Jaký je rozdíl mezi cappuccino a latte
Caffé latté má oproti cappuccinu větší objem (více než 250 ml) a méně pěny, přičemž základem je opět klasické espresso, obsahuje tedy více mléka. V Itálii vzniklo jako varianta kávy pro děti. Latté macchiato je pak verze café latté, která se liší technikou přípravy.
Archiv
Jak si udělat latte
V kavárně nejdříve barista jemně našlehá mléko a nalije jej do vysoké sklenice. Asi po půl minutě se horké mléko oddělí od mléčné pěny. To je ta pravá chvíle, kdy se do sklenice přidává šálek klasického espressa a vzniknou tři vrstvy. Dole je horké mléko, uprostřed espresso a nahoře mléčná pěna.
Jak chutná latte
U caffe latte je použitím mléka ve formě mikropěny dosaženo vyvážené chuti, která je sladce kávová, a především harmonicky delikátní při každém napití až do dna šálku.
Archiv
Jak má vypadat latte
Pro Caffe latte je typické rozložení nápoje do tří vrstev, espreso vytváří hnědou hranici mezi bílým mlékem dole a trochou bílé mléčné pěny (0,5 -1 cm) nahoře. Pro zdůraznění vrstveného efektu se obvykle podává ve vysoké skleničce, podle Roberto Trevisana o objemu 250 – 300 ml.
Archiv
Co je to macchiato
Caffè macchiato (italská výslovnost [maʔˈkjaːto]IPA, někdy též espresso macchiato) je italský druh kávy, espresso, s malým množstvím teplého, zpěněného mléka. Slovo macchiato znamená v italštině skvrnitý nebo tečkovaný. Dle klasické školy se jedná o espresso s kapkou mléčné pěny vloženou do cremy lžičkou.
Jaký je rozdil mezi espresso a lungo
Lungo, znamená italsky dlouhý. Má-li klasické espresso asi 30 ml, Lungo má mililitrů 60. Espresso lungo se připravuje taktéž z 8g kávy (tím se liší od dvojitého Espressa), ale je k jeho přípravě třeba dvojnásobné množství vody. Tento nápoj podáváme ve větším šálku, jehož objem je 120 – 150 ml.
Jak se pije latte
Podává se ve vysoké sklenici (to aby krásně vynikly jeho vrstvy) o objemu 0,3 l. Dole na dně sklenice se často utvoří proužek teplého mléka, pak je tu espresso a nakonec vrstva mléčné pěny, do níž vám může barista technikou latte art nakreslit něco hezkého.
Co se dává do latte
Cafe latté se připravuje do šálku s objemem cca 250 ml. Do espressa, stejně jako u cappuccina, naliji napěněné mléko. Milovníci latté artu ocení obrázek. Odlišný způsob přípravy pak volím u latté macchiata.
Jak na caffè latte
Pravé Caffé Latte je totiž připravováno z espressa, které je základem většiny nejznámějších kávových specialit. Caffé Latte připravíme smícháním150 ml horkého mléka bez pěny a 50 ml espressa. Mnoho příznivců tohoto lahodného nápoje je přesvědčeno, že u správného Caffé Latte je důležité vrstvení mléka a kávy.
Co je to doppio
Extra silné espresso, kterému se říká espresso intenso nebo také espresso doppio (tedy dvojité espresso), se hodí pro případy, kdy jedna porce kávy nestačí. Vyrábí se z dvojité dávky kávy i vody, takže výsledkem je nápoj o objemu 60 až 70 mililitrů.
Co je to cappuccino
Cappuccino. Jeden z nejpopulárnějších kávových nápojů také pochází z Itálie. Skládá se z espressa, mléka a mléčné pěny. Správně připravené cappuccino poznáte podle povrchu s krémově mléčnou pěnou bez viditelných bublinek.
Co to je ristretto
Ristretto je sice menší než espresso a má pouze 20 až 22 ml, ale to není jediná odchylka. Tato káva se vyrábí z espressa připraveného z obvyklé dávky kávy, ale poloviční dávky vody. Italové ji tradičně připravují z 22 ml mleté kávy, v severní Evropě se upřednostňuje delší 40 ml verze.
Kdy se pije latte
Cappuccino jen po ránu
malé espresso nebo výjimečně kávu s likérem – caffè corretto. Na mléčná cappuccina, latte a jiné je tady ráno a dopoledne, pozdější denní hodiny už patří jiným druhům.
Jak správně pít latte
Podává se ve vysoké sklenici (to aby krásně vynikly jeho vrstvy) o objemu 0,3 l. Dole na dně sklenice se často utvoří proužek teplého mléka, pak je tu espresso a nakonec vrstva mléčné pěny, do níž vám může barista technikou latte art nakreslit něco hezkého.
Jakou kávu si dát v Itálii
Italové jsou totiž velmi přísní ohledně toho, kdy se konzumuje který druh kávy. Cappuccino je v pořádku na snídani nebo jako dopolední káva, v odpoledních hodinách se však stává přijatelným pouze espresso. Po velkém jídle si ale můžete objednat i "caffè corretto", espresso s trochou grapy či jiného destilátu.
Co to je Lungo
Lungo znamená italsky „dlouhý“. Jedná se tedy o „prodlouženou“ verzi klasického espressa. Ve Francii se nazývá „café allongé“. Espresso lungo se připravuje ze 7 gramů kávy, tedy ze stejné dávky jako u espressa, ale je zde dvojnásobné množství vody.
Jakou kávu na latte
Příprava Caffé Latte
Vhodné pro přípravu Caffé Latte jsou automatické kávovary s mlékovkou a tryskou pro pěnění mléka. Pravé Caffé Latte je totiž připravováno z espressa, které je základem většiny nejznámějších kávových specialit. Caffé Latte připravíme smícháním150 ml horkého mléka bez pěny a 50 ml espressa.
Jak se pije káva v Itálii
V italské kavárně tak stačí říct jednoduše "un caffè" a můžete si být jisti, že vám přinesou šálek lahodné kávy. „Italové obvykle pijí svou kávu samotnou nebo s mlékem, jako cappuccino nebo latté.
Co si dát v Itálii
Italskou klasikou jsou těstoviny s rajčaty (al pomodoro), olivovým olejem a pálivou papričkou (aglio olio e peperoncino), mletým masem (ragú), vajíčkem a špekem (alla carbonara) nebo houbami (ai funghi). Z Itálie pochází také známé zapečené těstoviny lasagne.
Co se snídá v Itálii
Na snídani si zajděte do baru a dejte si „brioche“ – croissant s náplní a cappuccino. Italové mají ve zvyku snídat málo, typicky sladké pečivo a kávu. V průměrných 3hvězdičkových hotelech čekejte podobnou snídani.
Jak se jí pizza v Itálii
Italové u své pravé pizzy příbor neuznávají a říkají, že se má jíst rukama, kdy se začíná od tenkého středu a pokračuje se až ke křupavým okrajům. Tento způsob je nejčastější a nejednoduší. Rukama můžete jíst pizzu téměř všude.
Na co si dát pozor v Itálii
Bezpečnostní situace je v Itálii v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Dejte si pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.
Co se pije v Itálii
Typické italské nápojeItalská káva.Limoncello – tradiční italský nápoj.Aperol Spritz – osvěžující koktejl.Pivo Peroni – Nastro Azzurro.Italské víno.
Co se vyplatí koupit v Italii
Oblíbeným suvenýrem je italské víno, Grappa, různé likéry. Mezi nejoblíbenější likéry patří Limoncello, Limoncillo, které se vyrábí v oblasti kolem Neapole, v Sorrentu. Známý je také likér mandlový Amaretto, který se používá na výrobu oblíbeného zákusku Tiramisu. K tomu potřebujeme ještě Mascarpone.
Co nedělat v Itálii
Osm věcí, které nesmíte nikdy udělat v ItáliiKapučíno po poledni. V Česku si dopřáváme kapučíno, espresso s krásně napěněným mlékem, v kteroukoliv denní hodinu.Latte.Coffee to go.Krájet knedlíky nožem.Nemračte se na „bambini“Do kostela v šortkách.Nevěřte navigaci.Nespěchejte.