Co vyhodit do elektroodpadu?

Kam vyhodit elektrospotřebiče

Drobná elektrozařízení je možné vyhodit do červených, jasně označených kontejnerů. Drobné elektrospotřebiče, jako jsou dosloužilé holicí strojky, mobilní telefony, kalkulačky apod. nepatří do koše. To není potřeba dvakrát vysvětlovat.
Archiv

Co do kontejnerů na elektroodpad

Do kontejnerů na elektroodpad patří drobná elektrozařízení, která najdeme běžně v domácnosti: "Například PC příslušenství, mobilní telefony, elektronické hračky, ale třeba i žehličky, rychlovarné konvice, fény nebo holicí strojky," vyjmenovává manažerka komunikace společnosti Asekol Martina Martinková.
Archiv

Jak se zbavit elektroniky

Elektrospotřebič dokonce můžete odložit i u jiného prodejce elektroniky, ne jen u toho, kde kupujete nový produkt (podobně je tomu například u třídění pneumatik). Další možností, jak ekologicky vytřídit elektrospotřebič, je odvézt ho do sběrného dvora.
Archiv

Kam vyhodit elektrické kabely

Kabely patří do červených kontejnerů na drobný elektroodpad nebo na sběrný dvůr.

Kde končí elektroodpad

Elektroodpad či elektronický a elektrický odpad (v angličtině zkráceně e-waste) zahrnuje celou řadu různých výrobků, které již dousloužily a byly vyhozeny. Ve sběrnách nejčastěji končí velké domácí spotřebiče, jako jsou pračky či sporáky, jež tvoří více než polovinu sebraného elektroodpadu.

Co patří do kontejneru na elektro

Co patří do elektroodpaduvelké domácí elektrospotřebiče – ledničky, pračky, myčky, mikrovlnné trouby, TV, lampy, a dalšímalé domácí elektrospotřebiče – varné konvice, fény, lampičky, mobilní telefony, PC a notebooky, elektronické hračky a další

Co patří do kontejnerů na elektro

Co patří do elektroodpaduvelké domácí elektrospotřebiče – ledničky, pračky, myčky, mikrovlnné trouby, TV, lampy, a dalšímalé domácí elektrospotřebiče – varné konvice, fény, lampičky, mobilní telefony, PC a notebooky, elektronické hračky a další

Kde recyklovat elektroniku

Každý má možnost odevzdat vysloužilý spotřebič také v obchodě s elektronikou. Obchodník jej musí vzít zdarma. Když nemá prostor, aby staré spotřebiče skladoval, musí vám poradit, kam jej odevzdat – nejspíš to bude nejbližší sběrný dvůr.

Jak se likviduje elektroodpad

Jak třídit elektroodpad

Jakýkoliv výrobek, který potřebuje k funkčnosti elektrickou energii, vyhazujte do kontejnerů na drobný elektroodpad. Případně využívejte zpětný odběr při koupi nového zařízení, nebo odevzdejte do sběrných dvorů. Ze spotřebičů nezapomeňte vyjmout akumulátory.

Kam patří deodorant

Prázdné deodoranty z plastu patří do žlutého kontejneru na plast. Prázdné spreje od antiperspirantů a deodorantů pak můžete bez obav hodit do kontejneru na kovový odpad, který má šedou barvu.

Jak tridit elektroodpad

Třídění elektroodpadu je na většině území ČR vyhrazena červená barva kontejneru. V řadě škol jsou sbírány baterie do samostatných nádob a žáci je tam mohou z domova přinést. Místo zpětného odpadu elektroodpadu na sběrném dvoře. Na sběrných dvorech se elektronika skladuje obvykle ve velkokapacitních kontejnerech.

Kam vyhodit lampu

L. LAMPY A SVÍTIDLA Menší do kontejneru na elektroodpad. Větší sběrný dvůr.

Jak recyklovat elektroodpad

Základem recyklace elektroodpadu je roztřídění a oddělení jednotlivých materiálů z elektrospotřebiče. Ze sběrného místa (většinou určeném obcí nebo městem) nebo z výkupen sběrných surovin, se elektroodpad přepraví do dílen, kde jej techničtí a proškolení pracovníci odborně demontují – ruční zpracování elektroodpadu.

Co se starým monitorem

Jak odevzdat k recyklaciOdvezte vysloužilá elektrozařízení do sběrného dvora ve vašem městěVyhoďte spotřebič do kontejneru na odpadní elektro.Odevzdejte staré elektro v místě zpětného odběru.Nechte si zdarma odvézt staré spotřebiče z domácnosti.

Kam se hází krabice od pizzy

Krabice od pizzy a grilovací marinády

Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.

Kam vyhodit flakon od parfému

Parfém je trochu oříšek, ale i ten se dá rozlousknout. Prázdnou lahvičku vyhoďte do skla, plastové víčko do plastů či kovové do kontejneru na kov. Při dotřídění budou jiné než skleněné části z lahvičky odstraněny. Máte doma zbytky kosmetiky, kterou již nevyužijete

Kam vyhodit duši od kola

Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.

Kam s rozbitou televizi

Elektrozařízení nesmí být odstraňována spolu se směsným odpadem, ale musí být odkládána na místech k tomu určených, tj. ve sběrných dvorech nebo místech jejich zpětného odběru (viz výše). Uvedená zařízení a odpady budou dále využity k výrobě nových zařízení.

Co se starým vysavačem

Drobné elektro vyhoďte do speciálních červených kontejnerů ASEKOL k tomu určeným – zařízení je pak bezpečně rozebráno a až z 90 % se recykluje. Do červených kontejnerů se vejdou spotřebiče do rozměrů 40 × 50 centimetrů, ty větší odvezte do sběrného dvora. Nejbližší kontejner naleznete na www.cervenekontejnery.cz.

Kam vyhodit zakladni desku

V menším množství jej můžete vyhodit do směsného odpadu, ve větším objemu pak odvézt do sběrného dvora.

Kam vyhodit starý notebook

Laptopy můžete stejně jako mobilní telefony odnést do červeného kontejneru. Se stolními počítači se nabízí dvě možnosti. První z nich je odvézt ho kterémukoliv prodejci elektroniky, který má povinnost se o likvidaci postarat.

Kam vyhodit láhev od spreje

Nádoby od sprejů, šlehaček a pod. znovu nelze bohužel plnit, podle obsahu patří do nebezpečného nebo směsného komunálního odpadu.

Kam patří plata od léků

Jsou kombinovaným obalem. Nejčastěji z plastu a hliníku, které od sebe v běžném recyklačním procesu nelze oddělit. Nepatří proto do kontejneru na plast ani na kovy, ale do směsného odpadu. Pozor, ta, která ještě obsahují léky, patří samozřejmě do lékárny!

Kam vyhodit láhev od Domestosu

Prázdnou lahvičku vyhoďte do skla, plastové víčko do plastů či kovové do kontejneru na kov. Při dotřídění budou jiné než skleněné části z lahvičky odstraněny. Máte doma zbytky kosmetiky, kterou již nevyužijete Vytřete jejich obsah či slijte obal do pytlíčku.

Kam vyhodit deodorant ve spreji

Prázdné deodoranty z plastu patří do žlutého kontejneru na plast. Prázdné spreje od antiperspirantů a deodorantů pak můžete bez obav hodit do kontejneru na kovový odpad, který má šedou barvu.