استفاده از بلاکچین در خدمات مالی بسیار منطقی است. فناوری بلاکچین برای معاملات مالی ، ایجاد اعتماد بین طرف های مختلف و حل و فصل اختلافات بسیار عالی است. همه این موارد اتفاق مکرر در صنعت مالی است. اما آنچه کمتر شناخته شده است مزیت استفاده از فناوری بلاکچین برای بیمه اتکایی است. بیا یک نگاهی بیندازیم.

بیمه اتکایی چیست?

بیمه اتکایی اساساً بیمه بیمه ها است. بیمه های اتکایی شرکت های جداگانه ای هستند که بیمه نامه بیمه نامه هایی را بیمه می کنند که یک شرکت بیمه دیگر ، معروف به واگذار کننده, قبلا فروخته اند.

به عنوان مثال ، بگویید که بیمه گر A در برابر همه خساراتی که متحمل شده است ، مشاغل را بیمه کرده است. در صورت بروز یک فاجعه طبیعی مانند طغیان مهیب یا طوفان ، ممکن است ضرر این تجارت به میلیاردها دلار برسد. اغلب اوقات ، بیمه گر A دارایی یا نقدینگی برای تأمین این هزینه بدون ورشکستگی نخواهد داشت. برای اینکه همچنان بیمه ارائه دهند ضمن اینکه از ورشکستگی نیز جلوگیری می کنند ، آنها به بیمه گر دیگری یا بیمه اتکایی متخصص دیگری پرداخت می کنند تا بخشی از این مسئولیت را به عهده بگیرد.

بلای طبیعی

با گسترش مسئولیت ، شرکت های بیمه می توانند در هنگام وقوع بلایای طبیعی از ورشکستگی جلوگیری کنند.

این روش به شرکت های بیمه کوچکتر اجازه می دهد تا درآمد خود را بدون خطر سقوط مالی در صورت بروز چنین ادعایی افزایش دهند.

این فرایند در واقع می تواند از طریق معرفی طرف دیگری به نام Retrocessionaer یک گام فراتر برود. پردازش مجدد به یک شرکت بیمه اتکایی اجازه می دهد تا بار بیمه نامه را با یک شرکت بیمه دیگر بیمه کند.

چرا از بلاکچین استفاده کنید?

این صنعت معتقد است که بلاکچین می تواند به صرفه جویی در هزینه های قابل توجه ، افزایش شفافیت و کاهش زمان حل و فصل و همچنین ایجاد یک لایه امنیتی که قبلاً غیرممکن بود ، کمک کند. در واقع ، PwC تخمین می زند که بلاکچین می تواند صنعت را در این بین صرفه جویی کند 5-10 میلیارد دلار.

بیایید برخی از مناطقی را که بلاکچین می تواند به شما کمک کند حفاری کنیم.

کاهش هزینه

بلاکچین در اتوماسیون کارهایی که قبلاً توسط انسان انجام شده بسیار خوب است. می توان به جای بسیاری از مدارک موجود در صنعت ، از قراردادهای هوشمند استفاده کرد.

تجزیه و تحلیل PwC نتیجه گرفته است که بلاکچین می تواند بین 15 تا 25 درصد هزینه ها را از بین ببرد. این کاهش با پردازش خودکار داده ها ، منجر به کاهش تقلب و در نتیجه صرفه جویی در هزینه می شود.

شفافیت بیشتر

اگر شرکت ها زنجیره بلوکی کنسرسیوم را اجرا کنند ، می توانند اطلاعات موجود را فقط برای افراد دارای مجوز نگه دارند. در عین حال ، آنها اطمینان می دهند که همه طرف ها می توانند شفافیت کامل نسبت به معاملات و اجرای هوشمند قرارداد را بدست آورند.

با طولانی شدن زنجیره بیمه اتکایی و پردازش مجدد ، پیگیری اینکه چه طرف هایی بدهی های خود را دارند برای بیمه گر اصلی دشوارتر می شود. با شرکت در یک بلاکچین مشترک ، همه طرفین می توانند دقیقاً ببینند که چگونه و به چه کسانی ریسک توزیع می شود. وقتی بیمه شده ادعایی را مطرح می کند ، هر دو طلب و توافق بین طرفین می توانند خیلی سریعتر و با اختلافات کمتر منعقد شوند.

این شفافیت بیشتر و دسترسی به داده های معتبر بدان معنی است که همه طرف ها می توانند مدل های خطر دقیق تری را حفظ کنند.

تغییرناپذیری

از آنجا که زنجیره بلوک غیرقابل تغییر است ، یعنی داده های آن قابل تغییر نیستند ، امنیت بسیار بالایی را برای بیمه های بیمه اتکایی فراهم می کند. رهبران صنعت امیدوارند که این امر بتواند تقلب را هم در داخل و هم بین شرکت ها کاهش دهد.

امنیت بلاکچین

فناوری Blockchain سطحی از امنیت و تغییرناپذیری را به صنعت ارائه می دهد که دستیابی به آن قبلاً غیرممکن بود.

تسویه سریع

بلاک چین های کنسرسیوم متمرکزتر قادر به دستیابی به توان و سرعت بالا هستند زیرا از گره های کمتری تشکیل شده اند. با استفاده از چنین زنجیره بلوکی ، صنعت بیمه اتکایی می تواند تسویه حساب بین طرفین را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. این بدون شک باید منجر به استانداردهای بالاتر و بهبود کلی برای کل صنعت شود.

نه تنها بلاکچین یک لایه تسویه سریعتر ارائه می دهد بلکه با از بین بردن نیاز به تعامل انسانی ، پرداخت ها در واقع می توانند بین شرکت های شرکت کننده خودکار شوند.

نوع مناسب بلاکچین بیمه اتکایی

بسیاری از مزایایی که ما تاکنون از آن استفاده نکرده ایم به نوع بلاکچینی که شرکت ها استفاده می کنند بستگی دارد. بسیار بعید است که شرکت های بیمه اتکایی تصمیم بگیرند که با بلاک چین عمومی مانند Ethereum کار کنند. اگر آنها چنین کاری می کردند ، نه تنها به کار با دارایی بومی زنجیره بلوک محدود می شدند ، بلکه همه معاملات به صورت عمومی قابل مشاهده هستند..

در عوض ، به احتمال زیاد آنها از زنجیره بلوک فدراسیون یا کنسرسیوم استفاده می کنند. این روش به این معنی است که فقط شرکتهای تأیید شده می توانند هم از نظر ورود داده های جدید و هم خواندن بلاکچین مشارکت کنند. این اطمینان می دهد که فقط شرکت های شرکت کننده دسترسی دارند. با این وجود خطر در اینجا این است که طراحی متمرکزتر آن ، در را برای برخی از گره ها برای توطئه با یکدیگر و تغییر زنجیره بلوک باز می کند ، تغییر ناپذیری و امنیت مورد نظر صنعت.

این البته مسلم نیست و ما باید هر پیشنهادی را بر اساس شایستگی های خود ارزیابی کنیم.

کنسرسیوم B3i

پذیرش بلاکچین در حال حاضر در صنعت بیمه اتکایی توسط کنسرسیومی به نام B3i هدایت می شود. آنها در سال 2016 تاسیس شدند و در حال حاضر از 38 عضو از سراسر جهان تشکیل شده اند. هدف اصلی آنها تحقیق در مورد کاربردهای بلاکچین برای بیمه اتکایی است.

با عضویت در یک گروه ، هدف توافق بر سر یک استاندارد مشترک است که به راحتی توسط همه شرکت ها قابل استفاده است. همکاری با چندین روش مختلف بلاکچین تقریباً غیرممکن است.

B3i در حال حاضر روی نمونه اولیه محصول خود کار می کند که انتظار می رود در آینده نزدیک به تولید کامل برسد. این محصول از طریق طراحی هایپرلجر کلیه محاسبات ، تسویه حساب ها و گزارش ها را کنترل می کند. در واقع سه سطح مختلف بلاکچین را اداره می کند.

هر طرف بلاکچین خصوصی خود را دارد که داده های قرارداد خود را در آن ذخیره می کند. پس از آن وجود دارد داده اصلی زنجیره بلوکی که اطلاعات شرکت و بندهای قرارداد عمومی را ذخیره می کند. سرانجام ، ارتباطات مشترک بلاکچین شامل ارتباطات موافق و تأیید وضعیت هر بلاکچین خصوصی است.

این اجازه را به همه طرفها از جمله بیمه های بیمه ای و مأمورین اجاره می دهد تا قراردادهای خود را اجرا کنند و کلیه ارتباطات بین طرفین را رمزگذاری می کنند. علاوه بر این ، واگذارنده می تواند قیمت گذاری را به همه طرفین درخواست کند و ارتباطات را انجام دهد تا زمانی که همه طرفین در مورد قرارداد توافق کنند و قرارداد را امضا کنند.

محصول B3i مطمئناً جذاب است و باید منتظر بمانیم تا موفقیت آن را بسنجیم تا زمانی که برای استقرار کامل عرضه شود. البته ، بدون مکانیسم های اجماع نظریه بازی مانند اثبات کار و اثبات خطر ، سخت است که ببینیم چگونه می تواند سطح تغییرناپذیری و امنیت دیده شده در بلاک چین های عمومی را تضمین کند.