ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین کاربرد فناوری بلاکچین را برای اشکال جدید پول و ارز نشان داده اند. آنها تراکنش ها را به عنوان بسته های دیجیتالی داده در داخل بلوک ها ذخیره می کنند. با این حال ، هیچ دلیلی وجود ندارد که این داده ها نمی توانند فراتر از داده های مالی باشند. از نظر تئوری ، هر شکل داده ای را می توان در بلاکچین ذخیره کرد.

در طول چندین سال گذشته ، علاقه شدیدی نسبت به نحوه استفاده از بلاکچین برای ذخیره اسناد وجود داشته است. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بخواهید اسناد یا هش اسناد را در بلاکچین ذخیره کنید و چندین روش برای انجام این کار وجود دارد. در حال حاضر پروژه های مختلفی پیرامون این ایده نوآوری کرده اند و هرکدام روشهای مختلفی را با مبادلات مختلف پیشنهاد می دهند.

به هر حال چرا باید از بلاکچین استفاده کرد?

در طول سال 2017 ، حجم زیادی از اعتیاد به مواد مخدر در مورد برنامه های کاربردی فناوری بلاکچین و ارزهای رمزپایه وجود داشت.

این انتظارات غالباً معطوف به پروژه هایی با قول های بزرگ و اثبات مفهوم اندک بود. در نتیجه ، واقعیت با تبلیغات تبلیغاتی مطابقت نداشت و بسیاری از آنها هنوز نتوانسته اند کاربران را به سمت محصولاتشان جذب کنند.

در مقابل ، ذخیره سازی اسناد یک برنامه بسیار خشک و هیجان انگیز است. با این حال ، با چندین پیشرفت نسبت به سیستم های ذخیره سازی اسناد موجود ، قابل تحویل است.

مقاومت در برابر ضربه

تغییرناپذیری شاید مهمترین مزیتی باشد که بلاکچین برای آن فراهم می کند. بلوک های رمزنگاری شده رکورددار در برابر دستکاری هستند. این مقاومت در برابر دستکاری در جلوگیری از جعل اسناد و کلاهبرداری اسناد بسیار مثر است. اگر به دلیل محدودیت های اندازه فایل ، نمی توانید سند واقعی را در blockchain ذخیره کنید ، حتی ذخیره یک هش از سند نیز بسیار منطقی است.

اسناد معمولاً در مقایسه با معاملات مالی که بلاک چین هایی مانند بیت کوین برای آنها طراحی شده اند ، فضای زیادی را اشغال می کنند. معمولاً ذخیره یک سند کامل در بلاکچین غیرممکن است. هش ها فقط قسمت کوچکی از این فضا را اشغال می کنند ، بنابراین ، گزینه بسیار کارآمدتری هستند.

ذخیره فقط هش مقاومت در برابر دستکاری شما را ایجاد می کند. هر زمان ورودی یک فایل را تغییر دهید ، مقدار هش مربوطه همیشه تغییر می کند. این یک مزیت حیاتی است که الگوریتم های هش امن ارائه می دهند. صرف نظر از اینکه سند خود را در چه مکانی ذخیره می کنید ، خواه در یک سیستم متمرکز مانند MySQL یا در یک پایگاه داده توزیع شده مانند Azure ، هنوز هم می توانید با اصلاح مجدد سند و مقایسه آن با هش ذخیره شده در بلاکچین ، بررسی کنید که در این سند دستکاری نشده است..

دید

استفاده از بلاکچین عمومی یک روش عالی برای در دسترس قرار دادن سند خود برای عموم است. البته ، شما باید کاملاً مطمئن باشید که می خواهید آن را کاملاً نمایان کنید. هنگامی که سند یا هش آن را در بلاکچین ذخیره کردید ، برای همیشه وجود دارد. هیچ راهی برای تغییر داده ها وجود ندارد ، زیرا آنها را در یک بلوک قرار دهید.

بلاکچین مطمئناً تنها راه انجام این کار نیست. با این حال ، با توجه به سطح امنیت و مقاومت در برابر دستکاری آن ، می توانید از دید دائمی اطمینان داشته باشید.

البته اگر می خواهید دسترسی به اسناد خود را محدود کنید ، می توانید از بلاکچین فدراسیون یا خصوصی نیز استفاده کنید. چنین زنجیره های بلوکی می توانند توانایی ارائه دید دائمی به یک گروه از پیش انتخاب شده را برای شما فراهم کنند. با این حال ، این گزینه ها تمرکز زدایی و احتمالاً مقاومت در برابر تغییر شکل را تضعیف می کنند.

نیاز به تمرکززدایی

دلیل نهایی استفاده از بلاکچین این است که به تمرکززدایی نیاز دارید. شاید ماهیت سند شما به این معنی باشد که به طور قابل اعتماد نمی توانید به یک ارائه دهنده ذخیره شخص ثالث اعتماد کنید تا سند را دستکاری نکند یا آن را حذف نکند..

یکی از این موارد پرونده های حساس سیاسی است که در صورت انتشار احزاب مخرب می توانند آنها را هدف قرار دهند. با بارگذاری سند یا هش آن در بلاکچین عمومی ، خیالتان راحت است که از سانسور دولتی یا شرکتی در امان است. البته در اینجا انتخاب صحیح بلاکچین بسیار مهم است. بلاکچین ها همه شبیه هم نیستند. اگر پروتکل اجماع به درستی غیرمتمرکز نباشد یا به گره های کامل اجازه معکوس یا سانسور معاملات را بدهد ، در این صورت همان مشکلات استفاده از سیستم های سنتی را خواهید داشت.

روش های مختلف ذخیره سازی یک سند در بلاکچین

برای ذخیره سندی در بلاکچین دو روش اصلی وجود دارد. یک گزینه این است که کل سند را به صورت زنجیره ای ذخیره کنید. متناوباً ، می توانید یک هش از آن را در بلاکچین ذخیره کنید.

ذخیره کل سند

ذخیره یک سند کامل در زنجیره با زنجیره بلوکی خاصی امکان پذیر است ، با این حال ، به ندرت ایده خوبی است. با توجه به تقاضای زیاد داده ها ، مگر اینکه یک پرونده بسیار کوچک باشد یا از اهمیت فوق العاده ای برخوردار باشد ، بهتر است روش دیگری را انتخاب کنید. اگر می خواهید سند را در بیت کوین ذخیره کنید ، ابتدا باید آن را فشرده کرده و سپس به شکل هگزادسیمال قالب بندی کنید.

مشکلی که در ذخیره سازی کامل اسناد در بلاکچین وجود دارد بخاطر چیزی است به نام تأخیر دسترسی. این فقط به معنای مدت زمان بارگیری و بارگیری پرونده هایی مانند اسناد به کاربران شبکه است. بلاک چین های کاملاً غیرمتمرکز هزاران گره دارند. متأسفانه ، مزایای همراه با این تعداد گره نیز منجر به یک متناظر می شود افزایش تأخیر. هرگونه ذخیره سازی فایل ، از جمله اسناد ، باید تأخیر کمی داشته باشد در غیر این صورت سیستم استفاده از آن مسدود ، کند و گران می شود.

یک استراتژی ترکیبی نیز می تواند منطقی باشد. این شامل ذخیره قسمت کوچکی از سند ، شاید امضاها ، و همچنین هش سند روی زنجیره باشد. با این کار می توانید عدم تمرکز و شفافیت کامل قطعاتی را که کاملاً به آن احتیاج دارند حفظ کنید در حالیکه میزان بارگذاری داده را محدود می کنید.

ذخیره یک هاش

کارآمدترین روش ذخیره هش یک سند بر روی زنجیره و در عین حال نگه داشتن کل سند در جای دیگر است. سند می تواند در یک پایگاه داده متمرکز یا در یک سیستم ذخیره سازی پرونده توزیع شود. شما می توانید سند را از طریق یک الگوریتم هش امن مانند SHA-256 قرار دهید و سپس هش را در یک بلوک ذخیره کنید. به این ترتیب در مقدار زیادی فضا و هزینه صرفه جویی می کنید. علاوه بر این ، شما می توانید بگویید کسی سند اصلی را دستکاری می کند. تغییر در ورودی منجر به یک مقدار هش کاملاً جدید ، متفاوت از سند اصلی شما می شود.

مقادیر هش بسیار کمتر از کل اسناد است و بنابراین یک روش ذخیره سازی بلاکچین بسیار کارآمد تر است. همچنین به طور موثر مقیاس بندی می شود. برای ذخیره چندین اسناد ، می توانید هش ها را در یک جدول هش توزیع شده قرار دهید ، سپس آنها را به صورت زنجیره ای ذخیره می کنید. نکته منفی این است که ذخیره سازی سند اصلی غیر متمرکز نیست و لزوماً از نظر عمومی قابل مشاهده نیست.

چه کسی روی این کار می کند?

اکنون پروژه های معدودی وجود دارند که فقط به اسناد و مدارک بپردازند. بیشتر آنها در اطراف ذخیره سازی پرونده های غیرمتمرکز ساخته شده اند که شامل اسناد است.

یک پروژه که بطور خاص بر روی اسناد ، به ویژه اسناد امضا شده متمرکز شده است ، می باشد علامت گذاری. این از روش هش استفاده می کند. کاربر سند را امضا کرده و به Blocksign ارسال می کند ، جایی که سپس هش می شود و هش در بلاک چین بیت کوین ذخیره می شود. ما باید به کاربران هشدار دهیم که Blocksign اخیراً سایت خود را به روز نکرده است ، و ما قبل از استفاده تحقیقات بیشتری را تشویق می کنیم.

دو پروژه ارز رمزنگاری شده که به طور کلی برای ذخیره سازی غیرمتمرکز طراحی شده اند ، Siacoin و Storj هستند.

Siacoin برای هر نوع ذخیره سازی از بلاکچین استفاده نمی کند. در عوض ، شبکه توزیع شده آنها نسخه رمزگذاری شده سند شما را ذخیره می کند. شبکه Siacoin متشکل از میزبانانی است که فضای ذخیره سازی را تأمین می کنند و مشتریانی که تمایل به ذخیره سازی دارند. مشتریان و میزبانان در مورد قرارداد با جزئیات تعهدات ارائه دهندگان ذخیره سازی توافق می کنند. مدارک اثبات شده توسط خود سیا در زمینه بلاکچین کار این قراردادها را ذخیره می کند.

از طرف دیگر ، Storj به مدل هش نزدیکتر است. هش سند در داخل جدول هش روی زنجیره ذخیره می شود. علاوه بر این ، شبکه توزیع شده سند شما را نیز ذخیره می کند. بر خلاف Sia ، با این وجود ، Storj در بالای بلاکچین Ethereum قرار می گیرد تا خودش.

storj چیست

رمزنگاری, یک بستر سازمانی متمرکز برای ذخیره اسناد ، از بلاکچین بسیار دورتر از همه موارد بالا استفاده می کند. شما هیچ سندی یا هش را روی زنجیره ذخیره نمی کنید. در عوض ، یک سیستم ابری توزیع شده اسناد را ذخیره می کند. این پلتفرم فقط از زنجیره بلوکی برای مدیریت و داوری دسترسی و اشتراک اسناد استفاده می کند.

ذخیره سازی بلاکچین اسناد بخشی از این صنعت است که به طور پیوسته به جلو حرکت می کند. در حال حاضر ، ما منتظریم ببینیم که بلاک چین چه نقشی در ذخیره اسناد بازی می کند. خوشبختانه ، رقابت میان پروژه ها درک ما را از این مورد امیدوار کننده استفاده می کند.