Jak si vyrobit cameru obscuru?

Jak funguje camera obscura

Camera obscura je v principu schránka (třeba i velikosti místnosti) s otvorem v jedné stěně. Světlo z vnější scény po průchodu otvorem dopadne na konkrétní místo na protější stěně. Promítalo-li se na papír, mohl malíř obraz jednoduše obkreslit.

Jak funguje Dirkova komora

Jak již bylo řečeno, obraz v dírkové komoře vzniká na základě přímočarého šíření světla. Každý bod na povrchu osvětleného předmětu odráží světelné paprsky všemi směry. Určitou část těchto paprsků dírka propustí, ty pokračují ve své dráze, až narazí na průmětnu, kde vytvoří převrácený obraz předmětu.
Archiv

Kdo vynalezl camera obscura

Na místo dírky se zasadila spojná čočka, jež zvýšila ostrost obrazu. Za autora názvu camera obscura je považován Jan Kepler, který také přišel s přenosnou variantou dírkové komory.
Archiv

Kdo vymyslel fotoaparát

Téhož principu používal od roku 1816 Francouz Joseph Nicéphore Niepce při svých pokusech při vytvoření fotografie. Úspěch se dostavil až po deseti letech v roce 1826. Tento rok se uvádí jako datum vynálezu fotografického přístroje (v St-Loup-de-Varennes ve Francii).

Kdy byla první fotografie

Za první fotografii je považován snímek, který zhotovil v roce 1825 francouzský vynálezce Joseph Nicéphore Niépce – na vyleštěnou cínovou desku pokrytou petrolejovým roztokem asfaltu. Vznikl ve fotopřístroji, a čas expozice byl celých osm hodin za slunného dne.

Jak se dříve fotilo

Za první fotografii je považován snímek, který zhotovil v roce 1825 francouzský vynálezce Joseph Nicéphore Niépce – na vyleštěnou cínovou desku pokrytou petrolejovým roztokem asfaltu. Vznikl ve fotopřístroji, a čas expozice byl celých osm hodin za slunného dne.

Jak je stará 1 fotografie

S opravdu první fotografií přišel roku 1826 Francouz Joseph Niepce. Joseph Nicéphore Niepce ( 1765 – 1833) byl vojákem, ale z armády musel odejít, když onemocněl tyfem. Jako jednomu z prvních se mu podařilo sestrojit velocipéd.

Kdo vymyslel fotografie

Nicéphore NiépceWilliam Fox TalbotLouis Daguerre
Fotografování/Vynálezci

Co je to daguerrotypie

Daguerrotypie (francouzsky le daguerréotype, anglicky daguerreotype) je první prakticky užívaný komplexní fotografický proces. Vynalezl ji a pojmenoval francouzský výtvarník a vynálezce Louis Daguerre po 23 let dlouhém výzkumu, který úspěšně završil v roce 1839.

Jak se fotí panorama

Jak fotit panoramaPokud má váš fotoaparát vestavěnou funkci panorama, použijte ji!Překrývejte velké části.Držte se jedné roviny.Zamkněte expozici.Pohybující se objekty.Dávejte si pozor na super širokoúhlé objektivy.Nezapomínejte na popředíZkuste vertikální panorama.

Kdo vymyslel fotografií

Nicéphore NiépceWilliam Fox TalbotLouis Daguerre
Fotografování/Vynálezci

Jak funguje daguerrotypie

Proces daguerrotypie spočívá v tom, že se postříbřený měděný plech vystaví parám jódu, čímž se na povrchu vytvoří vrstva světlocitlivého jodidu stříbrného. Deska je poté umístěna do kamery a vystavena světlu, které způsobí, že se na desce vytvoří latentní obraz.

Jak najít Nodální bod

Papír s vějířem položte na stůl a dejte na něj fotoaparát. Zapněte u něj živý náhled a poté s ním posouvejte po středové přímce tak dlouho, až se z přímek stanou rovnoběžky. V tento moment se podívejte pod objektiv, kde na papíře máte bod S. Právě ten vám zobrazuje nodální bod daného objektivu.

Jak vyfotit

Důležité: Tyto kroky fungují na zařízeních s Androidem 12 a novějším na většině obrazovek, které umožňují posouvání.Přejděte na obrazovku, kterou chcete zachytit.Stiskněte současně vypínač a tlačítko snížení hlasitosti.Dole klepněte na Zvětšit záběr snímku.Pomocí oříznutí vyberte obsah, který chcete zachytit.

Co je to panorama

Panoráma je jakýkoliv široký, celkový rozhled / výhled / pohled na krajinu nebo nějaký celek. Používá se často také na označení širokoúhlé reprezentace obrazu v malbě, kresbě, fotografii, filmu a videu nebo v trojrozměrném modelu.

Jak fotit na stativu

Jak fotit se stativem

Znamená to exponovat zhruba 30 sekund při maximálně zacloněném objektivu a nízké hodnotě ISO. Jako expoziční čas zvolíte tzv. Bulb, kdy je závěrka otevřena po celou dobu zmáčknuté spouště.

Jak lépe fotit mobilem

Jak lépe fotit mobilem – 6 rychlých radSmiřte se s tím, že mobil umí dobře jen něco.Naučte se chodit blízko.Nefoťte portréty, dopadne to bídněNebojte se upravovat, bez toho to nejde.Objevte nastavování ISO.Hrajte si s HDR.

Jak udělat pěknou fotku

Pomohou vám následující tipy.Vyberte vhodné světlo. Je lepší fotit navečer nebo ráno, boční světlo působí emotivněji, stíny jsou delší a výraznější.Ztmavte okraje. Člověk je zvyklý vidět to tmavší dole.Pohrajte si s barvami.Doostřujte.Retušujte, vyhlazujte.Nefoťte všechno.Vytvářejte kontrasty.Využívejte popředí

Co znamená slovo panoramatický

Panoramatická fotografie je fotografický žánr, který zachycuje velký úhel pohledu, nejčastěji krajiny nebo jakéhokoliv jiného celku. Panoramatický formát je divácky vděčný, je bližší způsobu, kterým lidé vnímají svět kolem sebe, a proto patří k atraktivním oblastem fotografie.

Jak se sám fotit

5 tipů pro focení autoportrétuVybavte se. Při focení sebe sama oceníte stativ.Zaostřete. Při focení čehokoliv potřebujete fotoaparátu vysvětlit, na jaký objekt má zaostřit.Pracujte s časovačem.Využijte funkci pořízení několika snímkůFoťte na dálkové ovládání nebo s aplikací v mobilu.

Čím nahradit stativ

Pytlík místo stativu

Další možností, jak nahradit stativ, je požití pytlíku. Zní to na první pohled trochu bláznivě, ale je tomu opravdu tak.

Jak vyfotit Cool fotku

Pomohou vám následující tipy.Vyberte vhodné světlo. Je lepší fotit navečer nebo ráno, boční světlo působí emotivněji, stíny jsou delší a výraznější.Ztmavte okraje. Člověk je zvyklý vidět to tmavší dole.Pohrajte si s barvami. Ne vždy je vhodné zanechat fotce původní barevnou sytost.Pryč od středu.Přidejte rámeček.

Jak fotit bez odlesku

Polarizační filtry

Polarizační filtr má pomoci věrněji zachytit barvy, protože zvyšuje jejich sytost a živost. Odstraňuje opary, odlesky a celkově ztmavuje velmi světlá místa. Nasazuje se přímo na objektiv fotoaparátu, proto pokud máte zrcadlovku, uvažujte o jeho pořízení.

Jak se vyfotit pro kluka

Světlo. Světlo je ve fotografii to nejdůležitější a můžete si s ním hodně vyhrát. Mužům hodně sluší ostřejší světlo a dramatické stíny. Při focení svalovce budete klást důraz na svaly, pokud naopak fotíte muže, který je třeba lehce při těle, bude žádoucí, aby na fotkách vypadal štíhlejší.

Jak fotit mobilem v noci

Nebojte se manuálního režimu

Když fotíte v noci (za špatného světla) vůbec se nebojte pohrát si s nastavením ISO nebo času. Jak jsem zmiňoval už výše, skvělým pomocníkem je stativ. Pokud například fotíte ze stativu, můžete si zkusit nastavit čas například kolem 10 sekund a naopak dát ISO na co nejnižší hodnotu.