استورج چیست?

Storj یک راه حل منبع باز و غیرمتمرکز برای ذخیره فایل است. این برنامه از رمزگذاری ، تقسیم پرونده و جدول هش مبتنی بر بلاک چین برای ذخیره سازی پرونده ها در شبکه همتا به همتا استفاده می کند. هدف این است که فضای ذخیره سازی فضای ابری سریعتر ، ارزان تر و خصوصی تر شود.

راه حلهای ذخیره سازی ابری سنتی مانند Dropbox یا Google Drive محدودیت هایی دارند. در حالی که از پرونده ها به طور ناخواسته پشتیبان تهیه می شود ، پهنای باند مرکز داده یا قطع غیرمنتظره دسترسی به پرونده های شما را محدود می کند. همچنین بحث حریم خصوصی وجود دارد. این شرکت ها بر روی پرونده های شما از جمله امکان دسترسی به آنها کنترل دارند.

پروژه Storj برای حل این مشکلات از شبکه های بلاکچین و نظیر به نظیر استفاده می کند. این پرونده ها را توزیع می کند بنابراین افزونگی به خوبی ثابت شده است. همچنین تضمین می کند شما تنها کسی هستید که می توانید به پرونده هایتان دسترسی پیدا کنید.

یک تمایز مهم در ابتدای این مقاله بین منبع آزاد Storj و Storj Labs ، شرکت انتفاعی است. هر کسی می تواند نمونه خود را از نرم افزار منبع باز که Storj را اجرا می کند ایجاد کند. با این وجود آزمایشگاه های Storj قبلاً این کار را انجام داده اند و آنها دارای هزاران کاربر شبکه هستند. آزمایشگاه های Storj برای استفاده از آن شبکه هزینه دریافت می کنند.

در این مقاله ، ما عمیق تر به نحوه کار Storj و موفقیت هایی که تاکنون دیده است ، خواهیم پرداخت. در پایان ، این شما هستید که تشخیص می دهید Storj اعتیاد به مواد مخدره را به دست آورده است یا خیر. چه کسی می داند؟ شاید بخواهید برای ذخیره پرونده های خود از آن استفاده کنید.

تورنت ها را به خاطر بسپارید?

بهترین مکان برای شروع درک Storj احتمالاً تورنت است. در اوایل دهه 2000 ، تورنت ها به عنوان روش بارگیری فیلم ، موسیقی و برنامه های تلویزیونی – معمولاً غیرقانونی – به شهرت جهانی رسیدند..

تورنت ها از یک شبکه همتا به همتا استفاده می کنند. این مانند این عمل می کند:

  1. بسیاری از کاربران نسخه هایی از همان پرونده را نگهداری می کنند.
  2. وقتی شخصی کپی ای از آن پرونده را می خواهد ، درخواستی را به شبکه peer-to-peer ارسال می کند.
  3. کاربرانی که این پرونده را دارند ، به نام seed شناخته می شود ، قطعاتی از پرونده را برای درخواست کننده ارسال می کنند.
  4. درخواست کننده قطعات بسیاری از دانه های مختلف را دریافت می کند ، و نرم افزار تورنت این قطعات را دوباره تشکیل می دهد تا پرونده اصلی را تشکیل دهد.

مزیت استفاده از تورنت این است که می توانید قطعاتی از یک فایل را به طور موازی از چندین منبع بارگیری کنید. این بدان معنی است که انتقال پرونده به طور بالقوه می تواند سریعتر از بارگیری کامل یک باره از یک منبع باشد.

علاوه بر این ، برای اهداف موسیقی و فیلم های دزدی دریایی ، تورنتها غیرمتمرکز هستند. هیچ یک از شرکت ها تورنت را کنترل نمی کنند. بنابراین ، بستن یک تورنت دشوار است ، زیرا شما باید هر یک از دانه ها را خاموش کنید.

Storj به روشی مشابه کار می کند ، مگر نه فقط برای موسیقی و ویدیو های دزدی دریایی. بیایید نگاهی به چگونگی.

بررسی اجمالی storj

تقسیم پرونده

اولین راهی که Storj به تورنت شباهت دارد ، خرد کردن پرونده است. این بدان معنی است که وقتی می خواهید فایلی را در Storj ذخیره کنید ، ابتدا پرونده را به قطعات کوچکتر تقسیم می کنید.

مزیت اشتراک فایل دو برابر است. ابتدا می توانید خرده ریزهای پرونده را بطور موازی ارسال و فراخوانی کرده و انتقال پرونده را سریعتر انجام دهید. دوم ، هیچ نهادی واحد پرونده شما را در اختیار ندارد. شما تنها کسی هستید که می دانید همه خرده ها در کجا قرار دارند.

مکان Shard تمایز کلیدی بین Storj و تورنت است. تورنت ها مکان خرد را به صورت عمومی منتشر می کنند. آنها می خواهند بارگیری آسان فایلها برای هر کسی آسان باشد. Storj ، به عنوان یک ارائه دهنده فضای ذخیره سازی ابر ، بدیهی است که حریم خصوصی کاربران را در اولویت خود دارد. آپلود کننده باید تنها کسی باشد که می داند تمام قطعات پرونده آنها کجا رفته است.

اینجاست که زنجیره بلوک و رمزنگاری در آن وارد می شود. Storj آنچه را که به عنوان جدول هش توزیع شده شناخته می شود ، پیاده سازی می کند تا کاربران بتوانند تمام خرده ریزهای پرونده اصلی خود را پیدا کنند. این جدول هش برای کشف خرده ریزها به یک کلید خصوصی نیاز دارد. بدون داشتن کلید خصوصی ، حدس درست مکان های یک فایل خرد شده تقریباً غیرممکن است.

Storj از یک جدول هش توزیع شده به نام استفاده می کند کادملیا. این یکی از قطعات اصلی معماری Storj است.

خرده پارتی & کدگذاری پاک کردن

پرونده های جداگانه پرونده به رایانه های معمولی در سراسر شبکه Storj ارسال می شوند. اما اگر یکی از آن رایانه ها خاموش شود یا Storj را متوقف کند ، چه می کنید؟ آیا قطعاتی که در آن رایانه ذخیره شده بودند از بین رفته اند?

Storj به وضوح مجبور است نوعی از افزونگی را در سیستم خود اعمال کند. آنها این کار را با خرده پارتی انجام می دهند. وقتی پرونده ای را بارگذاری می کنید می توانید میزان افزونگی مورد نیاز پرونده خود را انتخاب کنید ، اما Storj همچنین به شما کمک می کند این را خود تنظیم کنید. با وجود پارتیشن های پارتیشن کافی ، می توانید احتمال از دست دادن خرد کردن داده از پرونده خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

گفته می شود ، در مدت زمان طولانی تر ، احتمال از بین رفتن ترکش افزایش می یابد. Storj برای اطمینان از عدم وقوع این امر ، ممیزی های منظم و سایر روش های تأیید را انجام می دهد. هنوز هم ، بهترین روش این است که قبل از بارگذاری مجدد پرونده در Storj ، پرونده های خود را به طور دوره ای فراخوانی کرده و از نو بسازید.

البته عکس این نیز موضوع است. افزونگی زیاد باعث از بین رفتن شبکه می شود. Storj قوانینی برای کدگذاری پاک کردن در نظر گرفته است تا ازدیاد تکه هایی که اغلب تکرار می شوند ، کاهش یابد. همین قوانین به Storj کمک می کند تا داده های منحصر به فردی را که نیاز به افزایش افزونگی دارند نیز شناسایی کند.

رمزگذاری انتها به انتها

این جایی است که حریم خصوصی داده ها به سطح بعدی می روند. Sharding در حال حاضر یک لایه از حریم خصوصی را اضافه می کند زیرا هیچ میزبان داده ای (معروف به کشاورزان) نمی تواند کل پرونده را بخواند. اما حتی توانایی خواندن یک تکه پرونده نیز مشکل ساز است. هنوز هم می تواند حاوی اطلاعات حساس باشد.

برای مقابله با این ، Storj به آپلودکنندگان خود (معروف به مستاجر) کمک می کند تا پرونده های خود را قبل از خرد کردن فشرده و رمزگذاری کنند. پرونده رمزگذاری شده فقط یک کلید دارد و مستأجر آن کلید را به صورت محلی روی رایانه خود نگه می دارد (یا همانطور که در یک لحظه خواهیم دید روی Bridge).

به عنوان تنها مالک کلید رمزگذاری ، مستأجر تنها کسی است که می تواند پرونده را بخواند. وقتی یک کشاورز خرده ریز دریافت می کند ، قبلاً به عنوان بخشی از یک پرونده بزرگ رمزگذاری شده است. داده هایی که کشاورز میزبانی می کند بدون سایر خرده ریزها و کلید رمزگذاری بی فایده است.

برای هک کردن Storj و دسترسی به یک فایل ، باید تمام خرده ریزهای پرونده را پیدا کنید. این بدون کلید خصوصی در جدول هش Kademlia تقریباً غیرممکن است. سپس ، باید کشاورزان متقاعد کننده آن خرده ها را متقاعد کنید تا خرده ریزها را بدون امضای مناسب برای شما ارسال کنند. سرانجام ، باید کلید رمزگذاری را از مستاجر حدس بزنید (بسیار بعید است) یا آن را بدزدید.

امیدوارم ، می بینید که ذخیره سازی پرونده غیرمتمرکز بسیار امن تر از گزینه های متمرکز سنتی است.

تأیید پرونده

هنوز این سوال باقی مانده است ، از کجا می دانم پرونده های من واقعاً در آنجا هستند؟ آیا یک کشاورز نمی تواند خرده ریزهای متعلق به خود را حذف کند یا رایانه خود را خاموش کند?

برای پاسخ به این نگرانی ، Storj هر ساعت یک ممیزی تأیید پرونده را تکمیل می کند. برای دریافت حقوق ، کشاورزان باید ثابت کنند که خرده هایی که برای آنها ارسال شده است. Storj درخواستی را برای کشاورزان ارسال می کند و اگر کشاورز خرده ریز رمز شده را تغییر داده یا حذف کرده باشد ، آنها نمی توانند به درخواست پاسخ دهند..

ممیزی storj

اگر کشاورز در حال حاضر پرونده را در اختیار داشته باشد ، پس آنها می توانند به درستی به درخواست پاسخ دهند. کشاورز برای ذخیره و نگهداری پرونده ، پرداخت خرد دریافت می کند. بنابراین ، کشاورزان برای ذخیره پرونده ها تشویق می شوند و همچنان در شبکه فعال هستند.

در نسخه های بعدی ، Storj در حال بررسی یک سیستم شهرت برای گره های کشاورز است. این به اولویت بندی گره هایی که صادقانه و با پهنای باند بالا کار می کنند کمک خواهد کرد.

پل

جدیدترین ابتکار Storj سرور Bridge است. قبل از Bridge ، مستاجران کلیدهای رمزگذاری خصوصی خود را در رایانه های محلی خود ذخیره می کردند. اگر می خواهید از همان رایانه به پرونده های خود دسترسی پیدا کنید ، مشکلی نیست. اما اگر می خواهید دستگاه ها را عوض کنید چه می کنید?

Bridge سروری است که کلیدهای رمزگذاری را بدون دسترسی متمرکز به آن کلیدها برای شما ذخیره می کند. کلیدهای شما را به روشی ایمن ذخیره می کند تا بتوانید از چندین دستگاه به پرونده های خود دسترسی داشته باشید.

با Bridge ، مرحله بعدی اشتراک فایل و اعطای دسترسی است. از آنجا که پرونده قبلاً در فضای ابری زندگی می کند ، حل اشتراک غیرمتمرکز پرونده فقط تأیید هویت و اعطای مجوز است. Storj امیدوار است که به زودی اشتراک گذاری پرونده را اجرا کند.

ظرفیت & هزینه

رشد فرزندخواندگی storj

استورج بیش از 20،000 مستاجر و 18،000 کشاورز دارد. در کل شبکه Storj بیش از 8 پتابایت فضای ذخیره سازی در اختیار دارد ، یا تقریباً 450 گیگابایت برای هر کشاورز.

Storj اخیراً به Ethereum منتقل شده است ، جایی که اکنون میزبان برنامه و جدول هش است.

storj قیمت

استفاده از Storj مقرون به صرفه است و این مبلغ براساس هزینه مدل مورد استفاده شما است. علاوه بر این ، می توانید هزینه فضای ذخیره سازی خود را با تهیه فضای هارد دیسک خود جبران کنید. هدف این است که سریعتر و ارزان تر از Dropbox یا Google Drive باشید.

نشانه

رمز Storj (STORJ) وسیله ای برای پرداخت در شبکه است. هزینه هایی که مستاجر پرداخت می کنند به کشاورزانی اختصاص می یابد که فضای ذخیره سازی و پهنای باند را به شبکه کمک می کنند

در حالی که اجرای Storj توسط آزمایشگاه های Storj به طور انحصاری از رمز استفاده می کند ، منبع آزاد Storj از نظر پرداخت پرداخت می شود. STORJ فرض شده است اما BTC ، ETH یا سکه های دیگر می توانند اجرا شوند.

  • عرضه توکن: 500 میلیون
  • توزیع در ICO: حداکثر 25٪ (ژوئن 2017)
  • میزان انتشار: سکه جدید ایجاد نشده است.
  • بلاکچین: اتریوم
  • اجماع: اثبات کار

تیم

شاون ویلکنسون بنیانگذار Storj و مدیر عامل آزمایشگاه های Storj است. او برای اولین بار در سال 2012 با استخراج و توسعه بیت کوین درگیر شد. او منبع آزاد Storj را در سال 2014 شروع کرد.

رهبری storj

این تیم در آزمایشگاه های Storj شامل مدیران راه اندازی شده است. تیم رسمی حدود 40 کارمند هستند و جامعه وسیع تری از ابتکارات منبع باز پشتیبانی می کنند.

نتیجه

ویتالیک استورج

ذخیره سازی غیرمتمرکز یک مورد استفاده جذاب برای شبکه های نظیر به نظیر و فناوری دفتر توزیع شده است. استورج تنها نیست. این مسابقات شامل Sia ، Maidsafe و Filecoin است. خبر خوب برای طرفداران Storj این است که به نظر می رسد Storj از نظر تصویب ، قابلیت استفاده و فناوری زیربنایی نزدیک جلوی بسته باشد.