صنعت مد هنوز از الگوهای تجاری بسیار قدیمی استفاده می کند. برچسب ها و برچسب ها به ندرت استاندارد می شوند ، زنجیره های تأمین طولانی و پیچیده است و ایجاد حقوق مالکیت معنوی بسیار چالش برانگیز است.

برخی اظهار داشتند که استفاده از فناوری بلاکچین می تواند به رفع بسیاری از مشکلات موجود در صنعت کمک کند. ما می خواهیم چندین موضوع فعلی و همچنین مواردی را که بلاکچین ها می توانند مفید باشند بررسی کنیم و در نهایت محدودیت های مختلف را بررسی خواهیم کرد.

Blockchain از کجا می تواند کمک کند

بسیاری از افراد ساده لوحانه از بلاکچین به عنوان نوعی دارو برای مسائل موجود در تجارت استفاده کرده اند. این از واقعیت دور است. با این حال ، یک برنامه کاملاً واقعی در یک صنعت پراکنده مانند مد وجود دارد.

مدیریت زنجیره تأمین

چندین سال است که بلاکچین ها برای استفاده در زنجیره های تأمین مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند. پروژه هایی مانند VeChain و Waltonchain قبلاً مورد استفاده را نشان داده اند. توانایی آن در م fashionثر بودن در مد با توجه به زنجیره های تأمین پیچیده و جدا از هم که در حال حاضر بر صنعت مسلط هستند ، بسیار منطقی است. بلاکچین می تواند به کاهش این پیچیدگی ، افزایش شفافیت و کاهش ضایعات کمک کند.

یکی از اصلی ترین چالش های زنجیره تأمین در صنعت عدم استاندارد سازی بین برچسب ها است. این کار ردیابی دقیق محصولات را بسیار دشوار می کند. علاوه بر این ، چالش های عمده ای نیز در مورد محصولات تقلبی وجود دارد و مشکلات در تخمین زمان تحویل وجود دارد.

زنجیره تامین

بلاکچین واقعاً می تواند به بهبود کارایی و کاهش هزینه ها در کل زنجیره تأمین کمک کند

یک روش ایجاد معامله در بلاکچین است که هر بار کالایی از زنجیره تأمین از یک نقطه به نقطه دیگر می رود. این امر به پیگیری و ممیزی محصول کمک می کند. نکته مهم ، هنگامی که داده را در زنجیره بلوک وارد کنید ، دیگر نمی توانید تغییر دهید. این تغییرناپذیری از تقلب بین شرکت های مختلف در زنجیره تأمین محافظت می کند. این یک روش عالی برای از بین بردن نیاز این شرکتهای جداگانه برای اعتماد به یکدیگر است.

البته این کار به سادگی استفاده از بلاکچین نیست. باید راهی برای بررسی دقیق یک محصول در زندگی واقعی وجود داشته باشد. یکی از راه های دستیابی به این هدف از طریق شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) است. حسابرسان از این فناوری برای تأیید فیزیکی یک محصول استفاده می کنند و سپس بلاکچین نتیجه را ذخیره می کند.

کاهش هزینه ها

کاهش هزینه یک مورد کاربردی بدیهی و قابل اجرا برای فناوری بلاکچین است. با توجه به ماهیت جهانی و پیچیده زنجیره های تأمین بسیاری از مارک ها ، کاهش هزینه های پرداخت می تواند هر ساله مبلغ هنگفتی در صنعت صرفه جویی کند. از آنجا که بسیاری از مواد اولیه در کشورهای در حال توسعه در آفریقا ، آسیای جنوب شرقی و آمریکای جنوبی ساخته و پردازش می شود ، پرداخت ها معمولاً بسیار گران است.

اگر مارک های مد برای پرداخت پول از ارزهای رمزپایه استفاده می کردند ، می توانند هزینه های آنها را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. علاوه بر این ، از آنجا که پرداخت غیرقابل برگشت است ، باید به کاهش لغو و کلاهبرداری پرداخت کمک کند.

بیش از این ، ممکن است بتوان از قراردادهای هوشمند برای مدیریت همه پرداخت ها استفاده کرد. به عنوان مثال ، هنگامی که تحویل محصول جدید به انبار خرده فروش از یک کارخانه می رسد ، یک سخنرانی می تواند این رویداد را با یک قرارداد هوشمند ارتباط دهد. سپس قرارداد هوشمند به طور خودکار پرداخت از قبل تنظیم شده ارز رمزنگاری شده به دارندگان کارخانه را اجرا می کند.

قراردادهای هوشمند همچنین می توانند حجم اداری مورد نیاز طرفین را به طور گسترده کاهش دهند. این به نوبه خود باعث کاهش هزینه های غیرضروری و افزایش کارایی می شود. این می تواند سود بیشتر برای مارک ها و تأمین کنندگان و احتمالاً هزینه های کمتر برای مصرف کنندگان باشد ، یک وضعیت برنده.

مدیریت موجودی

مدیریت موجودی کالا برای مارک ها حیاتی است. سهام لباس معمولاً بیشترین هزینه و دارایی یک شرکت مد است. اطمینان از اینکه موجودی به سرعت حرکت می کند و همیشه حجم کافی بدون حمل سهام بیش از حد وجود دارد ، برای حفظ سودآوری ضروری است. مفسران پیشنهاد کرده اند که بلاکچین ها می توانند در این امر کمک کنند.

این یکی از مزایای کمتر مشهود زنجیره بلوک در مد است. برخی از افراد پیشنهاد کرده اند که برخلاف پایگاه های داده موجود ، تعداد واحدهای سهام را در بلاکچین ذخیره کنند. علاوه بر این ، ذخیره سازی هش این داده ها روی زنجیره کارایی بیشتری خواهد داشت. در هر صورت ، امید این است که فروشندگان و تامین کنندگان بتوانند سطح سهام خود را از طریق بلاکچین با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اگر تأمین کنندگان و فروشندگان از زنجیره بلوکی یکسان استفاده کنند ، ممکن است باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه شود ، همان را می توان برای یک پایگاه داده مشترک بیان کرد.

دلیل واقعی استفاده از بلاکچین اطمینان از تغییرناپذیری در صورت عدم اطمینان طرفین برای حفظ دقیق سهام سهام به یکدیگر است. مطمئناً ، برای اجرای یک بلاکچین مانند این بین طرفین ، استفاده از برچسب استاندارد نگهداری سهام ضروری است.

دقیقاً مانند مدیریت زنجیره تأمین ، استفاده از بلاکچین در کنار فناوری تأیید فیزیکی مانند RFID ضروری است.

تأیید ادعاها

مصرف کنندگان ، به دلایل اخلاقی و محیطی ، به طور فزاینده ای به تهیه لباس لباس خریداری شده علاقه مند می شوند. اخبار مربوط به شرایط وحشتناک کار و ضعف استانداردهای زیست محیطی در کشورهای در حال توسعه می تواند نام تجاری را خراب کند. بسیاری از مارک ها منابع عظیمی را صرف تلاش برای متقاعد کردن مشتریان می کنند که محصولات آنها دارای استانداردهای اخلاقی و زیست محیطی بالایی هستند. با این حال ، تاکنون بررسی واقعی این ادعاها بسیار دشوار بوده است.

با تلفیق فناوری بلاکچین این امکان وجود دارد که مصرف کنندگان در ادعاهایی که شرکت ها می کنند اطمینان داشته باشند. شرکت ها می توانند از آن برای اثبات محل تولید کالا و مارک واقعی یک کالای لباس استفاده کنند. مصرف کنندگان قادر به مشاهده و تعامل با هر قسمت از زنجیره تأمین یک محصول خواهند بود ، خواه آن گوشت گوسفندانی باشد که پشم تولید کرده اند یا صاحب کارخانه..

VeChain در این زمینه نبرد را رهبری کرده است. در سال 2017 ، VeChain با برچسب Babyghost برای استفاده از بلاکچین به مارک تجاری کمک کرد تا داستان اقلام خود را به مصرف کنندگان برساند. برخلاف RFID ، آنها از تراشه های ارتباط نزدیک (NFC) برای تأیید فیزیکی موارد استفاده کردند. این بدان معناست که مصرف کنندگان می توانند مبدا و سفر مورد و همچنین رسانه های دسترسی آن را هنگام سفر از طریق زنجیره تأمین ، تأیید کنند..

این مثال خوبی از چگونگی بلاکچین همراه با سایر فناوری ها می تواند به طور موثر ادعاها را تأیید کند ، شفافیت را افزایش دهد و در نهایت به نفع مصرف کنندگان و مارک ها باشد. تغییرناپذیری بلاکچین درجه ای از امنیت و شفافیت را ارائه می دهد که دستیابی به آن قبلاً غیرممکن بود.

محافظت از IP و حق امتیاز

طراحان غالباً بسیاری از مالکیت معنوی (IP) و حق امتیاز مرتبط خود را از دست می دهند. ارزش مد به خلاقیت این افراد بستگی دارد. اغلب اوقات ، آنها سهمی از سود لازم را دریافت نمی کنند.

پیوستن حقوق IP به همان اسنادی که با زنجیره تأمین و داده های موجودی در زنجیره بلوک ذخیره شده است ، امکان پذیر است. تمام آنچه که طول می کشد این است که زمان سنجی کنید و یک سند حقوقی امضا شده با استفاده از حقوق IP موجود در زنجیره را ذخیره کنید. به طور متناوب ، البته ، می توانید یک هش از سند را با پیوندی که به مکان کل پرونده اشاره دارد ، ذخیره کنید. این می تواند از خلاقیت محافظت کند و دستمزد آنها را افزایش دهد و افراد متقلب و کلاهبرداران را از سود خود در هزینه های خود محروم کند.

علاوه بر این ، با ارسال کالاها به توزیع کنندگان و فروش آنها ، با پیگیری همه این موارد ، طراحان می توانستند حق امتیاز دریافتی خود را دریافت کنند. علاوه بر این ، قراردادهای هوشمند می توانند این پرداخت حق امتیاز را تحریک کنند و پرداخت های خودکار را به گیرنده بدون نیاز به واسطه ها و مدارک انجام دهند..

محدودیت های اعمال بلاکچین

برنامه های بسیار مهیجی برای بلاکچین در صنعت مد وجود دارد. با این حال ، این خوش بینی نباید از بین برود ، محدودیت های بسیار واقعی وجود دارد.

سازوکار اجماع

یکی از مسائلی که در مورد بلاکچین وجود دارد این است که به طور معمول بین توان و تمرکز زدایی اختلاف وجود دارد. بسیاری از پیشنهادات بلاکچین که ما بررسی کردیم ، به ذخیره مقدار نسبتاً زیادی داده در بلاکچین متکی هستند. این موارد عدم تمرکز و عدم تغییر را نشان می دهد. برای پاسخگویی به خواسته های داده ها ، ممکن است این باشد که شرکت ها از بلاک چین های فدرال در مقابل بورس های عمومی استفاده کنند. متأسفانه ، این امر می تواند در مورد احتمال تبانی بین تولیدکنندگان بلوک یا اعتبار سنج ها را باز بگذارد. در نهایت ، این می تواند امنیت و تغییرناپذیری مورد نظر صنعت را از زنجیره بلوک تضعیف کند.

اعتماد به انسان ها

به یاد داشته باشید که بلاکچین روشی برای ذخیره و به اشتراک گذاری اطلاعات دیجیتالی است. بلاکچین به هیچ وجه نمی تواند به اعتبار اطلاعات کمک کند. هر راه حل بلاکچین ، چه برای زنجیره تأمین یا مدیریت موجودی باشد ، به فناوری های دیگری مانند تراشه های RFID یا NFC و در نهایت اراده خوب انسان ها برای بارگذاری اطلاعات صحیح متکی است. هیچ یک از راه حل های ارائه شده تاکنون ، واقعاً مسئله عملکرد بد در بین افراد را حل نمی کند.