Zilliqa یک بستر بلاکچین امن و مقیاس پذیر برای میزبانی برنامه های غیرمتمرکز با چند ویژگی برجسته در مقایسه با سایر سیستم عامل های dapp است. اول از همه ، از sharding برای اطمینان از توان عملیاتی بسیار بالا ، حدود دویست تراکنش بیشتر در ثانیه از بیشتر سیستم عامل های فعلی استفاده می کند.

در مرحله دوم ، تیم زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند خود را برای استفاده در بستر Zilliqa ایجاد کرده است. Scilla نامیده می شود ، و آنها آن را ایمن تر از زبانهای برنامه نویسی قرارداد هوشمند موجود مانند Solidity ساخته اند که اغلب دارای آسیب پذیری هستند و قرارداد هوشمند را برای بهره برداری باز می گذارند.

تیم Zilliqa قرار است شبکه اصلی خود را در سه ماهه اول سال جاری راه اندازی کند. ما این فرصت را داشتیم تا با مدیر عامل و م Foundسس Xinshu Dong (XD) و مدیر ارشد بازاریابی Yiling Ding (YD) به گفتگو بنشینیم تا از آخرین اخبار و تحولات مطلع شویم.

تیم Zilliqa Xinshu Dong ، مدیر عامل و Yiling Ding ، مدیر CMO

Xinshu Dong ، مدیر عامل ، و Yiling Ding ، مدیر CMO

توسعه دهندگان بلاکچین همچنان با مشکلات مقیاس پذیری دست و پنجه نرم می کنند. به نظر شما مقیاس پذیری چه تاثیری بر پایداری بازی های بلاکچین دارد؟ چگونه بازی به مقابله با چالش مقیاس پذیری کمک می کند?

YD: بازی سازی صنعتی است که محدودیت مقیاس پذیری بلاکچین خود را به طور ساده و بلافاصله به توسعه دهندگان و کاربران نشان می دهد. یکی از روش های مطمئن برای سنجش موفقیت یک بازی ، محبوبیت آن است.

با توجه به اینکه سیستم عامل های بلاکچین امروزه برای جای دادن 1000 کاربر فعال روزانه (DAU) تلاش می کنند ، با موفقیت بیشتر یک بازی و رشد تعداد کاربران آن ، واقعیت این است که ادامه اجرای آن در بلاکچین تقریباً غیرممکن است. اگرچه جابجایی بخش عمده ای از معاملات یک بازی خارج از زنجیره ای یک احتمال است ، اما انجام این کار فقط هدف از داشتن یک بازی مبتنی بر بلاکچین را از ابتدا شکست می دهد.

این چالش های مقیاس پذیری ناگزیر به تجربه کاربر ضعیف (UX) کمک می کنند زیرا مانع از بازی پایدار می شود – شبکه تلاش می کند تا معاملات را به موقع نهایی کند و کاربران مجبور هستند برای هر معامله چند دقیقه صبر کنند.

در حالی که نوآوری و پیشرفت فنی معمولاً مشهور است ، موارد مربوط به نهایی بودن معامله به طور معمول در بازی های دیجیتال یافت نمی شوند. در نتیجه این تجربه ضعیف ، گیمرهای آینده نگر و سازندگان بازی را از بازی های بلاکچین منصرف می کند.

با توجه به این نکته ، صنعت بازی به پلتفرم های بلاکچین چالش های واقعی و خاصی برای کار داده و با گذشت زمان ، به طور بالقوه برطرف می شود. با توسعه راه حل های مقیاس گذاری که به طور خاص موضوعاتی مانند معاملات بازار در بازی را هدف قرار می دهند ، پروژه ها می توانند فراتر از ذهنیت “مقیاس پذیری به دلیل مقیاس پذیری” نگاه کنند و راه حل هایی را توسعه دهند که در عوض نشان دهد چگونه بلاکچین می تواند پروژه ها ، سیستم عامل ها و سیستم های موجود را افزایش دهد. برنامه های کاربردی.

نظر شما در مورد تأثیر دارایی های غیرقابل بازی در بازی چیست؟ این برای یک گیمر معمولی به چه معناست ، به ویژه وقتی می شنویم بچه ها هک بازی های مانند Fortnite برای فروش آنلاین حساب کاربری می کنند?

YD: دو دارایی اصلی دارایی های غیرقابل مسخره وجود دارد – افزایش ایمنی و امنیت در مبادله دارایی های درون بازی و توانایی حفظ و محافظت واقعی از آنها.

مدت هاست که انجمن بازی ها به دنبال راه هایی برای کسب درآمد از دارایی های درون بازی است و در نتیجه ایجاد بازارهای غیر رسمی سیاه و سفید در جایی است که کاربران به خرید و فروش کالا می پردازند ، اعم از پوسته یا حساب با شخصیت های سطح بالا در MMORPG مانند Fortnite. این کانالهای غیر رسمی خطرات زیادی را برای گیمرهایی که دارایی های خود را خریداری می کنند ایجاد می کنند زیرا در معرض کلاهبرداری و سرقت اطلاعات قرار می گیرند.

گزینه های توکنی شده برای خریداران و فروشندگان یک لایه ایمنی اضافی فراهم می کند – فروشندگان باید مالکیت خود را در مورد کالای مورد مبادله ثابت کنند و چون معامله در یک سیستم غیرمتمرکز اتفاق می افتد ، اطلاعات قابل شناسایی شخصی نیازی به اشتراک گذاری ندارند.

این توکن ها همچنین با دوام و مالکیت واقعی مشخص می شوند ، به موجب آن به گیمرها اطمینان داده می شود که دارایی هایشان واقعاً متعلق به خودشان است و همچنان قابل تجارت هستند. در مقابل ، توسعه دهندگانی که سیستم عامل های خود را در یک سرور متمرکز میزبانی می کنند ، می توانند به راحتی بازارهای خود را تعطیل کرده یا تغییراتی ایجاد کنند ، در نتیجه بازیکنان دارایی های خود را از دست می دهند.

Zilliqa از sharding و یک پروتکل PoW / pBFT ترکیبی برای دستیابی به مقیاس پذیری برای سرعت تراکنش تا نزدیک به 3000 معاملات در ثانیه استفاده می کند. آیا می توانید از طریق پروتکل اجماع و نحوه کار با ما صحبت کنید?

XD: پروتکل اجماع ما یک فرایند چهار بخشی است که از PoW و pBFT استفاده می کند تا بتواند در عین امکان امنیت بالا ، تراکنش بالاتری را ایجاد کند..

مرحله اول شامل یک پنجره پنج دقیقه ای برای همه گره های استخراج برای ارائه راه حل های PoW خود است –– PoW محدود به این مرحله است که ماینرها هویت خود را ایجاد می کنند و همچنین از حملات Sybil جلوگیری می کنند. پس از آن ، اولین زیر مجموعه از آن گره های استخراج که نیاز خاصی به مشکل جهانی را برآورده می کنند ، می توانند به عنوان گره های سرویس دایرکتوری یا Shard Nodes عضو شوند..

پس از ایجاد تکه های خرد ، این گروه ها چندین مرحله از اجماع pBFT را انجام می دهند و حقیقت جدید (یا مجموعه ای از معاملات) را برای ارسال به شبکه امضا می کنند. گره هایی که از بلوک خارج شدند ، پاداش بلوک را به طور مساوی بین خود تقسیم می کنند. در یک دور PoW ، می توان چندین بلوک را در زنجیره نوشت ، در نتیجه چندین تراکنش را به طور موازی پردازش می کند.

مقیاس پذیری اغلب در برابر انعطاف پذیری کاملاً متعادل است. آیا می توانید توضیح دهید که Zilliqa چگونه امنیت شبکه را حفظ می کند در حالی که هنوز به مزایای یک سرعت سریع دسترسی دارد?

XD: امنیت برای ما یک اولویت اصلی است و بسیاری از تصمیمات ما را هنگامی که به پروتکل اجماع و ایجاد زبان برنامه نویسی ما ، Scilla می رسد ، هدایت می کند. همچنین وقتی به راه حل های مقیاس گذاری نگاه می کردیم ، این یک عامل کلیدی بود که ما آن را در نظر گرفتیم.

بنابراین ، در حالی که بسیاری از راه حل های پیشنهادی برای مقیاس گذاری بلاکچین ها وجود دارد ، ما متوجه شده ایم که خرد کردن یک راه حل مناسب روی زنجیره ای است که به ما امکان می دهد تمرکززدایی ، مقیاس پذیری و امنیت را حفظ کنیم.

با انتخاب مقیاس زنجیره ای ، خرد کردن می تواند به صورت ایمن اتفاق بیفتد زیرا بلاکچین با تضمین امنیت کامل ارائه شده توسط خودش کار می کند. تمرکززدایی همچنین نقش زیادی در حفظ امنیت دارد ، اجماع گره های انتخاب عمومی و مقاومت در برابر سانسور شخص ثالث در معاملات برای تأمین امنیت بلاکچین ما ضروری است.

معاملات در هر ثانیه

معاملات در هر ثانیه

آیا می توانید کمی بیشتر توضیح دهید که چرا به جای استفاده از سایر زبان های برنامه نویسی مانند Javascript یا Solidid ، تصمیم به توسعه Scilla ، یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند جداگانه گرفته اید؟ تفاوت Scilla با آن زبانها چیست?

XD: هنگامی که ما در حال طراحی قراردادهای هوشمند خود بودیم ، تصمیم آگاهانه گرفتیم که امنیت را نسبت به سایر جنبه های قرارداد هوشمند اولویت قرار دهیم ، زیرا معتقدیم که امنیت برای پیشبرد جریان اصلی فناوری قرارداد هوشمند بسیار مهم است. اگرچه ما این گزینه را داشتیم که با زبانهای برنامه نویسی از قبل موجود مانند Solidity و JavaScript کار کنیم ، اما ارزیابی های فنی ما نشان داد که به دلیل نحو و دستورالعمل موجود ، پیگ بک کردن روی آنها بسیار چالش برانگیز است.

تفاوت های کلیدی Scilla با Solidity و JavaScript امنیت بالا و سهولت استفاده است – این اصول اساسی طراحی آن است. Scilla این توانایی را دارد که به طور رسمی (ریاضی) امنیت و درستی قراردادهای هوشمند را تأیید کند که چندین آسیب پذیری امنیتی مشترک در سطح زبان را از بین می برد ، مانند تماس مجدد با قراردادهای هوشمند و افزایش بیش از حد / کم جریان.

موارد استفاده از Zilliqa به عنوان بازی ، تبلیغات دیجیتالی و پرداخت ذکر شده است. چرا این سه مورد از موارد خاص استفاده می کنند؟ آیا استفاده از Zilliqa به عنوان بستری برای انواع دیگر dapp ها مانند مبادلات محدودیت هایی دارد?

YD: از آنجا که Zilliqa یک پلتفرم باز و عمومی است ، هیچ محدودیتی در مورد آنچه که می تواند در زنجیره بلوک ما ایجاد کند وجود ندارد. یکی از همکاری های فعلی ما با BOLT Global است ، یک سیستم سرگرمی تلفن همراه مبتنی بر بلاکچین که متناسب با این سه دسته نیست.

همانطور که گفته شد ، بازی ، تبلیغات دیجیتال و پرداخت ها صنایعی هستند که بلافاصله نیاز به راه حل های بلاکچین با توان بالا را می بینیم ، بنابراین آنها از نظر مشارکت ، تحقیق و توسعه مناطق فعلی ما هستند..

در بازی ها ، ما دیده ایم که مقیاس پذیری یک گلوگاه آشکار برای بازی های بلاکچین است. به عنوان مثال ، Etheremon مجبور شد بیشتر بازی های خود را خارج از زنجیره ای انجام دهد ، زیرا Ethereum بیش از حد متراکم بود و هزینه های معامله بیش از حد بالا بود ، و این تأثیر کلی روی گیم پلی دارد.

در تبلیغات دیجیتال ، بلاکچین به مقابله با مواردی مانند تقلب در تبلیغات و برداشت هایی که به نفع شرکت های رسانه ای ، تبلیغ کنندگان و مصرف کنندگان است ، کمک می کند. علاوه بر این ، برای پشتیبانی از تعداد زیادی کمپین که روزانه در مبادلات تبلیغاتی انجام می شود ، به یک پلتفرم با کارایی بالا نیاز است.

پرداخت ها نیز یک مورد استفاده آشکار است زیرا برای رسیدگی به حجم بالای معاملات نیاز به امنیت بالا و توان عملیاتی بالا دارند. فراتر از آن ، ابزارهای مالی مانند رمزهای امنیتی و پیشنهادهای رمزهای امنیتی نیز از یک سیستم صدور امن بسیار قوی که Zilliqa می تواند ارائه دهد بهره مند می شوند.

شما اخیراً در فهرست Coinbase Pro قرار گرفتید که یک موفقیت بزرگ است و احتمالاً به افزایش ارزش پروژه کمک می کند. نظر شما درباره اظهارات جنجالی ویتالیک بوترین مبنی بر اینکه مبادلات متمرکز باید “در جهنم بسوزند” چیست؟ آیا تمرکززدایی باید هدف کل بخش بلاکچین باشد یا فکر می کنید نقشی برای آژانس های متمرکز در آینده میان مدت و بلند مدت داشته باشد?

XD: فعال کردن برنامه های غیرمتمرکز برای مشاغل و کاربران ، و هدف اصلی ما و در واقع نیروی محرکه ماست. در همان زمان ، ما تشخیص می دهیم که سیستم عامل های متمرکز مزایای مکمل سیستم های کاملاً غیرمتمرکز را از نظر عملکرد و تأخیر فراهم می کنند..

فراموش نکنیم که امنیت و انعطاف پذیری بلاکچین به یک روش یا روش دیگر به افزونگی داخلی آن وابسته است – این به عملکرد تأثیر می گذارد اما نتیجه ماهیت ذاتی توزیع شده بلاکچین است.

Zilliqa در آسیا به عنوان محل اصلی خود شناخته شده است اما برنامه هایی برای گسترش اروپا دارد – ما می فهمیم که شما چند ماه پیش دفتر لندن را افتتاح کردید. از نظر گسترش به خارج از آسیا چه برنامه دیگری دارید?

YD: ما به دلایل زیادی در حال گسترش در اروپا هستیم ، اما یک نیروی محرکه اصلی جامعه توسعه دهنده پر رونق است. کانون های توسعه دهنده در سراسر قاره مانند استونی ، بلغارستان و رومانی پراکنده شده اند ، جایی که ما اخیراً یک کارگاه توسعه دهندگان برگزار کردیم.

ما همچنان درگیر ارتباط با جامعه توسعه دهنده در سراسر اروپا هستیم و مناطق خاص همچنان مورد توجه ما هستند. به عنوان مثال ، فرانسه به خاطر برنامه نویسان کاربردی خود شناخته شده است که فرصتی عالی برای ما فراهم می کند تا از این استعدادها برای آگاهی بخشی و تشویق استفاده از Scilla ، یک زبان برنامه نویسی کاربردی استفاده کنیم..

ما با دنبال کردن مشارکت های آموزشی محلی برای ایجاد آموزش بلاکچین و آگاهی بیشتر از Zilliqa در بین دانش آموزان ، از پایگاه جدید خود در لندن ، که به عنوان یک رهبر بلاک چین در اروپا و همچنین یک مرکز مالی طولانی مدت در حال ظهور است ، استفاده می کنیم. یکی از این مشارکت ها ، رقابت سه ماهه Future of Blockchain است که برترین دانشگاه های انگلستان مانند آکسفورد ، کمبریج و امپریال را هدف قرار داده است..

راه اندازی شبکه اصلی برای ژانویه تنظیم شده است. مراحل مهم منتهی به این پرتاب چیست؟ چگونه معدنچیان می توانند در هنگام کار شبکه اصلی در استخراج Zilliqa مشارکت کنند?

XD: ما اخیراً testnet v3.0 کاملاً کاربردی خود را راه اندازی کرده ایم که مجهز به تمام ویژگی هایی است که در شبکه اصلی ما وجود دارد. به عنوان اولین آزمایش کامل در جهان ، از نظر ما ، برای پیاده سازی شبکه ، معاملات و قرارداد هوشمند ، مهم است که ماینرها قادر به آزمایش دقیق این ویژگی ها باشند و با ادامه کار ، ما قادر به اضافه کردن بررسی های ایمنی لازم برای بهبود ثبات و امنیت بلاکچین ما است.

اطلاعیه استخراج عمومی ما همچنین بلاکچین ما را به جامعه توسعه دهندگان بزرگتری باز کرد ، در نتیجه مجموعه توسعه دهندگان را که ویژگی های شبکه ما را آزمایش می کنند ، گسترش می دهد تا بتوانیم در پیش بینی راه اندازی خود به پیشرفت ادامه دهیم.

ما همچنین در حال توسعه زیرساخت های مقیاس بزرگتر هستیم تا به معدنچیان کمک کند تا به شبکه ما مهاجرت کنند تا پس از راه اندازی یا شبکه اصلی Zilliqa را استخراج کنیم. در حال حاضر ، استخراج کنندگان می توانند برای پیوستن به استخراج در آزمایشگاه ما به Github ما مراجعه کنند تا به آزمایش زیرساخت های ما کمک کنند.

با تشکر از وقت شما و بهترینها برای راه اندازی آینده!