وقتی یک فناوری جدید ظهور می کند ، آسان است که از پتانسیل بالقوه آن هیجان زده شوید و بلاکچین از این قاعده مستثنی نیست. طی سالهای اخیر ، ما شاهد بلاکچین و ارزهای رمزپایه ای بوده ایم که در موارد مختلف استفاده متنوعی استفاده شده اند. گرچه بحثهای زیادی وجود دارد که در نهایت موارد استفاده پیرامون آنها پیروز خواهد شد ، اما در مورد اخلاق بلاکچین و مسائل اخلاقی تیره و تارتری که بوجود آمده یا هنوز ممکن است بروز کند ، بحثهای قابل توجهی کمتر وجود دارد.

در این مقاله ، ما نگاهی انتقادی به ملاحظات مثبت و منفی اخلاق بلاکچین از چندین منظر خواهیم داشت ، که دیدگاه های اقتصادی ، زیست محیطی و فردی را پوشش می دهد..

خوب

مالی و اقتصادی

ارزهای رمزپایه ، اولین استفاده از بلاکچین ، توانایی بالایی برای انجام کارهای خوب در جهان دارند. سرمایه گذاران اولیه بیت کوین کانال کاملا جدیدی برای ایجاد ثروت پیدا کردند. حتی در این بازار خرس ، لازم به یادآوری است که در آغاز سال 2017 ، بیت کوین زیر 1000 دلار معامله می شد. چه تعداد دارایی دیگر طی دو سال گذشته 350 درصد افزایش یافته است?

ارزهای رمزنگاری شده حتی با وجود نوساناتشان ، نجات دهنده مالی افراد در کشورهایی مانند ونزوئلا است. ارز محلی بسیار ناپایدار است و بیت کوین را به شرط بندی بسیار امن تر تبدیل می کند.

اکنون ، ما در قله یک انقلاب رمزنگاری مالی دیگر هستیم که دارای رمزهای امنیتی و دارایی است. با استفاده از سیستم عامل هایی مانند Polymath ، افراد و شرکت ها می توانند از توکن سازی به عنوان راهی برای تولید بودجه یا خرید کسری از دارایی های غیر قابل تقسیم مانند املاک و مستغلات یا حتی تیم های ورزشی استفاده کنند.

آرم Polymath

سکوی صدور رمز امنیتی ، Polymath

تجارت سهام و سایر اوراق بهادار به عنوان نشانه در یک محیط بلاک چین P2P می تواند بازدهی فوق العاده ای را به دنیای مالی تجارت وارد کند. این مدارک را از بین می برد و همچنین هزینه هایی را که به طور سنتی توسط واسطه ها مانند تهاتر خانه ها یا کارگزاران گرفته می شود ، کاهش می دهد.

حریم خصوصی و هویت

به عنوان افراد ، بلاکچین به ما کمک می کند تا در برابر شرکت های بزرگ فناوری که بسیار مشتاق برداشت اطلاعات ما و فروش آنها به شرکت ها هستند ، مقابله کنیم. پروژه هایی مانند Civic به ما امکان می دهند هویت دیجیتالی خود را کنترل کنیم. به طور کلی ، اتفاق نظر بر این است که بلاکچین به ما کمک می کند تا حریم خصوصی را در زندگی آنلاین خود جلب کنیم.

هویت دیجیتال نیز یکی از جنبه های مثبت اخلاق بلاکچین است که برای ابزارهای بشردوستانه اعمال می شود. پناهندگان در اردوگاهی در اردن یک هویت دیجیتالی مبتنی بر بلاکچین دریافت می کنند. همراه با اسکن های بیومتریک ، آنها از آن برای دسترسی به کمک های غذایی استفاده می کنند. همچنین اثبات شده است که هویت دیجیتال به افراد بی خانمان در دسترسی به خدماتی مانند خدمات درمانی و رفاهی کمک می کند.

جامعه ای با اعتماد بیشتر و دموکراتیک?

همانطور که بلاکچین به طور گسترده تری فرزندخواندگی خود را به دست می آورد ، ممکن است باعث تغییرات مثبت گسترده تری در جامعه شود. اگر ما بیشتر به مفاهیم تمرکززدایی و آنچه این امکان را می دهد عادت کنیم ، ممکن است به جای تعارض ، به سمت همکاری سوق پیدا کنیم ، زیرا منافع گسترده تر ایجاد اعتماد را درک می کنیم.

با توسعه یافتگی بیشتر روشهای حاکمیت غیرمتمرکز ، احتمالاً دولتهای مرکزی نیز می توانند شهروندان خواستار عدم تمرکز بیشتر باشند. سوئیس الگویی برای چگونگی عملکرد دموکراسی مستقیم در سطح ملی است. به همین دلیل ، جای تعجب نیست که این کشور در خط مقدم توسعه و پذیرش بلاکچین قرار دارد.

پرچم سوئیس

سوئیس – دموکراسی مستقیم در عمل. منبع تصویر: Pixabay

بد و زشت

با وجود همه این نکات مثبت ، فکر کردن در مورد اخلاق بلاکچین حرف دیگری نخواهد داشت. اما هنوز همه چیز را در نگاه به ایده آرمانشهر غیرمتمرکز نگاه نکنید. برخی از جنبه های منفی استفاده از بلاکچین وجود دارد که ما هنوز باید آنها را در نظر بگیریم.

جرم

بیت کوین به دلیل استفاده از روش پرداخت در بازار زیرزمینی جاده ابریشم ، نزد مقامات شهرت بدی پیدا کرد. حتی اگر ، در پایان ، عدم گمنامی واقعی در استفاده از بیت کوین بود که بنیانگذار ، راس اولبریخت را سرنگون کرد.

از آن زمان به بعد ، کل سکه های حریم خصوصی از جمله Monero و ZCash وارد بازار شده است. این خبر خوبی برای افراد با حریم خصوصی است. با این حال ، متأسفانه همچنین یک وسیله آسان برای پولشویی بدون مجازات مجاز است. هر کس پشت حمله باج افزار Wannacry بود از Shapeshift استفاده کرد برای تغییر مبلغ 140 هزار دلار باج بیت کوین به Monero ، بدون ردیابی ناپدید شد.

Shapeshift همچنین در گزارش WSJ از اواخر سال 2018 دخیل بود ، مبنی بر اینکه مجرمان از Monero برای پولشویی ده ها میلیون پول کثیف استفاده کرده اند. تقریباً در همان زمان, واشنگتن پست قطعه ای را منتشر کرد بیان اینکه ارز رمزنگاری شده به تأمین بودجه تروریسم کمک می کند.

پول شویی

خشکشویی پول با USD دشوارتر از Monero است. منبع تصویر: Pixabay

مطمئناً ، بخواهید معاملات خود را خصوصی نگه دارید ، مشکلی ندارد. اما اخلاق خوب در بلاکچین بدان معنی است که باید راهی برای جلوگیری از سوusing استفاده مجرمان از این امتیاز وجود داشته باشد. اگر راهی نباشد که جامعه بتواند خودتنظیم کند ، در نهایت مقامات امور را به دست خودشان می گیرند.

نگرانی های زیست محیطی

درست است که برخی از پروژه ها با رعایت ملاحظات زیست محیطی اخلاق بلاکچین ، کمک به جبران کربن و کارآمدتر کردن مدیریت زباله است. با این حال ، یک حقیقت انکارناپذیر وجود دارد ، این است که اثبات روش اجماع کار بیت کوین ، مقادیر زیادی انرژی را مصرف می کند. در حالی که ما هنوز در حال سوختن فسیل هستیم ، تأثیر آن بر محیط زیست قابل توجه است.

نابرابری ثروت

همه احتمالات وجود دارد که فرصت های ایجاد ثروت بلاکچین می تواند به کاهش نابرابری ثروت و درآمد کمک کند. با این حال ، با توجه به چگونگی اعمال اخلاق بلاکچین در اقتصاد ، ما باید ریسک را ارزیابی کنیم که در نهایت شکاف عمیق تری ایجاد می کند.

واقعیت این است که بسیاری از مردم در کشورهای در حال توسعه ، یا حتی افراد فقیرتر در کشورهای پیشرفته ، اغلب به ابزارهای فناوری یا دانش فنی دسترسی ندارند تا بتوانند خود را در لبه خونریزی فناوری های جدید قرار دهند. بنابراین ، کاملاً امکان پذیر است که مزایای آن فقط برای کسانی که قبلاً در موقعیت امتیاز نسبی هستند قابل دسترسی باشد.

خلاصه: پرونده اخلاق Blockchain

فلاسفه اخلاق قرن ها است که در مورد س questionsالات اخلاقی بحث می کنند. از این مباحث ، غالباً تنها چیزی که روشن می شود این است که حتی آنها همه پاسخ ها را ندارند. همچنین در یک مقاله غیرممکن است که همه جوانب موضوعی به پیچیدگی اخلاق بلاکچین را پوشش دهد. موضوعات مورد بحث در بالا تنها چند نمونه است.

با این حال ، بسیار مهم است که ما به عنوان یک جامعه ، توجه داشته باشیم که استفاده از فناوری فقط مزایایی ایجاد نمی کند. حداقل ، در همه شرایط برای همه نیست. با در نظر گرفتن این نکته ، می توانیم حداکثر مزایا را از مزایای بدست آوریم. در عین حال ، باید تلاش کنیم تا حد ممکن تأثیر منفی را به حداقل برسانیم.