انواع بازارهای سرمایه نقش حیاتی در اقتصاد مدرن دارند. برخی از این مثالها شامل حقوق بازنشستگی ، بیمه عمر و بورس اوراق بهادار است. بدون شک بازارهای مختلف سرمایه همراه با نوآوری فنی به مرور زمان به تکامل خود ادامه می دهند. در اینجا چگونگی شروع بلاکچین برای بهبود عملکرد بازار سرمایه وجود دارد.

حل و فصل معاملات بین المللی بین بانک ها

رسیدگی به تسویه حساب های تجاری یکی از بزرگترین چالش های فنی بانک های آنلاین و سنتی در دو دهه گذشته بوده است. روند کار بسیار ساده است. به عنوان مثال ، بانک های ایالات متحده اغلب نیاز به معامله قراردادهای مبادله ای با بانک های اروپایی دارند (و بالعکس). به نظر نمی رسد این روند در اقتصاد فیات یک وظیفه اساسی باشد. با این حال ، دستیابی به آن با فناوری های سنتی کاملاً دشوار است. این بیشتر به دلیل خطرات نظارتی است.

به عنوان مثال ، تجارت آینه یک چالش نظارتی فوق العاده را به وجود می آورد. یک مثال در دنیای واقعی بین سال های 2012 و 2015 اتفاق افتاده است که دویچه بانک به طور تصادفی اتفاق افتاده است معاملات آینه روسی مجاز است, اجازه دادن به مشتریان برای پولشویی و فرار از کنترل سرمایه روسیه. در نتیجه ، اداره رفتار مالی انگلستان به دلیل نداشتن چارچوب کنترل مناسب AML ، 163 میلیون پوند (204 میلیون دلار) به دویچه بانک جریمه کرد.

فناوری بلاکچین می توانست به طور کلی از این امر جلوگیری کند. در این سناریو ، دو بانک می توانستند از فن آوری هایی مانند دفترهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند استفاده کنند تا از طریق ردیابی جریان وجوه ، مسائل را به راحتی شناسایی کنند. علاوه بر این ، بلاکچین در این بازار سرمایه شفافیت ایجاد می کند و حتی می تواند با فناوری های تشخیص و پیشگیری از AML ترکیب شود تا به عنوان یک راه حل کامل از انتها استفاده شود. در نهایت ، این امر باعث می شود موسسات مالی از ناآگاهانه در جرایم مالی شرکت کنند.

تخلفات محدودتر در تجارت کمتر است

بانک های بزرگ همچنین باید از سایر تخلفات نظارتی احتمالی مانند محدودیت های تجاری آگاه باشند. حتی با معاملات فوق هیئت مدیره ، دولت های مختلف الزامات قانونی مربوط به دسته های معاملاتی خاص (یعنی محدودیت های اندازه موقعیت) را دارند. تجارت نهنگ لندن در سال 2012 مثالی عالی از سناریویی است که در آن بلاکچین می تواند از نقض محدودیت تجاری جلوگیری کند.

این رویداد برای JP Morgan Chase هزینه داشت 6.2 میلیارد دلار ضرر تجاری. اگرچه این بانک در سال 2012 هنوز رکورد 21.3 میلیارد دلار درآمد کسب کرد ، اما مطمئناً تأثیر آن را خیلی زود احساس کرد. این امر به ویژه در سال 2013 با 7.2 میلیارد دلار هزینه حقوقی ، از جمله تسویه حساب 100 میلیون دلاری با کمیسیون تجارت آینده کالا (CFTC) ، مشهود بود. قیمت سهام JP Morgan Chase نیز مستقیماً پس از این حادثه از 45 دلار به 31 دلار کاهش یافت. اگرچه بانک سرانجام بهبود یافت ، اما این رویداد خسارت کوتاه مدت ایجاد کرد.

JPMorgan Chase

JP Morgan Chase در حال اتخاذ فناوری های بلاکچین است.

بانکهایی که از بلاکچین در بازارهای سرمایه استفاده می کنند

دلیل اصلی عدم پذیرش Deutsche Bank ، JP Morgan Chase و سایر م institutionsسسات مالی در زمان وقوع این رویدادها ، ساده این است که این فناوری چند سال قبل پیشرفته نبوده است. حتی برای شرکت های بزرگ ، تدارکات اجرای چنین فناوری هایی زمان بر است. فلاش به جلو تا سال 2019 ، و ما شروع به دیدن نحوه شکل گیری راه حل های نظری چند سال پیش می کنیم. راه حل های بلاکچین در دنیای واقعی اکنون در امور مالی سنتی استفاده می شود.

اگرچه بسیاری از جزئیات مربوط به سکه JPM که اخیراً اعلام شده ناشناخته است ، اما می توان نحوه استفاده از آن را در بازارهای سرمایه مشاهده کرد. به عنوان مثال ، این ارز رمزنگاری شده ممکن است با زنجیره بلوکی اجرا شود که می تواند از بروز مشکلاتی مانند تجارت آینه یا تخلفات محدودیت تجاری جلوگیری کند. اگر به درستی اجرا شود ، راه حل هایی مانند این ممکن است به موسسات مالی سنتی کمک کند تا سالانه میلیون ها (یا حتی میلیاردها) در مجازات ها و هزینه های قانونی صرفه جویی کنند.

صندوق های بازنشستگی

هنوز در استفاده مستقیم از فناوری بلاکچین برای بازارهای سرمایه صندوق بازنشستگی تصویب چندانی نشده است. با این حال ، بلاکچین به عنوان بخشی از تخصیص صندوق بازنشستگی در آینده ، همچنان حرکت غیرمستقیم پیدا کرده است. در فوریه 2019, دو صندوق بازنشستگی از ایالت ویرجینیا تصمیم گرفت در فناوری رمز ارز و بلاکچین سرمایه گذاری کند. این مبلغ نسبتاً زیاد 21 میلیون دلار بود. با این حال ، این سرمایه گذاری ها فقط 0.3 درصد و 0.8 درصد از کل دارایی مربوط به این صندوق ها را تشکیل می دهند. اگرچه این سرمایه گذاری می تواند حرکتی مخاطره آمیز در بازار خرس فعلی باشد ، اما در طولانی مدت نیز می تواند سودمند باشد.

مورگان کریک سرمایه ، شرکت پیشرو در این ابتکار ، اظهار داشته است که این مبلغ در نهایت می تواند به 15 درصد از کل دارایی وجوه برسد. مورگان کریک همچنین گفته است که از این صندوق برای سرمایه گذاری در شرکت های بلاکچین استفاده خواهد کرد. Coinbase و Bakkt دو نمونه از این دست هستند. با این مسیر ، موفقیت یا عدم موفقیت سرمایه گذاری رمزگذاری صندوق بازنشستگی مستقیماً با قیمت رمزنگاری ارتباط ندارد. در عوض ، به احتمال زیاد به مواردی مانند درآمد مبادله از هزینه های تجارت پیوست می شود.

عکس صفحه از وب سایت مورگان کریک

مورگان کریک در حال سرمایه گذاری در رمزنگاری به عنوان بخشی از مدیریت بازنشستگی دو صندوق مستقر در ویرجینیا است.

مدیریت ریسک اعتباری

ارزیابی ریسک اعتبار بخشی مهم در روند صدور وام است. امتیاز اعتبار یک فرد بر جنبه های مختلفی مانند صلاحیت ، نرخ بهره و موارد دیگر تأثیر می گذارد. در بسیاری از موارد ، تعیین اینکه پارامترها باید باشند دشوار است. علاوه بر این ، برقراری ارتباط بین شرکت های مختلف یا در یک شرکت واحد در این صنعت به مراحل مختلفی نیاز دارد. در بسیاری از سناریوها ، یک روش ساده برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین افسران ریسک اعتباری در بانک و تیم اعتبار میز تجارت وجود ندارد. در نتیجه ، فرآیند دریافت خط اعتباری برای موسسه مالی پرهزینه و برای مشتری طولانی است.

استفاده از بلاکچین در این بازار سرمایه خاص می تواند ناکارآمدی های فعلی را برطرف کند. با استفاده از یک دفتر مشترک که به روز است ، موسسات مالی و آژانس های اعتباری می توانند فرایندهای تجاری را بهبود بخشند. اول ، ترکیبی از بلاکچین (پایگاه داده غیرقابل تغییر) و یادگیری ماشین (ارزیابی ریسک خودکار) به عنوان یک پایه فنی بالقوه برای بهبود دقت در امتیازدهی ریسک اعتباری عمل می کند. بعلاوه ، یک راه حل بلاکچین ممکن است توانایی دسترسی به این اطلاعات را در زمان واقعی داشته باشد. مشتری همچنین می تواند با بهبود حفاظت از حریم خصوصی ، از طرف های مربوطه تصمیم بگیرد که این داده ها را با آنها به اشتراک بگذارند.

نتیجه

فناوری بلاکچین مورد نیاز برای بهبود کارایی بازارهای مختلف سرمایه در حال حاضر بیشتر در کار است. در سالهای آینده ، احتمالاً مقیاس پذیری بلاکچین و بهبود در طراحی UI / UX محصولات مبتنی بر بلاکچین افزایش می یابد. این امکان جذب کاربران جدید (اعم از افراد و شرکت های بزرگ) را دارد..

اگرچه این تصویب هنوز در مراحل ابتدایی است ، اما به نظر می رسد چند بازار سرمایه شروع به انطباق با این تغییر فناوری کرده اند. در نتیجه ، این فرصت هایی را برای مشاغل ایجاد می کند تا روندهای عملیاتی قدیمی را بهبود بخشند و در عین حال هزینه ها را نیز کاهش می دهد.