صنایع مختلفی شروع به دیدن تأثیر بلاکچین به عنوان یک فناوری مخرب می کنند. املاک و مستغلات یکی از این صنایع است که به زودی می تواند تحولی عظیم را تحقق بخشد. در حقیقت ، این تغییر در حال انجام است. برخی از استارت آپ های املاک و مستغلات قابل توجه وجود دارند که پیشرفت در توسعه و / یا استفاده از راه حل های بلاکچین را آغاز کرده اند.

تأثیر بر عوامل املاک و مستغلات و اشخاص ثالث دیگر

وب سایت های لیست املاک تقاضای آژانس های املاک را کاهش داده اند. با این حال, بسیاری از خریداران هنوز از نمایندگان استفاده می کنند هنگام خرید برای خواص. املاک و مستغلات سنتی شامل تعداد متوسطی از واسطه ها است. شما کارگزاران ، وکلا ، بانکداران و آژانس های املاک و مستغلات را به نام خود آورده اید. از طرف خریدار و فروشنده ، استفاده از فناوری بلاکچین می تواند به راحتی منجر به کاهش هزینه ها شود – در برخی موارد دو تا سه درصد کمتر. کمتر واسطه ای به دلیل بلاکچین معادل هزینه کمتری است.

به عنوان مثال ، اگر هزینه یک خانه با استفاده از اشخاص ثالث 1.000.000 دلار باشد ، ممکن است با حذف این هزینه های اضافی ، هزینه همین خانه فقط 970.000 دلار باشد. اگرچه این مطمئناً در افرادی که به استخدام املاک و مستغلات اعتماد می کنند تأثیر خواهد داشت ، اما اجرای راه حل های بلاکچین می تواند دسترسی کلی مالکیت خانه را بهبود بخشد.

چگونه بلاکچین صنعت املاک و مستغلات را متحول می کند?

قراردادهای هوشمند

یکی از راه هایی که بلاکچین می تواند صنعت املاک و مستغلات را متحول کند ، استفاده از قراردادهای هوشمند است. با استفاده از قراردادهای هوشمند ، دو طرف می توانند از روند کاغذبازی سنتی و کند استفاده کنند. تمام شرایط یک قرارداد هوشمند (یک قرارداد الکترونیکی نوشته شده در بلاکچین) به راحتی قابل تأیید است.

اساساً ، قراردادهای هوشمند یک مزیت عمده ارائه می دهند: تغییرناپذیری. به عبارت دیگر ، پس از توافق طرفین در مورد شرایط نوشتاری ، قراردادها به راحتی قابل تغییر نیستند. قراردادهای هوشمند حتی به شما امکان می دهد تا اطلاعات مربوط به یک ملک خاص را به صورت ایمن ذخیره کنید. این روش به خریداران بالقوه راهی ساده تر برای تحقیق در مورد همه چیز در مورد یک ملک داده شده می دهد. اساساً ، این می تواند با وارد کردن یک شناسه الکترونیکی منحصر به فرد برای هر خاصیت انجام شود. عوامل مهمی مانند مالکان قبلی ، تعمیرات ، تأثیر بلایای طبیعی و هزینه های نگهداری به لطف قراردادهای هوشمند شفاف تر می شوند.

عکس صفحه از Beenest platform

Beenest یک بستر مبتنی بر بلاکچین است که می تواند بازارهای اقتصادی مشترک تقسیم املاک مانند Airbnb را مختل کند.

جلوگیری از تقلب

حتی اگر به نظر برسد که در اکثر نقاط دنیا فرآیندهای نسبتاً مطمئنی برای معاملات املاک و مستغلات وجود دارد ، اما در حقیقت اینطور نیست. به عنوان مثال ، حیدرآباد ، هند به دلیل شهرت بدنام است موارد زمین خواری.

در ایالات متحده ، داده های نادرست ، اسناد جعلی و کلاهبرداری اجاره ای همه آزار بازار املاک و مستغلات. این تقلب منجر به تعدادی نبرد قانونی می شود که حل آنها اغلب سالها به طول می انجامد. علاوه بر این ، برخی از مالکان از جعل داده ها و روشهای دیگر به عنوان راهی برای بالا بردن مقادیر املاک استفاده می کنند ، که باعث تردید بیشتر خریداران مسکن می شود.

سرانجام ، ممکن است هکرها برای ادعای مالکیت حتی به یک پایگاه داده ثبت ملک دسترسی داشته باشند. با این وجود ، با استفاده از بلاکچین و سایر فناوری های غیرمتمرکز ، اجرای هک ها بسیار دشوارتر است. در نتیجه ، داده های املاک و مستغلات می توانند بسیار امن تر شوند.

مالکیت کسری

یکی دیگر از موفقیت های فنی ارائه شده توسط بلاکچین ، توانایی کاهش شکاف دسترسی به املاک و مستغلات است. به طور معمول ، مالکیت املاک تجاری بزرگ مستلزم سرمایه گذاری از یک فرد ثروتمند است. غالباً ، این امر فروش را برای مالکان دشوار می کند. در نتیجه ، معمول است که املاک بدون علاقه خریداران سالها در بازار ثبت می شوند. در نتیجه ، ارزش های ملک می تواند در طول زمان کاهش یابد یا مالکان تصمیم بگیرند که با قیمت کمتر از ارزش ارزیابی ، ملک را از دست خود خارج کنند.

با این وجود با استفاده از زنجیره بلوکی می توان به راحتی سیستمی از مالکیت جزئی را ایجاد کرد. در واقع ، چندین خریدار می توانند هزینه کسری از یک ملک را پرداخت کنند. مواردی از این فناوری در املاک و مستغلات و تعدادی دیگر از صنایع از قبل وجود داشته است.

نمونه هایی از پروژه های بلاکچین املاک و مستغلات

436 & خیابان 442 E سیزدهم در منهتن

همانطور که در بخش فوق ذکر شد ، مالکیت جزئی شروع به تبدیل شدن به یک روش ابتکاری برای خرید و فروش املاک و مستغلات می شود. استارت آپ های املاک و مستغلات Blockchain در تلاشند این کار را راحت تر و کارآمدتر از سرمایه گذاری سنتی انجام دهند. رایان سرهانت ، نویسنده پرفروش کتاب Sell It Like Serhant و ستاره Bravo’s Million Dollar Listing New York ، واسطه لیست توسعه یک آپارتمان لوکس منحصر به فرد در منهتن است. این ساختمان ، در بیش از 30 میلیون دلار, تبدیل شده است به اولین دارایی اصلی در منهتن که در Ethereum رمزگذاری می شود. از طریق توکن سازی ، مالکان متعدد می توانند در این ملک سرمایه گذاری کنند.

تبلیغ کردن

بسیاری از پروژه های بلاکچین دارای ارزهای رمزپایه بومی و سیستم عامل های خرید و فروش املاک و مستغلات هستند. تبلیغ کردن یک مثال از این ارائه می دهد. این پروژه علاوه بر داشتن یک Propy token (PRO) ، بستر وب و برنامه های تلفن همراه ، از قبل دارای خصوصیاتی است که در چندین شهر رده بالا واقع در سراسر جهان ذکر شده است. شما می توانید در سانفرانسیسکو ، نیویورک ، لندن ، بارسلونا ، پراگ و دبی املاک پیدا کنید. حتی می توانید به عنوان کاربر ثبت نام کنید و یک سند مالکیت مبتنی بر بلاکچین را از طریق بستر Propy ثبت کنید.

لیست ها در وب سایت Propy

Propy دارای املاک و مستغلات در تعدادی از شهرها است.

زنبور عسل

همچنین درک اینکه چگونه سایر جنبه های املاک و مستغلات قبل از ظهور بلاکچین تغییر کرده مهم است. به عنوان مثال ، Airbnb یک بستر تغییر بازی برای صاحبان املاک و مستغلات ایجاد کرد که می خواستند از فضای کم بهره خود درآمد کسب کنند. در حالی که این شرکت نوآوری زیادی در املاک و مستغلات و اقتصاد مشترک ایجاد کرده است ، اما هنوز هم نیاز به پیشرفت های اساسی دارد. لیست های بی کیفیت ، شکایات مشتری و سایر موارد بدون خطا رفته اند.

خوشبختانه ، راه حل های غیرمتمرکز اکنون در این بخش از اقتصاد املاک و مستغلات رقابت می کنند. به عنوان مثال ، Bee Token در حال ایجاد یک شبکه واسط رایگان ، همتا به همتا از میزبانان و مهمانان در یک سیستم عامل غیرمتمرکز به نام بهترین. این سیستم عامل دارای یک سیستم پرداخت ساده ، حل اختلاف و مدیریت شهرت از طریق پروتکل های Bee است. با ایجاد راه حلی که ارزش میزبان و مهمان را فراهم کند ، این پروژه در حال برداشتن گام های لازم برای بهبود اقتصاد مشترک و تفکر مجدد در مورد تفکر مردم درباره املاک و مستغلات است.

نتیجه

فقط در طی دو سال گذشته ، بلاکچین توانایی زیادی در ایجاد اختلال در صنعت املاک و مستغلات داشته است. با این وجود ، چندین پیشرفت اساسی برای تحقق واقعی ایجاد اختلال لازم است. سیستم عامل هایی که از بلاکچین برای امضا / تأیید سند استفاده می کنند ، احتمالاً نیاز به کسب اعتبارات قانونی توسط دولت های مختلف ملی و محلی دارند..

علاوه بر این ، پذیرفتن گسترده این سیستم عامل ها توسط کاربران نهایی هنوز از راه حل های املاک و مستغلات وب 2.0 عقب است. با این وجود ، بسیاری از نمونه های واقعی وجود دارد ، مانند موارد ذکر شده در بالا ، که در حال حاضر وجود دارد. اینها نگاه اجمالی به آینده آینده املاک و مستغلات مبتنی بر بلاکچین می دهد.