فناوری Blockchain در حال تغییر در نحوه خرید و فروش املاک توسط مردم است. حتی از طرف دولتهایی که می خواهند سیستمهای ثبت زمین را بهبود ببخشند قابل قبول است. دقیقاً چگونه می تواند زمینه های دیگر بخش املاک و مستغلات را بهبود بخشد؟ در اینجا چند روش تأثیرگذاری بلاکچین در مدیریت املاک اجاره ای ذکر شده است ، از جمله نمونه هایی از برخی پروژه ها که این صنعت را مختل می کنند..

در سال 2019 ، تعداد زیادی پروژه بلاکچین نوآوری را در هر دو سیستم عامل اجاره کوتاه مدت و بلند مدت ایجاد کرده است. چهار حوزه زیر چند روش ارائه می دهد که بلاکچین می تواند پاسخ بهتری به صاحبان املاک و مستاجران ارائه دهد. سه مبحث اول در حال حاضر دارای راه حل های بلاکچین در دنیای واقعی است که توسط سیستم عامل های خاص ارائه شده است. در مقابل ، دسته آخر منطقه ای است که از نظر تئوری می توان از بلاکچین برای تغییر صنعت اجاره املاک استفاده کرد.

هزینه های کمیسیون عالی

هزینه های املاک و مستغلات و هزینه های حقوقی می تواند هزینه بر باشد. اگرچه این امر به ویژه هنگام خرید و فروش املاک بیشتر صدق می کند ، اما بسیاری از نمایندگان هزینه های بالایی را نیز برای املاک اجاره ای دریافت می کنند. به عنوان مثال ، هنگام مشاهده اقامت کوتاه مدت در املاک در Airbnb ، این سایت تا 20 درصد سود را می گیرد که می تواند مستقیماً به صاحب ملک رسیده باشد یا در قالب هزینه های کمتری به مشتری منتقل شود.

با یک راه حل blockchain برای اجاره و اقامت کوتاه مدت ، معامله واقعاً نظیر به نظیر است. اگرچه از نظر تئوریك ممكن است هزینه هایی با قیمت های بالاتر از سایت های اجاره ای سنتی تعیین شود ، اما در واقعیت اینگونه نیست. هدف سیستم عامل های بلاکچین به طور کلی خودکارسازی فرآیند اجاره و کاهش هزینه های عملیاتی است.

در عمل ، چندین سیستم عامل بلاکچین وجود دارد که به کاربران امکان می دهد ارز رمزنگاری شده را برای معاملات اجاره ای با کم و بدون هزینه ارسال و دریافت کنند.. LockTrip یک نمونه از این موارد است. LOC Travel Engine غیرمتمرکز و رایگان برای استفاده از کلیه برنامه های شخص ثالث که مایل به اتصال و ارائه خدمات سفر خرده فروشی در کارمزد صفر درصد هستند ، کلیه هتل ها ، نرخ ها و در دسترس بودن را به عنوان یک راه حل کلید باز منبع باز نگه می دارد. این سیستم عامل بیان می کند که قیمت های آن 20 درصد کمتر از سایر سایت های رزرو آنلاین هتل و اجاره است. حتی با داشتن 100000 هتل در بازار آن حتی پذیرش مناسبی نیز دارد.

عکسهای صفحه برنامه موبایل LockTrip iOS

بازار LockTrip به کاربران امکان می دهد خانه و هتل پیدا کنند.

ارزیابی قیمت

برای کسانی که مایل به خرید یا فروش ملکی هستند ، ارزیابی دقیق قیمت یک امر ضروری است. با این حال ، هنگام ارزیابی اینکه کل یک ملک ارزش دارد ، این امر بسیار پیچیده تر است. برای کسانی که می خواهند یک ملک اجاره ای را بصورت آنلاین قرار دهند ، دشوارتر است که بدانند دقیقاً چقدر برای مدت زمان کمتری (مثلا دلار به مدت یک ماه) شارژ می کنند. بله ، مالکان می توانند با سایت های دیگر بصورت آنلاین مقایسه کنند. با این حال ، عوامل (به عنوان مثال شهر ، محله ، تعداد اتاق ، فضای حیاط و غیره) اغلب اوقات بسیار متفاوت هستند. کمبود گزینه های قابل مقایسه ممکن است به این معنی باشد که مالک در تلاش است در یک قیمت بسیار اجاره ای یا بسیار پایین اجاره کند.

در بین بلاک چین های غیرمتمرکز و عمومی راه حل هایی وجود دارد. با این حال ، بانک های بزرگ همچنین بلاک چین های خصوصی را با همین هدف توسعه داده اند. مطابق با مقاله ای از آوریل 2018, بانک چین قبلاً از بستر ارزیابی املاک مبتنی بر بلاکچین استفاده کرده است. این راه حل اطلاعات حیاتی مانند آدرس ملک ، ارزیابی و گزارش های هش شده را ذخیره می کند.

مدیر کل بخش فناوری اطلاعات بانک چین ، راکی ​​چنگ چونگ-نگام اظهار داشت که 85 درصد از ارزیابی های املاک و مستغلات مربوط به رهن بانک در حال حاضر توسط این سیستم عامل در حال پردازش است. HSBC همچنین از یک راه حل مشابه استفاده می کند. از لحاظ تئوریک می توان این مفهوم را به کار برد تا صاحبان املاک بتوانند برآورد دقیق تری از میزان شارژ مستاجر نیز بدهند.

سپرده های امنیتی اجاره بلاکچین

برای بسیاری از افراد ، سپرده های امنیتی بار مالی دارند. در بیشتر موارد ، اجاره کنندگان باید اجاره ماه اول و ماه گذشته را پرداخت کنند. در برخی موارد ، در حوزه های قضایی اجاره دهندگان مستلزم ارائه مدرکی در مورد درآمد و سایر اسناد هستند. در عین حال ، مالکان باید مدیریت بانکی و قانونی را برای مدیریت هر مستاجر تنظیم کنند.

با استفاده از یک راه حل blockchain برای اجاره ، این امکان برای اجاره کنندگان وجود دارد که سپرده های امنیتی خود را با اجازه دادن به افراد دیگر که بودجه لازم را دارند ، از قبل پرداخت کنند. این افراد توانایی کسب سود را دارند. در همین حال ، اجاره کننده می تواند بدون اینکه نگران هزینه های کلان مرتبط با مدل سنتی اجاره باشد ، به یک ملک اجاره ای جدید نقل مکان کند. علاوه بر این ، مالکان می توانند با کاهش اعتماد به قراردادهای سنتی و گزینه های بودجه ، در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنند.

رانتبری یکی از نمونه های پروژه ای است که چنین راه حلی را ارائه می دهد. با استفاده از این گزینه ، اجاره دهندگان فقط باید ده درصد به عنوان کسر سپرده تضمین پرداخت کنند. وام دهندگان به طور معمول می توانند سالانه بین سه تا چهار درصد از سپرده را دریافت کنند. این مانند یک ودیعه امنیتی عادی کار می کند. اگر موجر در پایان اجاره نامه خسارتی را متوجه نشود ، فرانشیز اولیه به طور کامل به مستاجر برگشت داده می شود. بقیه وجوه به وام دهندگان برمی گردد. علاوه بر این ، Rentberry سایر ویژگی های ابتکاری مانند حراج شفاف اجاره را برای کمک به تعیین قیمت ها ارائه می دهد.

رابط کاربری حراج اجاره Rentberry

علاوه بر سپرده های امنیتی با استفاده از منابع گسترده ، Rentberry یک حراج اجاره ای شفاف را برای اجاره املاک فراهم می کند.

Blockchain Rental Multiple Listing Services (MLS)

چندین سرویس لیست (MLS) نقش مهمی در اجاره مدرن املاک و مستغلات دارند. این سایت ها و برنامه ها روند کمک به مالک املاک را برای اطلاع خریداران بالقوه از امکانات موجود در بازار ساده می کنند. با این حال ، این می تواند روند ارتباط بین مالکان و مستاجران را نیز پیچیده کند. این امر به ویژه هنگامی صادق است که خصوصیات دیگر در دسترس نباشند اما همچنان به صورت موجود در سایتهای مختلف مبتنی بر MLS نمایان شوند.

با یک راه حل بلاکچین ، همه این اطلاعات می تواند در یک مکان واحد وجود داشته باشد. به عنوان مثال ، اگر ملک دیگر در دسترس نباشد ، برای مالک این امکان وجود دارد که راحت تر این موضوع را به اجاره کنندگان بالقوه اطلاع دهد. توسعه دهندگان حتی می توانند فرآیندهای اطلاع رسانی خودکار را بر اساس زمان معاملات اجاره در بلاکچین ایجاد کنند.

شاید یکی از بزرگترین موانع وجود یک رقیب بلاکچین موفق در راه حل های فعلی MLS آنلاین ، عدم قابلیت همکاری بلاکچین یا یک بستر معمول پذیرفته شده باشد. در حال حاضر ، چند راه حل عمده اجاره بلاکچین برای سهم محدودی از بازار اجاره با یکدیگر رقابت می کنند. با این حال ، اگر این پروژه ها بتوانند با هم کار کنند ، امکان به روز نگه داشتن اطلاعات اجاره در چندین سایت یا بلاکچین وجود دارد. در نتیجه ، این می تواند به طور بالقوه موجبات پذیرش کاربران در بین دارندگان املاک و مستاجران را فراهم کند.