Co se dává do čevabčiči
Hotové čevabčiči podávejte s vařeným bramborem, syrovou cibulí, nakládanou okurkou a plnotučnou hořčicí.
Jak ochutit čevabčiči
Maso semeleme, smícháme s jemně krájenou cibulí, vejci a strouhankou, ochutíme solí, čerstvě mletým pepřem, sladkou paprikou a jemně sekaným česnekem. Vše pořádně promícháme s trochou vody (maso pěkně sváže), tvarujeme čevabčiči a pečeme na grilu dozlatova.
Odkud je čevapčiči
Původ čevabčiči je v turkických oblastech, odkud se z původního kebabu (kebab – čevap) rozšířil na Balkán. Z původního tvaru servírované porce (pláty, kuličky, váleček) bylo čevabčiči upraveno do několika malých šišek.
Jak upéct čevabčiči
Mleté maso smícháme se sladkou paprikou, pepřem, solí, worcestrovou omáčkou a s vychladlou osmahnutou cibulkou. Ve vodě namočenýma rukama tvoříme válečky a skládáme je do pekáčku vedle sebe. Vývar smícháme se sójovou omáčkou. Podlijeme masové válečky a pekáč vložíme péct do předehřáté trouby na 200 °C na cca 30 minut.
Z jakého masa se dělá čevabčiči
Jaké maso na čevabčiči, vepřové nebo hovězí Na čevabčiči použijte nejlépe směs vepřového a hovězího. Samotné hovězí bývá libové a čevabčiči by bylo příliš suché. Originální recept z balkánských zemí volá po mletém jehněčím, máte-li k takovému masu přístup, klidně jej do mletého při přípravě čevabčiči zapracujte.
Jak udělat nejlepší čevabčiči
Do mletého masa přidáme nadrobno nakrájenou cibulku, prolisovaný česnek, papriku, chilli, celé vajíčko, opepříme, osolíme a vše hodně důkladně prohněteme. V případě, že je směs řídší, přidáme trochu strouhanky, abychom docílili požadované tuhosti směsi. Ze vzniklé směsi uděláme malé válečky (asi tak velikosti palce).
Jak dlouho se smazi čevapčiči
Postup přípravy
Tvoříme válečky 2×5 cm. Smažíme na oleji pozvolna ze všech stran zhruba 12 minut.
Jak se dělají Čufty
Mleté maso smícháme s rozmočenými rohlíky, přidáme vejce a nadrobno nakrájenou cibuli. Ze směsi utvoříme malé kuličky, které opečeme na oleji. Přidáme kečup, zelený hrášek a papriku. Všechno podusíme, dochutíme sladkou smetanou a máslem.
Co je Čufta
Čufty jsou vlastně něco jako bolognese, jenže odděleně. Příprava omáčky je v podstatě stejná, jen mleté maso nemícháme do ní, ale navíc ho ochutíme a uděláme kuličky, které připravujeme zvlášť. Pak to samozřejmě zase dohromady všechno sníme.
Co to jsou dalmátské Čufty
Kuličky a šišky z mletého masa jsou velmi oblíbené po celém světě, každá země má svoji tradiční úpravu. Tento recept je na dalmátské čufty s rajčatovou omáčkou. Výborné jídlo z Dalmácie kombinuje mleté maso, zeleninu a rajčatovou omáčku.
Jak se vaří Čufty
Mleté maso smícháme s rozmočenými rohlíky, přidáme vejce a nadrobno nakrájenou cibuli. Ze směsi utvoříme malé kuličky, které opečeme na oleji. Přidáme kečup, zelený hrášek a papriku. Všechno podusíme, dochutíme sladkou smetanou a máslem.
Jak se dělají Vepřenky
Pečivo namočíme do vody, pak ho vymačkáme a pomeleme spolu s masem. Přidáme sůl a koření, pečlivě umícháme a tvarujeme tenčí placičky, které po obou stranách rychle smažíme na sádle nebo oleji. Každou vepřenku pak svrchu potřeme hořčicí, posypeme drobně krájenou cibulí a podáváme na krajíci chleba nebo s brambory.
Co je to Čufty
Mleté maso smícháme s rozmočenými rohlíky, přidáme vejce a nadrobno nakrájenou cibuli. Ze směsi utvoříme malé kuličky, které opečeme na oleji. Přidáme kečup, zelený hrášek a papriku. Všechno podusíme, dochutíme sladkou smetanou a máslem.
Co se dává do sekané
Aby sekaná byla dobře ochucená
Do sekané patří cibule, česnek a majoránka. A taky vajíčko, ale to spíš kvůli soudržnosti. Cibuli a česnek byste měli podusit a nechat změknou na trošce tuku, než je přidáte do masové směsi.
Co to jsou Veprenky
Vepřenky jsou placičky z ochuceného vepřového masa, smažené na pánvi. Před podáváním se potírají vrstvou plnotučné hořčice a pokladou cibulí, nakrájenou na kolečka. Jako příloha se k vepřenkám hodí vařené brambory nebo chléb.
Jak se dělají karbanátky
Postup přípravy receptu
semeleme na masovém strojku spolu s masem, slaninou a cibulí. Poté přidáme ke směsi vejce, prolisovaný česnek, pepř, sůl a majoránku dle chuti. Pokud je směs příliš řídká, přidáme trochu mouky. Tvoříme karbanátky, obalujeme v trojobalu a zvolna smažíme ve vyšší vrstvě tuku.
Jak se pozná že je sekaná upečená
Sekané pečte na 200°C 50-60 minut. Jak poznat upečenou sekanou Slaninka je dozlatova a sekaná drží na dotyk pohromadě. Sekanou podávejte s vařeným bramborem nebo bramborovu kaší.
Jak dlouho péči sekanou
4Pekáč dáme do rozehřáté trouby a pečeme přibližně 1 hodinu. Během pečení sekanou přeléváme vypečenou šťávou. Troubu po hodině vypneme a sekanou v ní necháme ještě 15 minut dojít. 5Poté sekanou nakrájíme na plátky, přelijeme vypečenou šťávou a můžeme podávat s bramborami nebo bramborovou kaší.
Co je to karbanátek
Karbanátek, též frikadel, je smažený bochánek z rozemletého masa, typicky doplněného o další ingredience jako je koření, sůl a v mléce rozmáčené pečivo. Může také obsahovat určitý podíl zeleniny, jako například kapustový karbanátek, nebo kousky sýra.
Co vše se dává do karbanátků
Do karbanátků kromě mletého masa neodmyslitelně patří také vejce, strouhanka či houska, česnek, sůl, pepř, majoránka a případně další bylinky. Obzvlášť na jaře se do směsi na jejich výrobu často přidává také kapusta. Výsledná směs na karbanátky se tvaruje do typických placek a ty se poté buď smaží nebo pečou v troubě.
Jaké maso se používá na karbanátky
Použít můžete hovězí krk či vysoký roštěnec s výraznější chutí nebo tučnější hovězí přední. Někomu však více vyhovuje poměr jedna k jedné. Vylaďte si proto masovou směs podle svého, ale nezapomeňte, že nositelem chuti a šťavnatosti je právě tuk. Karbanátky ale samozřejmě můžete připravit i z jiných druhů masa.
Jak na sekanou aby nepraskla
Aby sekaná nepraskla při pečení
Sekanou vytvarujte do tvaru šišky, vložte do vymazaného pekáčku a rukou upravte. Trouba musí být předem vyhřátá a před vložením nezapomeňte masovou šišku potřít vodou. Sekaná se dokonale zatáhne, získá lesk a maso nebude suché.
Co je to Frikadela
Drobné karbanátky napůl z hovězího a napůl z vepřového masa s ovesnými vločkami jsou ideální nejen na party, ale i příjemný víkendový oběd. Podávejte je třeba s některým z našich bramborových salátů nebo grilovanou zeleninou.
Jak se dělá sekaná
Mleté maso vložíme do misky, osolíme a opepříme. Přidáme cibuli, česnek, vejce, majoránku a pořádně propracujeme. Dle potřeby postupně přidáváme strouhanku tak, aby těsto drželo dohromady. Vál lehce poprášíme strouhankou a vytvarujeme na něm šišky z masové směsi.
Co nesmí chybět v Karbanátkách
Ingredience250 g zelené čočky.1 malá cibule.3 mrkve.2 stroužky česneku.1 hrst vlašských ořechů1 hrst slunečnicových semínek.2 lžíce lněných semínek.100 g strouhanky.