده هاي به روز شده در زنجيره بزرگسالان يا ريشه آن را جاسازي كرده اند.

پلاسما ، مجموعه قراردادهای هوشمند ، شامل بسیاری از نوآوری های اساسی است که در کنار هم ابزاری قدرتمند را در نبرد برای مقیاس گذاری ظرفیت Ethereum تشکیل می دهند. در میان این نوآوری ها ، مفاهیم محاسباتی مانند MapReduce ، یک پیشنهاد اجماع اثبات شده از سهام وجود دارد, & اثبات تقلب قابل ارائه.

برای درک بهتر چگونگی و چگونگی ارتباط پلاسما با مباحث مقیاس Ethereum ، ابتدا باید تفاوت بین اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) را درک کنیم.

PoW در مقابل PoS

قراردادهای پلاسما

بحث POW در مقابل POS وجود دارد & ادامه خواهد داد به جلو خشم.

در دنیای بیت کوین ، هر معامله ای که در شبکه رخ می دهد به طور رمزنگاری تأیید می شود. این روش تأیید ، که به عنوان الگوریتم اجماع نیز شناخته می شود ، قلب است & روح انقلاب بلاکچین زیرا به بازیگران امکان تعامل و معامله را می دهد & به یک سیستم غیرمتمرکز کاملاً غریبه اعتماد کنید بدون اینکه از هویت خود چشم پوشی کنید.

بیت کوین به عنوان اولین منبع دهنده فناوری بلاکچین ، با معرفی پروتکل Proof-of-work خود استانداردی را برای الگوریتم اجماع تعیین کرد. اثبات کار ، که به درستی نامگذاری شده باشد ، برای تأیید دسته ای از معاملات ، به محاسبات واقعی احتیاج دارد. به همین دلیل شما هزاران کامپیوتر دارید که از برق در سراسر جهان برای “استخراج” سکه استفاده می کنند.

اثبات سهام ، همانطور که از نامش پیداست, یک الگوریتم اجماع است که به کاربران درون زنجیره پلاسما متکی است تا مقداری از رمز را در ازای بهره در مقطع بعدی از آن بهره مند کند. استاکرها نه تنها اوراق مشارکت را خریداری می کنند ، بلکه با این کار خود را متعهد به تبلیغ می کنند & پخش دقیقاً همان تعداد بلوک هنگام سررسید اوراق قرضه.

چرا یک سهام?

بازگشت سرمایه هنگامی که شخصی در یک زنجیره پلاسما سهام را در معرض خطر قرار می دهد ، کاری که واقعاً انجام می دهد خرید اوراق سهام است. در مقطع زمانی بعدی ، مانند هر وثیقه عادی ، سهامدار سهام (اصل) خود را با برخی از سودهای اضافی پس می گیرد.

علاقه اضافی از کجا ناشی می شود؟ از افراد درون زنجیره پلاسما که برای اجرای قراردادهای هوشمند “گاز” اتر پرداخت می کنند.

خوشبختانه ، با استفاده از پلاسما ، مبتکر حق استفاده از هر الگوریتم اجماعی را که صلاح می داند برای خود محفوظ می دارد. او می تواند اثبات کار خوب ، اثبات سهام یا برخی از الگوریتم های اجماع دیگر مانند اثبات اختیار را انتخاب کند. اگرچه همه زنجیره های پلاسما گزینه های Proof-of-Stake را انتخاب نمی کنند ، اما واضح است که هدف این است که اکثر زنجیره های پلاسما POS را پیاده سازی کنند.

حل مشکلات مقیاس Ethereum

پوشش هر آنچه که پلاسما ارائه می دهد می تواند کاملاً عادی باشد و خیلی طولانی خواهد شد (البته اگر علاقه مند باشید من مطمئناً سعی کردم اینجا🙂 با این حال ، اگر محدوده مزایای پلاسما را به مقیاس بندی خالص محدود کنیم ، یک ویژگی اصلی بالاتر از بقیه است: محاسبات MapReduce.

MapReduce یک روش خلاقانه برای سازماندهی است & محاسبه در میان خوشه های پایگاه داده که اولین بار در سال 2004 توسط کارمندان وقت گوگل ، جفری دین ، ​​معرفی شد & سانجی قماوات. آنها آن را چنین توصیف می کنند:

“MapReduce یک مدل برنامه نویسی است & یک پیاده سازی مرتبط برای پردازش & تولید مجموعه داده های بزرگ کاربران یک تابع نقشه را مشخص می کنند که یک زوج کلید / مقدار را پردازش می کند تا مجموعه ای از جفت های کلید / مقدار میانی را تولید کند, & یک تابع کاهش که تمام مقادیر متوسط ​​مرتبط با همان کلید میانی را ادغام می کند. “

نقشه برداری مجموعه ای از داده ها را می گیرد و آنها را به مجموعه دیگری از داده ها تبدیل می کند ، جایی که عناصر جداگانه به جفت کلید / مقدار ساده می شوند. Reducing خروجی را از مرحله نگاشت به عنوان ورودی می گیرد & همچنین این مجموعه داده ها را در مجموعه کوچکتر از مجموعه ها قرار می دهد. هدف MapReduce کار موثر در چندین گروه از پایگاه های داده به موازات یک فرآیند دو مرحله ای است:, & سپس کاهش.

mapReducePlasma

منبع: https://blog.sqlauthority.com

انتخاب یک ساختار درختی به پلاسما امکان اجرای محاسبات MapReduce را می دهد. به جای خوشه های پایگاه داده ، MapReduce را روی درختان زنجیره ای پلاسما اجرا می کنیم.

این مهمترین راه حل مقیاس پلاسما است.

پیشرفت و آنچه در آینده انتظار داریم

همانطور که در مقاله سفید پلاسما ذکر شد ، این به احتمال زیاد دور از اجرای نهایی و مطلوب پلاسما نیست که به صورت زنده در Ethereum خواهیم دید. Plasma امیدوار است که به مخزن Github در نزدیکی شما هدایت شود.

با گرم شدن بازار ICO ، فقط یک مسئله زمانی طول می کشد تا یک برنامه غیرمتمرکز افراد زیادی را تطبیق دهد و واقعاً Ethereum را به محدودیت های فنی خود برساند. پلاسما این شانس را دارد که Ethereum را از یک پروژه با علاقه زیاد ، به محیطی با نهایت مطلوبیت غیرمتمرکز تغییر دهد. برای یک سواری جالب آماده شوید.