Jak doma udit sýr?

Jak správně udit sýr

Při uzení studeným kouřem by se teplota v udírně měla pohybovat od 15 °C do 30 °C. Čím déle sýr v udírně necháte, tím bude kouřové aroma intenzivnější. Komu postačí mírné kouřové aroma může sýr vyndat již po hodině, pro výraznou kouřovou chuť nechte sýr uvnitř 3-4 hodiny.
Archiv

Co do Uzeneho sýrů

Při uzení sýrů se nebojte experimentovat. Jen metodou pokusů s ingrediencemi a dobou uzení se dopracujete k lahodnému sýru. Do nastrouhaného sýra můžete přidat také zelené nebo černé olivy, najemno nakrájenou slaninu, ořechy, čerstvé bylinky, papriku, chilli apod.
Archiv

Jak na domácí uzený sýr

Směs sýrů a surovin na dochucení dáme do punčoch, co nejvíce je napěchujeme zavážeme provázkem. Vložíme do udírny rozpálené na 60-70 °C, udíme tak 2 hodiny, pak můžeme v udírně upravit teplotu na 50-60 °C a udíme další 2 hodiny (pokud budete držet v udírně stálou teplotu 60 °C po celé 4 hodiny, nic tím nezkazíte!)
Archiv

Na jakou teplotu udit sýr

Sýry můžeme rozložit na síťové rošty nebo se použije síťka na uzení sýrů. Udíme je při teplotě do 30 °C.
Archiv

Jaké koření do uzeného sýra

Vhodné koření na uzení sýrů:Desperado – velmi pikantní až páivá směs.Hořčičné semínko.Koriandr.Sušená nebo smažená cibulka.Plátkový česnek.

Jak dlouho se udí maso

V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.

Jak uchovat uzený sýr

Pakliže víte, že sýr použijete během pár dní, stačí ho uchovávat v potravinářské folii, aby neoschl. Pokud jde o delší dobu, je vhodné vyměnit folii za pergamenový papír. Ten zabraňuje sýru v osychání, ale zároveň také odvádí vlhkost, aby sýr neplesnivěl.

Kdy udit maso

Udit se začíná kouřem o teplotě 30 °C a postupně se snižuje až k 15 °C. Studeným kouřem udíme většinou na jaře nebo na podzim, kdy jsou denní teploty nízké. Uzení totiž trvá několik dní. Maso vyuzené touto metodou můžete nechat viset volně v suchu a chladu.

Jak ochutit Uzeny sýr

před plněním do střev nastrouhaný sýr ochutíme třeba nakládaným zeleným pepřem, smaženou cibulkou, šunkou, slaninou, oblíbeným kořením … nějaké množství si necháme bez příchutí. Při ochucováním kořením pozor na množství soli v koření.

Jak ochutit sýr na uzení

Sýr si můžete libovolně ochutit – bylinky, šunka, pepř,… Sýr se udí nejčastěji na studeném kouři (20-30 °C), teplém kouři (30-60 °C) nebo horkém (70-110 °C). Horký doporučuji využít jen pro slití sýra. Nejvhodnější dřevo je třešeň, jabloň, švestka.

Jak ochutit sýr

Vhodné koření na uzení sýrů:

Další vhodnou směsí je například pikantní Drákulova smrt nebo kořenící směs s velkými kousky zeleniny Asado a hrubozrné směsi Texas Steak a Texas Country. Nezpomínejme také na celý pepř zelený nebo červený, který se k sýrům výborně hodí a tvoří krásnou mozaiku.

Jak udit maso bez udírny

Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7-8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během pomalení ještě 2 x potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během pomalení.

Jaké je nejlepší maso na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jak uchovat domácí sýr

Jak tedy nejlépe sýry doma uchovávat Budete-li sýr používat brzy, stačí, když bude zabalený v potravinářské folii, aby neoschl. Pokud jde o delší dobu, třeba více než týden, je vhodné vyměnit folii za pergamenový papír. Ten zabraňuje sýru v osychání, ale zároveň také odvádí vlhkost, aby sýr neplesnivěl.

Jak se pozná zkažený sýr

Občas se na tvrdém sýru může objevit bílý povlak, tedy plíseň. takovou ale můžete bez obav ze sýru vykrojit. Pokud plíseň zasáhla sýr celý, už jej nezachráníte. Zkažený sýr se většinou pozná stoprocentně podle chuti – je totiž hořký.

Jak nechat Uzrat sýr

Místnost, kde teplota obecně nepřesahuje 20 ° C, je pro domácí zrání lepší než lednice. Pokud je teplota vzduchu příliš nízká, startovací kultura nebude dostatečně vyvinuta a výsledek nebude uspokojivý. Je-li teplota příliš vysoká, chuť hotového sýra bude příliš kořenitá a štiplavá a také bude trpět jeho struktura.

Jak udit s tekutým kouřem

K uzení sýru postačí, když sýr tekutým kouřem potřete nebo ho na něj nastříkáte a necháte působit. Důležité je, aby tekutý kouř na sýru zaschl, pak můžete degustovat. Tekutý kouř také můžete přidat do marinád na grilování. Grilované maso bude mít tak jedinečnou kouřovou chuť, kterou potěšíte nejednoho milovníka uzenin.

Jak udit maso doma

Uvedeme vám pár příkladů, jak udit maso: Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.

Jak osušit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.

Jak dlouho vydrží sýr v lednici

Tvrdé sýry v původních obalech vám vydrží čtyři týdny i déle. Obecně platí, že měkké sýry s nižším podílem sušiny mají nižší trvanlivost, a naopak tvrdé sýry s vyšším podílem sušiny vydrží nejdéle. Polotvrdé sýry, jako je gouda nebo eidam, můžete nenačaté skladovat ve správných podmínkách i dva měsíce.

Co se stane když sním starý sýr

Mykotoxiny mohou poškodit játra, ledviny, imunitní systém a tvorbu krve. V některých případech mohou vyvolat dokonce rakovinotvorné bujení. Nejrizikovější jsou z tohoto pohledu starší potraviny z ryb, uzenin, sýrů, kvašené potraviny, plísňové sýry.

Jak uchovat eidam

Oslizlý eidam by měl nemilosrdně putovat do koše. Jinak je to ještě u některých speciálních typů sýrů, jako je lučina nebo gervais. U těchto výrobků se trvanlivost prodlužuje termizací, tedy záhřevem na teploty okolo 40 stupňů. Díky tomu mají sýry delší trvanlivost.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Jak dlouho vydrží eidam

Polotvrdé sýry, jako je gouda nebo eidam, můžete nenačaté skladovat ve správných podmínkách i dva měsíce. Čerstvé sýry typu žervé by podlehly zkáze velmi rychle. Díky termizaci, tedy záhřevu na teplotu okolo 70 °C, však v původním obalu vydrží dva až čtyři týdny.

Jak dlouho udit Vysočinu

Jestliže i chcete vyudit slaninu, rozhodně je třeba přitopit na teplotu okolo 50 až 60 °C. Uzení pro získání správné barvy trvá tradičně okolo 3 až 5 hodin. Barva tuku by měla být zlatavá a barva masa hnědá. Po zmiňované době je třeba ještě douzovat.