Co ovlivnuje ADH?

Kde působí ADH

ADH vykazuje permeabilní efekt na ledvinné tubuly (zejména na distální tubulus). Zvyšuje propustnost tubulu pro vodu, která se v distálním tubulu reasorbuje -> vzniká hypertonická moč menšího objemu. ADH tedy působí antidiureticky. Dalším místem působení ADH je hladká svalovina arteriol (má vasopresorický efekt).
Archiv

Co způsobuje nadbytek antidiuretického hormonu

Ovlivňuje metabolizmus vody a snižuje ztráty tekutiny v ledvinách. Nadměrná tvorba ADH byla pozorována u řady onemocnění mozku (stavy po úrazech hlavy, mozkové nádory, záněty mozkových blan a záněty mozku, hydrocefalus, krvácení do hlavy, roztroušená skleróza aj.), u některých zhoubných nádorů jako tzv.
Archiv

Která nemoc vznikne při nedostatku ADH

Diabetes insipidus může být způsoben chyběním antidiuretického hormonu (centrální diabetes insipidus) nebo neschopností ledvin reagovat na tento hormon (nefrogenní diabetes insipidus).
Archiv

Jak poznat ADH

Diagnóza se častěji stanovuje na základě anamnézy a jiných laboratorních vyšetření, jako jsou osmolalita moči a krve a stanovení elektrolytů. Nedostatek ADH se nazývá diabetes insipidus (žíznivka, úplavice močová). Existují dva druhy této poruchy: centrální a renální (nefrogenní, ledvinový).
Archiv

Co produkuje ADH

ADH (antidiuretický hormon, vazopresin, adiuretin) je neurosekreční hormon syntetizovaný supraoptickým a paraventrikulárním jádrem hypothalamu a secernovaný zadním lalokem hypofýzy spolu s oxytocinem.

Co to je diabetes Insipidus

Diabetes insipidus centralis je onemocnění způsobené nedostatkem ADH (vazopresinu). Nedostatek hormonu v organismu se projeví polyurií a velká ztráta tekutin vede k polydipsii. Příčinou vzniku nemoci může být postižení hypotalamických jader produkujících ADH, porucha neurohypofýzy a transportu ADH do krevního oběhu.

Co dělá Aldosteron

Aldosteron způsobuje zpětnou resorpci Na iontů a vody v ledvinných tubulech z primární moči a naopak vylučování K+ a H+ iontů, kromě toho působí například i ve střevě. Mechanismus účinku je v podpoře syntézy specifické bílkoviny, která se podílí na vstřebávání Na+ iontů.

Co produkuje oxytocin

Oxytocin je peptidový hormon, který je produkován v hypotalamu a uvolňován v zadním laloku hypofýzy. U savců má hlavní roli při porodu a laktaci, neboť zajišťuje stahy hladkého svalstva dělohy a ejekci mléka.

Co je vasopresin

Vazopresin (antidiuretický hormon, ADH) je hormon syntetizovaný v hypotalamu a poté transportovaný do neurohypofýzy, který má zásadní fyziologický význam v osmoregulaci, hospodaření organismu s vodou a řízení tonu cév spojeném s oběhovou stabilitou.

Jak se projeví cukrovka

Nejčastějším projevem je žízeň, časté močení či hubnutí. U menších dětí se přidává pomočování, zejména v noci. S postupem času objevíme v moči i dechu aceton, vše je doprovázeno únavou. U vybraných jedinců se může projevit svědění genitálii či rozvoj plísní.

Co je Siadh

Syndrom nepřiměřené sekrece antidiuretického hormonu, Schwartzův-Bartterův syndrom (SIADH, angl. zkr. syndrome of inappropriate antidiuretic hormone secretion) je charakterizován zvýšenou sekrecí ADH (vazopresin), která není závislá na osmolalitě plazmy.

Co dělá renin

Renin je enzym produkovaný a secernovaný juxtaglomerulárními buňkami ledvin. Stimulem pro jeho sekreci je pokles krevního tlaku. Renin katalyzuje přeměnu angiotenzinogenu (neboli reninového substrátu) na angiotenzin I, který je rovněž enzymaticky konvertován na angiotenzin II.

Co je to ACTH

Adrenokortikotropní hormon (ACTH) je hormonem předního laloku hypofýzy (adenohypofýzy), který řídí činnost kůry nadledvin. Kůra nadledviny je tvořena třemi vrstvami – zona glomerulosa, zona fasciculata a zona reticularis. Zona fasciculata a reticularis jsou řízeny ACTH.

Jak do těla dostat oxytocin

Držení za ruku, pohlazení, objímání, masáž, ale i hlazení domácích mazlíčků – to vše zvyšuje hladinu oxytocinu.

Jak se jmenuje hormon lásky

Po fenyletylaminu nastupuje do své role hormon oxytocin, kterému se přezdívá i „hormon důvěry a lásky“. K jeho vylučování dochází při dotýkání, hlazení, objímání či sexuálním aktu.

Co nesmí diabetik

Za nevhodné se považují nápoje s obsahem jednoduchých cukrů, syntetických sladidel a alkoholu. Ovocné šťávy, džusy, slazené limonády a alkohol tedy radíme při cukrovce vynechat. Pokud si ve výjimečných případech alkohol dopřejete, vyhněte se jeho konzumaci nalačno.

Co snižuje hladinu cukru v krvi

Potraviny s nízkým GI jsou vhodné pro snížení krevního cukru, pro diabetiky a také pro lidi držící diety. Nízký index má neškrobová kořenová a listová zelenina a ovoce, ořechy, celozrnné výrobky, houby, ořechy, sója, bílý jogurt, luštěniny. Vysoký index má bílé pečivo, brambory nebo rýže, med a samozřejmě sladkosti.

Co to je hyponatremie

Hyponatrémie je porucha, při které je relativně méně sodného kationtu v extracelulární tekutině než vody. Je nutné si uvědomit, že hyponatrémie může nastat v situacích, kdy skutečná zásoba (množství sodného kationtu) v extracelulární tekutině převyšuje normální stav zásob.

Které hormony se tvoří v ledvinách

Ledviny produkují tři významné hormony: erytropoetin, kalcitriol (1,25-dihydroxycholekalciferol) a renin. Tvoří se v nich také prostaglandiny, jež ovlivňují mnohé pochody v ledvninách.

Co je to FSH hormon

Folikulostimulační hormon je peptid tvořený a secernovaný adenohypofýzou, který stimuluje růst ovariálních folikulů u žen a spermatogenezi u mužů.

Co je to cushingův syndrom

Cushingův syndrom je onemocnění charakterizované zvýšenou autonomní produkcí kortizolu a jeho zvýšeným působením na tkáně organizmu. Jedná se o onemocnění vzácné, avšak pro své nositele závažné s významně zvýšenou morbiditou a mortalitou. Navíc se jedná o onemocnění s variabilní etiologií.

Co se uvolňuje při sexu

Endorfiny, které se vylučují při tělesné námaze a kvůli kterým mnozí z nás sportují, se vylučují i při orgasmu. Podobně jako po sportovním výkonu se po akci celý organismus zklidní. Za euforii po milostném aktu mohou navíc hormony lásky, serotonin a dopamin, které se vylučují hypofýzou a dopují mozek.

Jak vyvolat oxytocin

Příjemné doteky. Držení za ruku, pohlazení, objímání, masáž, ale i hlazení domácích mazlíčků – to vše zvyšuje hladinu oxytocinu.

Jak snížit cukr v krvi bez léků

Dostatečný pitný režim, kterému dominuje čistá voda, pomáhá díky řadě biochemických procesů snižovat hladinu cukru v krvi. Stejně důležité je sledovat celkový energetický příjem, proto byste se měli vyvarovat přejídání, tedy neadekvátního zvyšování krevního cukru. Jezte pokud možno pravidelně a v menších porcích.

Které ovoce snižuje cukr v krvi

Do seznamu jídel proti hyperglykemii lze zařadit rajčata, brokolici, kapustičky, třešně, buráky, pomeranče, mrkev či celozrnné pečivo, stejně jako těstoviny „al dente“, celozrnnou rýži či mléko.