دستیابی به حریم خصوصی و قابلیت پذیری بلاکچین بدون به خطر انداختن توان عملیاتی ، یک چالش بسیار مشهور بوده است. ارتقاacy حریم خصوصی مانند zk-SNARKS و معاملات محرمانه معمولاً منجر به کاهش ظرفیت معامله و هزینه های معامله بالاتر می شود.

MimbleWimble ، یک طرح جایگزین بلاکچین ، قول می دهد این چالش را پشت سر بگذارد. این طرح با نام هری پاتر در سال 2016 هنگامی که تام الویس جیدوسور آن را در یک وب سایت توسعه دهنده منتشر کرد ، مورد توجه عمومی قرار گرفت. از آن زمان ، محققان و توسعه دهندگان پروژه های مختلف بلاکچین در توسعه آن کمک کردند. چندین تیم در حال حاضر به دنبال استفاده از بلاکچین های MimbleWimble برای استفاده عمومی هستند.

بیایید نگاهی به آنچه در زیر MimbleWimble قرار دارد ، بیاندازیم.

طراحی Blockchain جایگزین

طراحی MimbleWimble تفاوت قابل توجهی با بلاک چین های UTXO مانند بیت کوین دارد. برای شروع ، هیچ آدرس و هیچ زبان برنامه نویسی ، زبان برنامه نویسی ابتدایی مورد استفاده در بیت کوین وجود ندارد.

در معاملات بیت کوین ، خروجی های قدیمی خروجی های جدید را نشان می دهند. تمام این خروجی ها کلیدهای عمومی منحصر به فرد خود را دارند. کاربران با امضای معاملات با کلید خصوصی خود ثابت می کنند که بودجه مورد نیاز خود را دارند.

در حالی که در MimbleWimble ما به طور کلی اسکریپت نویسی را از بین می بریم. در عوض ، خروجی ها کلیدهای عمومی مربوط به خود را دارند. یک کلید بزرگ چند امضا ، که به عنوان مقدار اضافی نیز شناخته می شود ، با کسر کلیه ورودی های یک معامله به اضافه هزینه معامله از همه خروجی ها محاسبه می شود. با اثبات مقدار برابر با صفر ، تأیید می کند که هیچ سکه جدیدی ضرب نشده است در حالی که به طور همزمان هیچ مقدار معامله را نشان نمی دهد. علاوه بر این ، نیاز و ذخیره سازی تمام کلیدهای خروجی که گره ها با آنها سروکار دارند را نفی می کند. این به طور گسترده ای حجم داده هایی را که تراکنش ها در بلاک ها به خود اختصاص می دهند و اندازه کل بلاکچین را کاهش می دهد.

این پروتکل از عوامل کور کننده و طرح های Pedersen برای مخدوش کردن مقادیر معامله استفاده می کند. به صورت ترکیبی ، این ویژگی ها به صورت رمزنگاری اطمینان می دهند که فقط فرستنده و گیرنده در یک معامله از مبادلات مبادله شده اطلاع دارند. هنگام انجام معاملات ، گیرنده این عامل کور کننده را تولید می کند و آن را فقط با فرستنده به اشتراک می گذارد.

یک تراکنش MimbleWimble فقط شامل ورودی ها ، خروجی ها و یک کلید چند امضایی است. ورودی ها به سادگی به خروجی های قبلی مراجعه می کنند. خروجی ها مانند مبادله معاملات هستند اما شامل عوامل کور کننده و اثبات دامنه هستند. سرانجام ، کلید چند امضا به عنوان یک امضا عمل می کند و تأیید می کند که فرستنده ها دارایی های مدعی خود را تحمل می کنند.

در MimbleWimble هیچ فرضیه رمزنگاری جدیدی وجود ندارد ، بلکه فقط یک طراحی مجدد ابتکاری در مورد چگونگی ساختار معاملات و بلوک ها وجود دارد. بدین ترتیب ، فرضیات رمزنگاری اساسی به خوبی آزمایش شده اند. با این حال ، درست مثل بیت کوین ، MimbleWimble نیز در مقابل پیشرفت در محاسبات کوانتومی آسیب پذیر است.

رمزنگاری منحنی بیضوی

MimbleWimble آسیب پذیری های مشابه رمزنگاری منحنی بیضوی Bitcoin را به ارمغان می آورد.

دستیابی به حریم خصوصی با مقیاس پذیری

MimbleWimble قادر است حریم خصوصی تقریباً کلی را ارائه دهد بدون اینکه مبادله قابل توجهی در مقیاس پذیری انجام دهد. مبالغ معامله و همچنین فرستندگان و گیرنده ها همه مخفی نگه داشته می شوند.

به طور معمول ، بلاکچین های متمرکز بر حریم خصوصی ، مانند Monero و Zcash ، عملکرد بسیار کمتری دارند و هزینه های بالاتری نسبت به پروژه های خصوصی کمتر دارند..

در واقع ، با گره های MimbleWimble خلاصه های به روز شده بین معاملات را حفظ می کنند. بگوییم بیت کوین ، این مکانیزم متفاوت است ، در آن آنها هر امضای معامله را به بلوک پیدایش ذخیره و اعتبار می دهند. نتیجه این امر این است که ، علیرغم رمزنگاری امکان پذیر برای حفظ حریم خصوصی ، بلاک چین های MimbleWimble می توانند از اندازه و ظرفیت معامله مشابه بیت کوین برخوردار باشند..

محدودیت ها

با وجود حل معضل حریم خصوصی و مقیاس پذیری ، MimbleWimble دو معایب قابل توجه دارد.

فیلمنامه نویسی

یکی از بزرگترین نقاط ضعف MimbelWimble این است که زبان اسکریپت نویسی را به طور کلی حذف می کند. این عملكرد بلاکچین را فراتر از انتقال ارزش ساده و اهداف پولی کاهش می دهد. این کاهش عملکرد به این معنی است که ادغام پروتکل های لایه دوم مانند شبکه لایتنینگ بسیار دشوارتر است.

با این حال ، تکرار برخی از عملکردهایی که در حال حاضر توسط اسکریپت ها از طریق چند امضا و معاملات زمان بندی ارائه می شود ، هر دو با MimbleWimble هنوز امکان پذیر است. Andrew Poelstra ، توسعه دهنده بیت کوین ، اظهار داشت که قابلیت های بیشتر هوشمند قرارداد با ترکیب ضد گلوله و اسکریپت های بدون نسخه قابل دستیابی است..

محاسبات کوانتومی

متأسفانه ، MimbleWimble همان آسیب پذیری های پیشرفت رایانه کوانتومی را دارد که بلاک چین های فعلی UTXO.

این پروتکل برای کنترل حریم خصوصی و کنترل سکه به رمزنگاری منحنی بیضوی (ECC) متکی است. محاسبات کوانتومی می تواند ECC را از بین ببرد و پروتکل را کاملاً تضعیف کند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که توسعه دهندگان باید قبل از شروع به کار ، پیشرفت های این چنینی را نادیده بگیرند. علاوه بر این ، پیامدها به طریقی بر اکثر پروژه های بلاکچین تأثیر می گذارد و احتمالاً قبل از رسیدن به این نقطه ، تغییرات ایمن کوانتومی نیز رخ خواهد داد. در حقیقت, طبق گفته Poelstra, بیشتر MimbleWimble را می توان با بدوی های ایمن کوانتومی به روز کرد. با این حال ، برای یافتن اثبات رضایتمندی از محدوده کوانتومی ، کار بیشتر لازم است.

پروژه ها

چند پروژه وجود دارد که به طور فعال در حال اجرای کامل MimbleWimble هستند. توسعه دهندگان بیت کوین و Litecoin به دنبال روش هایی برای بهره مندی از نوآوری های MimbleWimble هستند بدون اینکه طراحی موجود UTXO را به خطر بیندازند..

پوزخند بزن

Grin یک پروژه منبع باز و غیر تجاری است که بلاک چین MimbleWimble خود را توسعه می دهد. تمرکز آنها بر تهیه ارز رمزنگاری خصوصی و مقیاس پذیر است. محدودیت سختی وجود ندارد و نرخ تورم در چند سال اول وجود قابل توجه است. این مانع از این می شود که سکه ذخیره ارزشمندی داشته باشد. در عوض ، قصد دارد وسیله ای برای مبادله ، یعنی یک ارز باشد.

پرتو

Beam یکی دیگر از پروژه های ارائه زنجیره بلوک MimbleWimble است. بر خلاف گرین ، Beam بیشتر زمینه تجاری دارد. معاملات شامل پاداش بلوکی است که به بنیاد آن می رود ، دقیقاً مانند نحوه عملکرد Zcash. Beam دارای یک مدل تورمی کمتر از Grin است ، با محدودیت کل در عرضه کل ، خود را بیشتر به عنوان یک فروشگاه با ارزش حریم خصوصی به اندازه یک وسیله مبادله قرار می دهد..

پرتو

Beam: یک پروژه جدید بلاکچین MimbleWimble

Litecoin

تیم توسعه Litecoin فعالانه در حال بررسی MimbleWimble به عنوان بخشی از ارتقا soft نرم افزاری در سال 2019 است. با توجه به محدودیت های برنامه نویسی ، از جمله عوامل دیگر ، تیم در حال بررسی یکپارچه سازی پروتکل از طریق بلوک های پسوند برای اجرا در کنار بلاکچین موجود Litecoin است. این استراتژی امکان حفظ بلاکچین Litecoin فعلی و مزایای مربوط به آن را فراهم می کند در حالی که توانایی استفاده از حریم خصوصی MimbleWimble را در صورت تقاضا فراهم می کند..

در واقع ، بنیاد Litecoin و Beam هستند همکاری با یکدیگر در توسعه بیشتر.

بیت کوین

از آنجا که MimbleWimble روش کاملاً متفاوتی برای ساختار معاملات به همراه دارد ، توسعه دهندگان بلوک نمی توانند به سادگی آن را به بلاک چین های UTXO مانند بیت کوین اضافه کنند بدون اینکه طراحی موجود را به خطر بیندازند.

با این وجود می توان بلاک چین های MimbleWimble را به عنوان زنجیره های جانبی ایجاد کرد که می توانند از طریق گیره های دو طرفه با بیت کوین تعامل داشته باشند. این به شما امکان می دهد بین دو زنجیره بلوک تعامل داشته باشید و از هر یک برای موارد استفاده مربوطه استفاده کنید. این انتخاب احتمالاً بین حریم خصوصی برتر / قابلیت استفاده بالاتر و پیچیدگی عملکرد قرارداد هوشمند با امنیت بیشتر خواهد بود.