Co je Kavove zrno?

Co je kávové zrno

Kávové zrno je semeno kávovníku a zdroj kávy. Je to pecka uvnitř červeného nebo fialového plodu, který se často označuje jako třešeň. Stejně jako běžné třešně je i plod kávovníku tzv. peckovice.

Jak se dělá kávové zrno

V míse smícháme moučkový cukr, kávu, kakao a přidáme rum a máslo. Zpracujeme hladké těsto, ze kterého tvarujeme kávová zrna. Stačí udělat kuličku a tupým nožem doprostřed udělat čáru. Hotová zrna necháme v ledničce přibližně hodinu ztuhnout.
ArchivPodobné

Co obsahují kávová zrna

Obsahují kyselinu kávovou a chlorigenovou (řadí se mezi antioxidanty) a kofein (alkaloid přirozeně stimulující centrální nervovou soustavu a srdeční činnost), minerály (draslík, vápník, fosfor, hořčík, mangan a železo). Pražením získají zelená kávová zrna svou typickou vůni a chuť.

Která zrnková káva je nejlepší

Nejlepší kávy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Orientační cena
Top 1 Lavazza Qualitá Oro zrnková Káva 1 kg 700 Kč
Top 2 Lavazza Top Class zrnková Káva 1 kg 800 Kč
Top 3 Lavazza Qualita Rossa zrnková 1 kg 600 Kč
Top 4 Tchibo Barista Espresso zrnková 1 kg 700 Kč

Kdo vymyslel kávu

Pravlastí kávy je s největší pravděpodobností Etiopie (provincie Kaffa), kde se ještě v současné době nachází divoce rostoucí keře kávovníku. Odtud byl nejspíše přenesen ve 13. a 14. století válečníky při vojenských taženích do Jemenu, kde byl vysazen na terasovitá políčka a dále kultivován.

Co je káva ovoce

Kávová semena jsou semena plodů rostliny zvané kávovník. Jedná se o ovoce. Plod lze přirovnat k tvrdé třešni, nejen tvarem, ale i barvou, která bývá v době sklizně červená nebo červenofialová. Uvnitř plodu jsou ukryta dvě proti sobě položená semena – zelená kávová zrna.

Jak namáčet kávová zrna

Pokládáme na alobal a až čokoláda steče, ale ještě neztuhne, zrno přendáme nožem na jiný alobal, kde necháme čokoládu zatuhnout. Tím zabráníme vytvoření rozteklého okraje na spodku zrna. ROZHODNĚ zrna s touhle NÁPLNÍ nedoporučuji dávat dětem, protože to je opravdu jako kafíčko.

Jak se zpracovává káva

Kávové bobule se vsypou do kontejneru s vodou, kde se zbaví nečistot a po jejich uležení jsou prohnána mačkadlem, jež vnější obal s dužninou oddělí od semena s pergamenovou slupkou. Dužnina se dále odděluje fermentací a posléze se zrna umyjí v pračce a usuší.

Na co je dobrá káva

Odstraňuje únavu a zvyšuje pozornost, což je efekt vesměs příjemný a užitečný. Obsahuje také desítky pozitivně působících látek, především s antioxidačními a protizánětlivým vlastnostmi, které jsou zkoumány pro svůj příznivý účinek na kardiovaskulární a neurologické zdraví, snižují riziko vzniku cukrovky 2.

Jak poznat kvalitní zrnkovou kávu

Kvalitní zrnkovou kávu dokážete rozeznat snadno. Barva upražení je vyvážená a rovnoměrná, obsahuje jen minimum spálených zrn (několik kusů na 1 kg). Ani nedopražená zrnka byste v ní neměli najít. Zejména v robustě dokáže jedna takzvaná liška zkazit celou várku.

Z jaké země je nejlepší káva

Mezi nejznámější země, produkující výběrovou kávu, patří zejména Kolumbie, Etiopie, Keňa a Panama, ale i například Jamajka, ze které na Kafone dovážíme jednu z nejlepších výběrových káv světa, Jamaica Blue Mountain, anebo Havaj, odkud nabízíme vynikající Hawaii Kona.

Kde se nejvice pěstuje káva

Plantáže v Kávovém pásu

Nepřekvapí nás tedy skutečnost, že dvě třetiny celkové světové produkce vytváří právě Latinská Amerika s plantážemi v Kolubmii, Ekvádoru, Peru … Plantáže v Africe sice mají menší produkci, nicméně rostlinky kávovníku rostou například v Etiopii téměř všude.

Jak se říká kávě

Káva (hovorově kafe) je nápoj z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku.

Jak zasadit kávu

Připravte si květináč s kyselejší půdou (pH 5–6,5) a vhodné místo, kde je stálá teplota kolem 20 stupňů a zároveň dostatečná vlhkost. Umístěte do něj semena. Pohlídejte si ale, že v jednom květináči budete mít vždy vysazených maximálně 5 semen. Zahrňte zeminou a umístěte třeba k topení.

Jak zasadit kavu

Připravte si květináč s kyselejší půdou (pH 5–6,5) a vhodné místo, kde je stálá teplota kolem 20 stupňů a zároveň dostatečná vlhkost. Umístěte do něj semena. Pohlídejte si ale, že v jednom květináči budete mít vždy vysazených maximálně 5 semen. Zahrňte zeminou a umístěte třeba k topení.

Kdy se sklízí káva

Obvykle je jedna sklizeň za rok, která trvá 2-3 měsíce. Země, které jsou severně od rovníku mají sklizeň kávy od září do března. Jižně od rovníku je sklizeň od dubna do srpna. V zemích, kde nejsou časté období dešťů a sucha dochází ke dvěma sklizním za rok.

Kdy nepít kávu

Kofeinu byste se neměli vyhýbat jen bezprostředně po vstávání, ale také před spaním. Tato látka totiž zůstává a působí v těle až šest hodin poté, co si na kávě pochutnáte. Pokud například vypijete kávu s 100 mg kofeinu v 10:00 dopoledne, budete mít ještě ve 22:00 večer v těle asi 25 mg aktivního kofeinu.

Proč nepít kávu

Nežádoucí účinky kofeinu

Přijme-li naše tělo v krátkém časovém sledu více než 400 mg kofeinu, mohou se objevit nepříjemné pocity, dále pak nervozita, podrážděnost, červené tváře, třas rukou a cukání svalstva, hyperaktivita či poruchy spánku. U žen může tato dávka denně představovat i vyšší riziko inkontinence.

Jak dlouho vydrží zrnková káva

2. Vybírejte čerstvou zrnkovou kávu

Stav Jak dlouho vydrží
Zelená zrnková káva 15 měsíců
Upražená zrnková káva 15 dní
Namletá káva 15 minut
Připravená káva (espresso) 15 sekund

9. 12. 2022

Co je zrnková káva

Zrnková káva – je upražená zelená káva, která pražením získává svoji charakteristickou chuť a vůni. Pražení probíhá v pražičce kávy, ve které lze pražit od několika stovek gramů až po několik desítek kilogramů kávy.

Kde se pije nejvíc kávy

Jako první mimoevropský stát se v žebříčku umisťuje Kanada, z Jižní Ameriky pak jistě nepřekvapí Brazílie. Prvním asijským zástupcem je Libanon a africkým Alžírsko. Českou republiku najdeme se spotřebou 3,26 kg na příčce číslo 35, přičemž sousední Slovensko nás předběhlo o 1,02 kg až na 23. pozici.

Co to je ristretto

Ristretto je sice menší než espresso a má pouze 20 až 22 ml, ale to není jediná odchylka. Tato káva se vyrábí z espressa připraveného z obvyklé dávky kávy, ale poloviční dávky vody. Italové ji tradičně připravují z 22 ml mleté kávy, v severní Evropě se upřednostňuje delší 40 ml verze.

Co je to Lungo kafe

Lungo znamená italsky „dlouhý“. Jedná se tedy o „prodlouženou“ verzi klasického espressa. Ve Francii se nazývá „café allongé“. Espresso lungo se připravuje ze 7 gramů kávy, tedy ze stejné dávky jako u espressa, ale je zde dvojnásobné množství vody.

Co potřebuje kávovník

Kávovníku v létě vyhovují teploty 20–25 °C a bohatá zálivka. Vyhovuje mu intenzivní rozptýlené světlo, nesnáší přímé slunce. V bytě ho umístíme u okna orientovaného na jihovýchod až jihozápad a v létě jej postavíme dále od okna nebo jej zastíníme záclonou.

Jak rychle roste kávovník

První úroda se obvykle zadaří po 3 až 4 letech. Díky své houževnatosti může kávovník plodit ještě dalších 50 let. Zajímavostí je, že v jednu chvíli může mít rostlina květy a zralé i nezralé plody zároveň.