در حالی که بیت کوین اولین مورد اصلی استفاده از بلاکچین بود ، این فناوری چیزی از انقلاب FinTech کم نداشته است. پرداخت همتا به همتا در کنار مشتقات جدید مانند معاملات آتی ارزهای رمزنگاری شده ، به راه حل های جدیدی برای بازرگانی مالی و مالی تبدیل شد. درست است که به نظر می رسد Bitcoin ETF مورد انتظار هنوز هم تصویب قانونی مورد نیاز را ندارد. با این حال ، صندوق های سرمایه گذاری بلاکچین می تواند زمینه میانی را برای سرمایه گذاران که می خواهند از اعتیاد به مواد مخدره بلاکچین استفاده کنند بدون به خطر انداختن سرمایه های خود در بازارهای بی ثبات ارزهای رمزپایه فراهم کند..

بلاکچین همچنین به عنوان یک وسیله سرمایه گذاری ، پتانسیل ایجاد تزلزل در مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک سنتی را نیز دارد. علاوه بر این ، معرفی هویت های دیجیتال مبتنی بر بلاکچین می تواند بار KYC / AML را برای مدیران صندوق کاهش دهد.

در اینجا ، ما تمام راه های همگرایی بلاکچین با صندوق های سرمایه گذاری مشترک و آنچه ممکن است در آینده باشد را بررسی می کنیم.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک Blockchain و ETF – سرمایه گذاری در پتانسیل رشد بلاکچین

در حالی که بسیاری به آینده فناوری بلاکچین اعتقاد جدی دارند ، اما سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه به دلیل نوسان بازارها می تواند تجارت خطرناکی باشد. علاوه بر این ، خطرات سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه منفرد با سرمایه گذاری در سهام انفرادی قابل مقایسه است – مانند این است که همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار دهید. بیشتر مشاوران مالی متنوع سازی را به عنوان وسیله ای برای کاهش قرار گرفتن در معرض خطر توصیه می کنند. بنابراین ، صندوق های سرمایه گذاری مشترک بلاکچین یا ETF راه دیگری برای سرمایه گذاری در آینده این فناوری است و هر دو احتمال خطر بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه را دارند ، اما هنوز هم یکی از محبوب ترین فرصت های سرمایه گذاری است که مردم در میان دیگران مانند سرمایه گذاری در سهام زیرا منابعی وجود دارند که به این امر کمک می کنند.

Motley Fool Stock Advice این برنامه برای کمک به افراد دارای فرصت های سرمایه گذاری هر ماه سهام عالی را ارائه می دهد.

چندین صندوق وجود دارد که بلاکچین یا سهام مرتبط فناوری را به عنوان بخشی از نمونه کارها در اختیار دارند. تقویت تقسیم داده تحول پذیر ETF (BLOK تیکر) یکی از بزرگترین دارایی ها با دارایی 110 میلیون دلار تحت مدیریت است. این یک صندوق فعالانه مدیریت شده است که متعهد می شود 80 درصد دارایی خود را در اوراق بهادار سهام شرکت های درگیر بلاک چین سرمایه گذاری کند. هرچند این شرکت های نوپای بلاکچین نیستند – صندوق سهام شرکت هایی مانند Overstock ، IBM و Intel را در اختیار دارد..

نمودار BLOK توسط TradingView

صندوق مشابهی Reality Shares NASDAQ NextGen Economy ETF (BLCN) است که بیشتر شبیه صندوق شاخص است و به طور فعال مدیریت نمی شود. یکی دیگر از معاملات نوآورانه First Trust Indxx است & ETF (LEGR) را پردازش کنید. هر دو رویکرد مشابهی با صندوق تقویت سرمایه گذاری دارند و در سهام شرکتهایی که تمرکز خود را بر استفاده و توسعه بلاکچین دارند ، سرمایه گذاری می کنند..

البته هیچ یک از اینها توصیه سرمایه گذاری نیست. با این حال ، لازم به ذکر است که سهام شرکت های زنجیره بلوک می توانند همراه با هیاهوی تبلیغاتی در مورد قیمت BTC نوسان داشته باشند ، بنابراین ، مثل همیشه ، تحقیقات خود را انجام دهید.

مدل فعلی اداره صندوق سرمایه گذاری مشترک

مانند بسیاری از فرایندهای مالی دیگر ، مدیریت صندوق های سرمایه گذاری در حال حاضر به بسیاری از طرفین و مراحل فرآیند متکی است.

نمایندگان توزیع اشخاص ثالث هستند و با خود صندوق ارتباط ندارند. آنها برای جذب سرمایه گذاران به صندوق کار می کنند. نمایندگان نقل و انتقالات ممکن است یک بانک یا م institutionسسه مالی دیگر باشند که برای ثبت سوابق سرمایه گذاران و حساب های آنها تعیین شده است. این نقش همچنین نظارت بر پرداخت سود سهام و صدور بیانیه به سرمایه گذاران را شامل می شود. هر طرفی که در صندوق سرمایه گذاری سرمایه گذاری کند باید تحت بررسی های KYC و AML قرار گیرد که توسط عوامل انتقال نیز انجام می شود.

به ناچار ، با بسیاری از طرف های مختلف درگیر در ثبت نام یک سرمایه گذار جدید ، زمان معاملات طولانی وجود دارد. از نقطه اشتراک جدید تا محل تسویه معمولاً حدود سه تا چهار روز کاری طول می کشد.

صندوق سرمایه گذاری مشترک دارای قابلیت Blockchain

Deloitte قبلاً در مورد تأثیر بلاکچین در مدیریت صندوق های سرمایه گذاری تحقیقاتی انجام داده است. متعاقباً شعبه شرکت لوکزامبورگ مقاله ای منتشر کرد با جزئیات اینکه چگونه یک صندوق سرمایه گذاری مشترک بلاکچین می تواند بسیاری از مراحل میانی مربوط به اشتراک صندوق را حذف کند. به نوبه خود ، این به طور قابل توجهی زمان پردازش را کاهش می دهد.

در وهله اول ، یک سرمایه گذار باید کیف پول دیجیتال داشته باشد. این کیف پول هویت دیجیتال و ارز دیجیتالی آنها را که می خواهند در صندوق سرمایه گذاری بلاکچین سرمایه گذاری کنند ، نگه می دارد.

هرکسی که در یک صندوق سرمایه گذاری مشترک مشترک است باید تحت بررسی “مشتری خود را بشناسید” (KYC) و پولشویی (AML) چک کند. با هویت دیجیتال مبتنی بر بلاکچین ، نیازی به شخص ثالث خارجی برای انجام این بررسی ها نیست. قراردادهای هوشمند در یک بلاکچین می تواند یک چک الکترونیکی KYC / AML انجام دهد ، و سپس به طور خودکار مشترکین سرمایه گذارانی می شود که با موفقیت از عهده چک برمی آیند.

بقیه ثبت نام می تواند در زمان واقعی اتفاق بیفتد. قرارداد هوشمند صندوق سرمایه گذاری مشترک بلاکچین همچنین می تواند ارزش خالص دارایی (NAV) سرمایه گذاری را محاسبه کرده و انتقال پول دیجیتال را در ازای سرمایه گذاری صندوق پردازش کند. مانده حساب مشتری را می توان در بلاکچین ثبت کرد و در صورت لزوم با قرارداد هوشمند ارتباط برقرار کرد.

نمودار مدل صندوق سرمایه گذاری مشترک بلاکچین

نمودار مدل صندوق سرمایه گذاری مشترک بلاکچین. اعتبار تصویر: Deloitte

با رابط کاربری از طریق برنامه تلفن های هوشمند ، سرمایه گذار می تواند میزان رشد یا کاهش موجودی صندوق خود را تماشا کند. وقتی زمان پرداخت سود سهام می رسد ، قرارداد هوشمند پرداخت را به صورت خودکار انجام می دهد و درآمد آن را به کیف پول دیجیتال مشتری واریز می کند. نیازی به نظارت و یا واسطه شخص ثالث بر روی هر یک از این فرایندها نیست زیرا همه اقدامات به طور خودکار از طریق قانون کد صورت می گیرد.

با استفاده از آن بیشتر

در یک گام بعدی ، کل روند مدیریت صندوق می تواند در نهایت با استفاده از بلاکچین خودکار شود. حرکت به سمت رمزهای امنیتی و دارایی به این معنی است که به زودی ، می توانیم صندوق شاخص مبتنی بر بلاکچین را ببینیم که به تنهایی سبد سهام خود را متعادل می کند. صندوق بلاکچین می تواند نشانه های دیجیتالی را پشتیبانی کند که توسط سهام واقعی زندگی می کنند. این سبد دارایی خود را طبق قوانینی که در یک قرارداد هوشمند برنامه ریزی شده متعادل می کند.

البته ، در از بین بردن انسانها از روند کار ، معاملات زیادی وجود دارد. حوادث قو سیاه ممکن است اتفاق بیفتد. بدون دخالت انسان ، یک ماشین بدون توجه به اینکه بازارها رفتار غیرمنتظره ای دارند ، به سادگی کار خود را ادامه خواهد داد.

با این حال ، مدیریت خودکار صندوق چندین مزیت بالقوه از جمله سرمایه گذاری با هزینه بسیار کم را ارائه می دهد. مدیریت انفعالی وجوه قابل معامله در بورس (ETF) با تکامل فناوری شیوع بیشتری پیدا کرده است.

ETF دقیقاً به یک وسیله سرمایه گذاری جذاب تبدیل شده است زیرا شامل پرداخت تیم مدیریت صندوق نمی شود. این بدان معنی است که آنها از طریق هزینه های کمتری پتانسیل بازده بیشتری را ارائه می دهند. Calastone ، یک شبکه معاملات صندوق سرمایه گذاری مشترک, برآورد که اجرای بلاکچین می تواند بیش از 1.9 میلیارد دلار در بازار وجوه جهانی صرفه جویی کند.

صندوق های سرمایه گذاری بلاکچین کاملاً خودکار هنوز فاصله زیادی ندارند. برای رسیدن به آنجا ، ما به سطح قابل توجهی بالاتر از فرزندخواندگی که اکنون می بینیم ، نیاز داریم. با این حال ، صنعت خدمات مالی به درستی از پتانسیلی که بلاکچین ایجاد می کند هیجان زده است. صندوق های سرمایه گذاری مشترک بلاکچین تنها یکی از راه های ممکن است که در آن فناوری فضای سرمایه گذاری را متحول می کند.

تصویر ویژه با مجوز از Pixabay