آیا بیت کوین هرگز جایگزین فیات خواهد شد؟ این س moreال باعث شده است که بیش از چند فروم آنلاین ، عمدتا مربوط به ارزهای رمزپایه ، دورهای زیادی را پوشش دهید. بحث واقعی است و مخالفان اغلب برنامه نویسان در مقابل اقتصاددانان صندلی هستند.

فیات یا واحد پول مورد حمایت دولت ، بیش از هزار سال است که یکی از ویژگی های دولت های شهرها ، پادشاهی ها و کشورها است. این نبرد یک مسابقه کاملاً حماسی بین استقرار و پیشرفت بی امان فناوری است.

نوشتن یک تحلیل جامع از جوانب مثبت و منفی هر یک ممکن است هفته ها طول بکشد. در عوض ، بیایید نگاهی به چند تفاوت اساسی بین این دو سیستم بیندازیم و ببینیم آیا نتیجه گیری برجسته است.

مدل تورمی

امروزه اکثر سیستم های مبتنی بر فیات در پشت یک پول به طور بالقوه بی نهایت ساخته شده اند. بانک های مدرن از سیستمی استفاده می کنند که به عنوان بانکداری ذخیره کسری شناخته می شود. در این سیستم ، بانک ها می توانند سپرده واقعی مشتری را تا سطح معینی به دیگر مشتریان وام دهند. درصورتی که سپرده گذار بخواهد وجه نقد خود را برداشت کند باید باقیمانده را به عنوان ذخیره در بانک نگهداری کنید. نیاز به ذخیره در ایالات متحده معمولاً بوده است 10 درصد. بیایید این ایده را با یک مثال ساده نشان دهیم.

جو از ابتدا شروع می کند ، 10000 دلار دلار دارد که ترجیح می دهد زیر تشک خود نگذارد ، بنابراین آن را در بانک سپرده گذاری می کند. این بانک 90،000 دلار از این مبلغ را به تیم وام می دهد ، كه از آن برای خرید مشاغل كوچك مری استفاده می كند. مری این را نیز برای نگهداری ایمن در بانک واریز می کند. اکنون این بانک 190 هزار دلار سپرده دارد. اکنون بانک می تواند 90 درصد از سپرده 90 هزار دلاری مری را وام دهد و روند آن ادامه دارد.

بانکداری ذخیره کسری در آغاز کار برای شروع اقتصاد با ارائه وام های بیشتر از آنچه در غیر این صورت ارائه می شود ، خوب عمل می کند. گرچه این باعث ایجاد چند مشکل می شود. اگر مشتریان به سیستم بانکی اعتقاد خود را از دست بدهند ، ممکن است تعداد زیادی از افراد سعی کنند پول خود را همزمان بکشند و منجر به اجرای یک بانک شود. سپس سیاست پول آسان وجود دارد. اگر تعداد زیادی از مشتریان وام های خود را نادیده بگیرند ، احتمال ایجاد بحران بدهی جدی مانند آنچه در بحران مالی سال 2008 اتفاق افتاد ، وجود دارد.

ساعت بدهی آمریکا

ایالات متحده به سرعت به نقطه ای نزدیک می شود که حتی سود بدهی نیز قابل پرداخت نیست.

مدل تورم زدایی

21 میلیون سکه. کلاه بالایی بیت کوین را به همراه طلا در لیست ارز نادر قرار می دهد. هیچ مکانیسم داخلی برای ایجاد بدهی یا تورم عرضه ارز در چنین مدل وجود ندارد. به همین دلیل نرخ ارز فیات به رمزنگاری بسیار بالا است. یک قانون اساسی ثروت این است: هرچه چیزی که مردم بخواهند کمتر باشد ، تمایل بیشتری برای پرداخت آن دارند.

این ممکن است از نظر سرمایه گذاری خوب باشد ، اما آیا یک ارز تورمی مانند بیت کوین می تواند به عنوان یک ابزار مناسب برای مبادله عمل کند؟ Bitmex پیشرو در مبادله ارز رمزنگاری شده اخیراً بحث را بر سر زبان ها انداخت و نکات جالب توجهی برای گفتن داشت. علیرغم تمجید از خواص تورمی آن در آنها گزارش, ادامه داد:

“بیت کوین ممکن است یک بخش مفید ، یعنی مقاومت در برابر سانسور و پرداخت دیجیتالی را برآورده کند ، اما بعید است که به پول اصلی اقتصاد تبدیل شود.”

Bitmex خاطرنشان می کند که کسانی که علیه تورم زدایی بحث می کنند غالباً به رکود بزرگ دهه 1930 نگاه می کنند. هنگامی که بازار سهام در سال 1929 سقوط کرد ، مردم شروع به جمع آوری طلا کردند. وقتی موسسات مالی شروع به زیر بار رفتن کردند ، اوضاع بدتر شد. غیرنظامیان با از دست دادن اعتقاد خود به بانک ها و در نهایت دلار آمریکا ، فلز زرد را احتکار کردند. آیا جامعه امروز شاهد وضعیتی مشابه است?

رونق از طریق گردش ارز صورت می گیرد ، نه احتکار آن. و این ، به گفته برخی ، فلسفه Bitcoin HODL را زیر سوال می برد. تا زمانی که مردم درک نکنند که یک ارزش منصفانه از رمزنگاری تا فیات وجود دارد ، ممکن است مایل به صرف بیت کوین خود نباشند.

بنابراین تا حدی که آزمایش [بیت کوین] درباره رژیم های پولی به ما می گوید ، این پرونده را در برابر هر چیزی مانند یک استاندارد طلای جدید تقویت می کند – زیرا این نشان می دهد که چنین استانداردی در برابر احتکار پول ، تورم و افسردگی چه میزان آسیب پذیر است.

پل کروگمن

موانع فرزندخواندگی

Bitmex بیشتر اشاره می کند که کنایه از همه این بحث ها این است که هیچ راهی مطمئن برای دیدن اثرات (منفی یا مثبت) وجود ندارد تا زمانی که بیت کوین به طور گسترده ای به عنوان یک گزینه جایگزین شود.

در این بین ، بیت کوین هنوز برخی مسائل دیگر را دارد که باید نگران آنها باشید. برای اولین بار ، به شدت به زیرساخت های برق و اینترنت متکی است که اغلب بسیار متمرکز هستند. در حالی که این تغییر می کند ، هنوز هم ادامه دارد تهدیدی محسوب می شود به مکانهایی مانند ونزوئلا که ارز رمزپایه مورد تقاضای زیاد است. ارز فیزیکی و ملموس هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان یک حلقه نجات است.

برداشت عمومی از نوسانات بیت کوین نیز همچنان یک مسئله است. نوسانات زیاد در برابر فیات برای دلالان بسیار خوب است اما به طور کلی اعتماد به نفس در معاملات روزمره را ایجاد نمی کند. فیات ممکن است معیوب باشد ، اما این عیب است که مردم با آن راحت هستند. قبل از اینکه مصرف کنندگان ، به جای سوداگران ، کاربران اصلی بیت کوین باشند ، ممکن است لازم باشد نوسانات تثبیت شود. خوشبختانه ، از زمان ورود بیت کوین به بازارها ، این نوسانات کاهش یافته است.

شاخص نوسانات

شاخص بی ثباتی بیت کوین. منبع – BuyBitcoinWorldWide

اینها فقط دو نمونه است. البته موارد دیگری نیز وجود دارد. در فرهنگ های مختلف توسط افراد مختلف از پول به روش های مختلف استفاده می شود. ساختن پول در سراسر جهان که همه را در خود جای دهد کار ساده ای نیست.

آیا بیت کوین تاکنون جایگزین فیات شده است?

به نوعی مانند این است که در دهه 90 از ما س askingال شود که آیا اینترنت هرگز جای دستگاه فکس را می گیرد یا خیر. اکنون پاسخ بسیار دردناکی برای ما واضح است. با این حال ، در آن زمان ، اقتصاددان بسیار تحسین شده پل کروگمن متوجه شد کاملا اشتباه. اگر برندگان جایزه نوبل نمی دانند ، مطمئناً راهی برای پیش بینی مسیر پول و ارز رمزنگاری شده وجود ندارد.

پاسخ به احتمال زیاد از نوعی ترکیبی از این دو خواهد بود. هر دو طرف ممکن است بخواهند یک یا دو فصل از کتاب بازی یکدیگر را خارج کنند. فضای زیادی برای یادگیری از گذشته وجود دارد. همانطور که نویسنده داستان آمریکایی اف. اسکات فیتزجرالد بسیار صریح گفت:

“آزمون هوش درجه یک توانایی نگه داشتن دو ایده مخالف به طور هم زمان و حفظ توانایی عملکرد است.”

با این وجود یک چیز مطمئناً است ، اینترنت و فناوری همچنان بخشی جدایی ناپذیر در زندگی روزمره ما هستند. تصور اینکه کودکان نسل بعدی بزرگ شوند و نمی دانند بیت کوین یا فیات چیست ، تصور پذیر نیست. در عوض ، آنها ممکن است فقط به طور عادی از یک سیستم پولی برتر جهانی استفاده کنند که ما حتی فکرش را هم نکرده ایم.