بلاکچین به عنوان راه حلی برای مشکلات مختلف مطرح شده است درمان سرطان به مشروعیت بخشیدن به بازار سیاه در سیستم زندان ایالات متحده. در حالی که برخی موارد استفاده قطعاً ظریفتر از موارد دیگر است ، در حال حاضر ایمان زیادی به راه حل های تغییر اقلیم بلاکچین وجود دارد. اما آیا قابل توجیه است?

مشکل تغییرات آب و هوایی بدتر می شود

در اکتبر سال گذشته ، سازمان ملل شدیدترین هشدار خود را صادر کرد در مورد تغییرات اقلیمی هنوز ما فقط دوازده سال زمان داریم تا بتوانیم گرمایش کره زمین را در مقایسه با سطح قبل از صنعتی به حداکثر 1.5 درجه سانتیگراد (2.7 درجه فارنهایت) محدود کنیم. حتی نیم درجه فراتر از این نیز خطرات بسیار بدتری از گرمای شدید ، خشکسالی و سیل را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این ، خسارت ناشی از تغییر اقلیم است انتظار می رود بیش از 143 میلیون نفر را آواره کند طی سه دهه آینده ، که برای فرار از مسائل مربوط به آب و هوا مجبور به ترک خانه های خود خواهند شد.

توافق نامه پاریس در مورد تغییرات آب و هوایی قصد دارد افزایش را به کمتر از 2 درجه سانتیگراد محدود کند. بنابراین ، دستیابی به افزایش 1.5 درجه سانتیگراد در پایان بلند پروازانه تعهد موجود است. توافق نامه پاریس هر کشور را ملزم می کند که مشارکت خود را در تلاش برای محدود کردن تغییرات آب و هوایی تعریف کند. سهم هر کشور کمک ملی تعیین شده (NDC) نامیده می شود. هر ملتی باید اطمینان حاصل کند که اهداف خود با گذشت زمان به تدریج بلند پروازانه تر می شوند.

ذکر این نکته مهم است که توافقنامه پاریس از نظر قانونی قابل اجرا نیست و هر کشور از طریق توافق شرکت می کند. اگر کشورها شروع به ترک کنند ، این توافق ممکن است از بین برود و جهان را بدون هیچ راه حلی برای مشکل افزایش دمای کره زمین ترک کند.

می توانید به بلاکچین کمک کنید?

اندازه گیری و ردیابی چالش های اصلی در مقابله با تغییرات آب و هوایی است. این فقط در سطح کلان لازم برای تأیید نحوه پیشرفت کشورها در تلاش برای کاهش انتشار کربن اعمال نمی شود. مشاغل و مردم نیز باید در آن شرکت کنند. به قول کارشناس مدیریت پیتر دراکر: “آنچه اندازه گیری می شود ، مدیریت می شود.”

بلاکچین ابزاری را برای ایجاد یک نقطه واحد از حقیقت از طریق استفاده از روشهای اجماع فراهم می کند. دارایی های دنیای واقعی می توانند در زنجیره بلوک از جمله اعتبارات کربن یا انرژی سبز تبدیل شوند. این دارایی ها قابل معامله هستند ، ارزش ایجاد می کنند و باعث ایجاد انگیزه در تلاش برای تغییر اوضاع در داخل کشورها و بنگاه های اقتصادی می شوند.

در ژانویه 2018 ، سازمان ملل متحد اعلام کرد شکل گیری ائتلاف زنجیره ای آب و هوا. در این اطلاعیه ، مأموریت این گروه در “پیشبرد همکاری بین اعضائی که در مورد موضوعات مورد علاقه مشترک کار می کنند و کمک به ارتقا یکپارچگی زیست محیطی و نتایج برنامه های DLT برای آب و هوا” ، بیان شده است. این ائتلاف اکنون بیش از یکصد عضو دارد ، از جمله NGO ها ، شرکت های مشاوره ای ، و شرکت ها و انجمن های مختلف بلاکچین.

گروه های تغییر اقلیم بلاکچین

با توجه به تلاش های سازمان ملل متحد ، نقش بلاکچین در آینده برای مدیریت تغییرات آب و هوایی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. با این حال ، ابتکار عمل سازمان ملل تنها نیست. چندین گروه و پروژه تغییر اقلیم بلاکچین برای تلاش بیشتر تلاش می کنند. در اینجا فقط چند مورد است.

موسسه Blockchain Climate

موسسه Blockchain Climate یک نهاد بین المللی ، غیرانتفاعی و داوطلبانه است. این به عنوان یک اتاق فکر و همچنین یک گروه حمایت از ابتکارات تغییر اقلیم بلاکچین عمل می کند. بیانیه ماموریت موسسه “افزایش آگاهی در بین جامعه بین المللی سیاست تغییر آب و هوا در مورد ظرفیت فوق العاده فناوری Blockchain برای افزایش قابل توجه اقدامات آب و هوایی است.”

هدف آن دستیابی به این مأموریت در سه زمینه است:

  • پرداختن به جریانهای مالی اقلیم ، یعنی کمک به پر کردن شکاف بودجه بین سرمایه گذاری مورد نیاز برای تغییر اقلیم و مبلغی که کشورها قبلاً طبق قرارداد پاریس متعهد به پرداخت کرده اند
  • افزایش شفافیت در بودجه اقلیم
  • کمک به کشورهای در حال توسعه برای دسترسی به بودجه اقلیم

موسسه Blockchain Climate

صفحه اصلی موسسه Blockchain Climate

مجموعه ای چشمگیر از متخصصان بخش های تغییرات آب و هوا و بلاکچین در هیئت مشاوره موسسه حضور دارند. آنها شامل مدیر سابق تغییر اقلیم از بانک جهانی و دکتر سابق موسسه تحقیقات Blockchain کانادا (نهاد حرفه ای با همکاری Don و Alex Tapscott) هستند.

Blockchain for Climate Foundation

Blockchain for Climate Foundation یک هدف مشخص و روشن دارد: قرار دادن پیمان پاریس در بلاکچین. این یک پروژه جاه طلبانه است ، شامل هر کشور برای پیوستن به یک دفتر کل بلاکچین و ثبت شفاف سرمایه گذاری ها و مشارکت های خود در تغییر آب و هوا. اگر از سیستم خارج شود ، یک رکورد همه جانبه برای تغییر اقلیم بلاکچین جهانی است.

بدیهی است که چنین دفتر کل جهانی ابزاری قدرتمند در اندازه گیری و مدیریت تأثیر ابتکارات مرتبط با آب و هوا خواهد بود. با این حال ، این همچنین نمایانگر نمایشی قابل توجه از توانایی فناوری بلاکچین است که برای همیشه در سطح بین المللی استفاده می شود.

Blockchain for Climate Foundation

صفحه اصلی بنیاد Blockchain برای اقلیم

بنیاد Blockchain for Climate در کانادا مستقر است. به این ترتیب ، این کار با قرار دادن حساب کربن ملی کانادا در بلاکچین آغاز می شود. این به عنوان اثبات مفهوم کار می کند و به سایر کشورها نشان می دهد که چه چیزی با استفاده از ابزار تغییرات آب و هوایی بلاک چین امکان پذیر است. بنیاد همچنین یک گروه کاری از نمایندگان دولت را برای کمک به راهنمایی و توسعه ابزار تشکیل می دهد.

ابتکار عمل لجر آب و هوا

ابتکار عمل لجر آب و هوا گروه دیگری است که به تحقیق و توسعه راه حل های تغییر اقلیم بلاکچین اختصاص یافته است. این ماموریت اعلام شده این است “سرعت بخشیدن به اقدامات آب و هوایی مطابق با موافقت نامه آب و هوای پاریس و اهداف توسعه پایدار (SDG) از طریق نوآوری مبتنی بر بلاکچین قابل استفاده برای کاهش تغییرات آب و هوایی ، انطباق و امور مالی”.

CleanTech21 ، یک بنیاد توسعه پایدار مستقر در زوریخ ، پشت این طرح است. دولت های سوئیس و لیختن اشتاین هر دو بودجه طرح ابتکاری آب و هوا را تأمین می كنند.

در دسامبر سال گذشته ، ابتکار عمل یک مقاله جامع منتشر کرد جزئیات روشهای مختلفی که ابتکارات تغییر اقلیم بلاکچین می تواند به پیشبرد علت کمک کند. این موارد شامل استفاده از بلاکچین در قیمت گذاری کربن و مالیات و همچنین سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر رمز برای ابتکارات تغییر آب و هوا بود. مثال دیگر زنجیره بلوکی در توسعه انرژی های تجدیدپذیر است.

نتیجه

مانند خود فناوری ، ابتکارات تغییر اقلیم بلاکچین هنوز در مراحل ابتدایی هستند. این واقعیت که تعداد زیادی گروه تحقیقاتی و اتاق فکر وجود دارد ، بازتاب این موضوع است. در این مرحله اولیه ، بسیاری از آنها جداگانه اما در جهت اهداف مشابه کار می کنند.

با بلوغ زنجیره بلوک ، و اعتماد دولت ها و شرکت ها به فناوری جدید ، احتمالاً بسیاری از این گروه های متفاوت در ابتکارات گسترده تر و قدرتمندتری ادغام می شوند. وقتی این اتفاق بیفتد ، ما شاهد پتانسیل واقعی تأثیر بلاکچین در وارونه سازی تغییرات آب و هوایی خواهیم بود.

تصویر ویژه با مجوز از Pixabay