تمرکز فزاینده ای بر بهبود حریم خصوصی در فضای ارزهای رمزپایه وجود دارد. بیت کوین ، اتریوم ، بیت کوین کش و Litecoin همه به طور فعال بدنبال مناسب ترین راه ها برای افزایش حریم خصوصی خود و قابلیت استفاده هستند. دیگر پروژه های محرمانه مانند Monero و Zcash تنها کسانی نیستند که برای افزایش توانایی ناشناس ماندن درگیرند.

با استفاده از اثبات دانش صفر

مدت هاست که بسیاری از افراد اثبات دانش صفر را راهی مناسب برای افزایش حریم خصوصی می دانند. اثبات دانش صفر روش های اثبات چیزی است در حالی که فقط مقدار بسیار کمی از اطلاعات را در مورد آن منتشر می کنید. zk-SNARK ها یکی از اشکال استفاده از اثبات دانش صفر است. تیم Zcash در اجرای آنها پیشتاز بوده است. توسعه دهندگان Ethereum همچنین zk-SNARK ها را به عنوان یکی از راه های اجرای چنین اثبات هایی در نظر گرفته اند.

با این حال ، برخی از اشکالات عمده وجود دارد. مشکل اصلی نیاز به یک تنظیم مطمئن بوده است. zk-SNARK ها به یک کلید خصوصی مجاز اعتماد می کنند. این اساساً کل هدف بلاک چین های غیر متمرکز را تضعیف می کند. با معرفی نیاز به اعتماد به شخص و نه رمزگذاری ، کل مفهوم عدم اعتماد را تهدید می کنید.

خوشبختانه ، توسعه جدیدتر به نام zk-STARKs راهی برای دستیابی به همان سطح از حریم خصوصی zk-SNARKs بدون نیاز به تنظیم مطمئن نشان داده است. اگر توسعه دهندگان بتوانند این را با موفقیت پیاده سازی کنند ، zk-STARKs می تواند راه حل حفظ حریم خصوصی را ارائه دهد که بهترین ناشناس بودن موجود را ارائه می دهد. همچنین کاملاً بی اعتماد ، مقیاس پذیرتر و ایمن تر خواهد بود.

zk-SNARK چیست؟?

zk-SNARK یک استدلال غیر تعاملی دانش فشرده با دانش صفر است. وقتی روی ارز رمزنگاری شده اعمال می شود ، به این معنی است که می توانید تمام داده های معامله را پنهان کنید. این شامل آدرس فرستنده ، آدرس گیرنده و همچنین مبلغ معامله است. zk-SNARK به ما اجازه می دهد تا تمام این اطلاعات را پنهان کنیم ، در عین حال به شبکه اجازه می دهد معاملات را تأیید و تأیید کند. با حفظ اتفاق نظر ، حریم خصوصی را به حداکثر می رساند.

از نظر حریم خصوصی در سطح بلاکچین ، این واقعاً قابل توجه است. این یکی از پیشرفته ترین فناوری حفظ حریم خصوصی در سطح بلاکچین است که استفاده می شود. البته ، این هیچ کاری برای محافظت از کاربران در سطح شبکه نمی کند. برای این منظور ، تلفیق محافظاتی مانند Tor یا I2P ضروری است.

مسائل zk-SNARK

با این حال ، چندین مسئله در مورد zk-SNARK وجود دارد. اولین مشکل نصب قابل اعتماد ماست. اثبات ها به یک رشته مشترک متکی هستند که حقانیت اثبات های دانش صفر را تضمین می کنند. افراد مختلفی در فرآیند ایجاد این رشته شرکت کردند. بنابراین ، به طور خلاصه ، حریم خصوصی سیستم بستگی به عدم افشای جزئیات این فرآیند فوق توسط این افراد دارد. بر اساس تیم Zcash, که در حال حاضر کاربران اصلی این فناوری هستند ، این فرایند با احزاب مختلفی که از مکان های مختلف شرکت می کنند انجام شده است. در نهایت ، شما باید فرض کنید و امیدوار باشید که این افراد با این تنظیم سازش نکنند یا نخواهند کرد. اگر آنها بخواهند این کار را انجام دهند ، این امر باعث می شود که حریم خصوصی zk-SNARK ها به خطر بیفتد.

مفسران مشاهده کرده اند که هرچه ارزش بلاکچین و دارایی های بومی آنها که به zk-SNARK متکی هستند افزایش می یابد ، انگیزه مهمانی های مخرب برای جلب یا مجبور کردن بازیگران اصلی برای تحویل جزئیات به این تنظیم ، افزایش می یابد. در نهایت ، به نظر می رسد صرف نظر از تعداد ممیزی که توسعه دهندگان در هنگام راه اندازی انجام می دهند ، از آنجا که به عملکرد خوب این افراد اولیه متکی است ، به احتمال زیاد در جریان اصلی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

zk-STARK چیست؟?

zk-STARK استدلال دانش مقیاس پذیر و شفاف دانش است. به تفاوت های اساسی در zk-SNARK ها ، یعنی مقیاس پذیری و شفافیت توجه کنید.

این ایده توسط الی بن ساسون ارائه شده است و با همکاران خود در ایده ها گسترش یافته است کاغذ سفید. بن ساسون شرکت خود را تاسیس کرده است, صنایع StarkWare, که بر تحقیق و کاربرد zk-STARK ها در انواع زنجیره های بلوک متمرکز شده است.

الی بن ساسون

الی بن ساسون ، مغز پشت zk-STARK ها

نوآوری های بن ساسون zk-STARKs را برای ارائه اثبات قابل تأیید بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد ایجاد کرد. چه بیشتر ، آنها در واقع مقیاس نمایی نسبت به مجموعه داده هایی که آنها نشان می دهند ، خواه یک دارایی بلاک چین ، اسناد یا سایر مجموعه های داده باشد.

در حال حاضر ، Monero ، Zcash و Ethereum به طور جدی در حال بررسی zk-STARK ها هستند.

zk-STARKs چه کاری رفع می کند?

اول و مهمترین ، zk-STARK ها مشکل تنظیم قابل اعتماد را برطرف کرده اند. آنها به طور کامل نیاز چندین طرف برای ایجاد کلید خصوصی مورد نیاز برای رشته را برطرف می کنند. در عوض ، همه چیزهایی که برای تولید اثبات مورد نیاز است عمومی هستند و اثبات ها از اعداد تصادفی تولید می شوند. zk-STARK ها در واقع نیاز به رمزنگاری نامتقارن در zk-SNARK ها را برطرف می کنند و در عوض از توابع هش مشابه عملکردهای استخراج بیت کوین استفاده می کنند.

فراتر از این ، آنها از نظر انعطاف پذیری رمزنگاری باید ماندگاری بیشتری نسبت به zk-SNARK ها داشته باشند. در حال حاضر ، zk-STARK ها در برابر پیشرفت در محاسبات کوانتومی مقاوم در نظر گرفته می شوند. در مقابل ، رمزنگاری منحنی بیضوی که زیربنای zk-SNARK است ، نسبت به پیشرفت قدرت محاسباتی که محاسبات کوانتومی می تواند ایجاد کند حساس است..

رایانه های کوانتومی بسیار سریعتر از رایانه های قدیمی می توانند کلیدهای خصوصی را از کلیدهای عمومی رمزگشایی کنند. این به دلیل تفاوت بین بیت ها (0 یا 1) و کیوبیت ها (0 و 1 به طور همزمان) است. رمزنگاری منحنی بیضوی همان چیزی است که ما معمولاً برای تولید کلیدهای خصوصی و عمومی استفاده می کنیم و در برابر کوانتوم مقاوم نیست. در مقابل ، zk-STARK ها از این نوع رمزنگاری استفاده نمی کنند و بنابراین از چنین پیشرفت هایی در امان هستند.

محاسبات کوانتومی

zk-STARK ها در برابر پیشرفت های عظیم قدرت محاسباتی حاصل از محاسبات کوانتومی مقاوم هستند.

محدودیت های فعلی با zk-STARK ها

مسئله اصلی zk-STARK ها اندازه آنهاست. در حال حاضر ، اثبات استفاده از آن بسیار ساده است و در اکثر بلاکچین ها در حال حاضر قابل استفاده نیست. مطابق با ویتالیک بوترین, zk-STARK ها منجر به اثبات چند صد کیلوبایت در مقابل 288 بایت مشاهده شده در zk-SNARK ها می شوند. با این حال ، هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم توسعه دهندگان این مسئله اندازه را حل نمی کنند. در حقیقت ، فشرده سازی خصوصیات حریم خصوصی به سرعت در حال حرکت است ، مانند اجرای ضد گلوله در مورد معاملات محرمانه و ارتقاling Zcash’s Sapling برای zk-SNARK ها.

از موارد و پیاده سازی استفاده می کند

در حال حاضر ، هیچ زنجیره بلوکی عمومی zk-STARK ها را ادغام نکرده است. اگرچه ، این احتمال وجود دارد که آنها طی سالهای آینده خود را در Zcash یا Monero و احتمالاً Ethereum پیدا کنند.

Buterin در مورد نگرانی های خود در مورد عدم حریم خصوصی Ethereum صحبت کرده و علاقه زیادی به ادغام zk-SNARK ها داشته است. با این حال ، با توجه به مزایای zk-STARKs ، به نظر می رسد احتمالاً Buterin و دیگران آنها را در نظر بگیرند. در واقع ، در ژوئیه 2018 ، بنیاد Ethereum به StarkWare Industries کمک هزینه اعطا کرد. امید این است که توسعه بیشتر بتواند کمبود حریم خصوصی Ethereum را برطرف کند.

مونرو ظاهراً برای تاریخ بعدی به دنبال zk-STARK ها است. اگر تحقیقات بیشتری برای کاهش حجم اثبات ها مشاهده کنیم ، احتمالاً آنها آنها را اجرا خواهند کرد.

البته ، خارج از فضای ارزهای رمزپایه ، مشاغل و پروژه ها می توانند به مزایای خود پی ببرند. بن ساسون معتقد است که مشاغل می توانند با حفظ درجه ای از شفافیت عمومی ، امنیت و حریم خصوصی داده های خود یا مشتری را افزایش دهند.