Co je dobré na uzení?

Co je nejlepší na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jaké je nejvhodnější dřevo na uzení

Pro to správné aroma a skutečný chuťový požitek nejlépe poslouží tvrdé dřevo z dubu, buku či javoru. Zároveň je skvělá švestka, trnka a hrušeň. Hodí se dokonce i jabloň. Z dalších listnatých stromů je možné použít břízu, akát, olši, topol a dokonce i ořech.
Archiv

Co lze rychle Vyudit

Elektrická udírna je ideální pro uzení totožných produktů, které byste udili v klasické udírně. Můžete tak udit nejrůznější druhy masa, jako je vepřové, kuřecí, krůtí, jehněčí, telecí či zvěřina, ryby, párky, klobásy nebo šunku.

Co dát do udírny

Do udírny můžete dát jehněčí kolínko, nějakou pěknou rybu (doporučujeme makrely), sýr, tofu. No prostě na co máte chuť! Tak kouři ZDAR!
Archiv

Jak osušit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.

Jak udit maso bez udírny

Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7-8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během pomalení ještě 2 x potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během pomalení.

Čím udit maso

Pro uzení jsou ideální především švestka, jabloň a hrušeň, ale opět se doporučuje využít je spíše v určité fázi, nejlépe v druhé polovině uzení. Z počátku je vhodnější třeba dub nebo buk. Pokud zvolíte správnou délku hoření daného dřeva, výsledkem bude krásná vůně, která se přenese do masa.

Co a jak udit

Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.

Jak pověsit maso do udírny

Párky, klobásy, špekáčky, točené salámy zavěsíme přímo na hole, ty pak s výrobkem vkládáme do udírny. Ostatní druhy uzenin, například tyčové salámy, jejichž konce jsou uzavřeny motouzem, z něhož je vytvořené zavěšovací očko, zavěšujeme za toto očko jeho navléknutím na hůl.

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Jakou sůl na uzení

Klasický způsob nakládání masa na uzení je za pomocí kvalitní kuchyňské nebo mořské soli, případně nakládání do rychlosoli (řeznická dusitanová sůl, např. Praganda). Sůl je často doplněna o česnek a jiné koření, zejména u uzení vepřového masa nebo drůbeže.

Jak udit tekutým kouřem

K uzení sýru postačí, když sýr tekutým kouřem potřete nebo ho na něj nastříkáte a necháte působit. Důležité je, aby tekutý kouř na sýru zaschl, pak můžete degustovat. Tekutý kouř také můžete přidat do marinád na grilování. Grilované maso bude mít tak jedinečnou kouřovou chuť, kterou potěšíte nejednoho milovníka uzenin.

Jak udit maso doma

Uvedeme vám pár příkladů, jak udit maso: Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.

Jak dlouho se udí maso

V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.

Jak udit doma maso

Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.

Jak vypálit udírnu

Udírnu před prvním použitím "vypalte" = topit v topeništi na cca 80°C – 90°C po dobu 2 hodin. Udírna se vypaluje stejným dřevem, kterým se bude udit. Nepoužívejte dřevo jehličnatých stromů a jiné dřevo nevhodné k uzení!

Jak vyčistit udírnu

Na tři litry vody počítejte s jedním běžným sáčkem sody bikarbony. V případě většího množství tekutiny její množství adekvátně navyšte. Vložte části grilu, krbu či udírny, které chcete vyčistit a ponechte vše na společném působení vody a sody. Po několika minutách získá kov opět svůj starý lesk.

Jak topit při uzení

Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.