Jak hluboko se seje pažitka
pažitka je na pěstování poměrně nenáročná. Pokud ji chcete pěstovat venku, doporučila bych vysít přímo na stanoviště – lze od března do srpna. Před výsevem půdu „odlehčíme“ zahradnickým substrátem, aby byla propustnější. Osivo sejeme cca 2 cm hluboko.
Archiv
Jak se sází pažitka
Semena pažitky se vysévají po více kusech do jedné vyhloubené jamky. Do květináče vysejte pažitku v několika "hnízdech". Po výsevu substrát zalijte a postavte ho na světlé stanoviště. Po několika dnech začnou klíčit první semínka.
Archiv
Jak pěstovat doma pažitku
Ze semínka doma v květináči
Na povrchu květináče udělejte malou jamku a vložte několik semínek. Jemně zasypte, zalijte a umístěte na slunné a teplé místo, aby mohla semena vyklíčit. Po vyklíčení nádobu přesuňte tak, aby nebyla na přímém slunci, vhodné místo pro pěstování pažitky je v polostínu.
Kdy se seje pažitka
Pažitka není náročná zelenina a její pěstování není složité. Na zahrádce jí jen dopřejeme slunné vzdušné místo s dostatkem dostupného vápníku. Vysévat můžeme v různých obdobích: Na jaře ji v únoru až počátkem března vysejeme do skleníku a už v dubnu ji můžeme přesadit ven.
Jak získat semena z pažitky
Pažitku odřízněte/odstřihněte těsně pod květem a položte na stůl. Teď to bude buď o něco lehčí nebo pracnější. Pokud vám nevadí kousky usušených květů v semínkách tak klidně jen odstřihněte květ a rovnou uložte do sáčku. Pro semínka zbavená květů podrolte prsty každý květ.
Čím se hnojí pažitka
Interiérová pažitka je na druhou stranu potřeba častěji hnojit, ale vždy kvalitním organickým hnojivem, které se nejlépe rozpustí ve vodě (viz náš hmyzí čaj či zálivka) . Dusík v organickém hnojivu nám při konzumaci vadit nebude, ale pokud použijete minerální hnojiva tak si ublížit můžete.
Kam patří pažitka
Pažitka patří do rodu česnek. Ve Středozemí, odkud pochází, roste volně. A divoký šnytlík najdete i u břehů čistých horských potoků v Česku. Pátrat po něm ale nemusíte – doma si totiž snadno vypěstujete vyšlechtěnou pažitku zahradní.
Kam vysadit pažitku
Pažitka patří mezi bylinky, které v obecné rovině vyžadují hodně světla, na zahradě ji tedy vysazujeme na slunné či polostinné stanoviště. Světlo potřebuje ale i u nás doma za oknem, proto květník s pažitkou stavíme na okno orientované na jih, jihovýchod a nebo na západ.
Jak sázet pažitku ze semínek
Pažitka ze semínek
Pažitka potřebuje lehkou a propustnou půdu. Semínka vysévejte asi centimetr hluboko, nasypte několik do jedné jamky, aby se při růstu tvořily trsy. Pažitce vyhovuje teplo a světlo, podobně jako řadě ostatních bylinek. Proto květináč či truhlík postavte nejlépe na parapet.
Jak se množí pažitka
Pažitka se množí generativně, semenem nebo rozdělováním trsů. Vysévá se do volné půdy v březnu až dubnu, do řádků od sebe vzdálených 20–30 cm. Semena se nesmějí zasypávat větším množstvím zeminy, klíčí jen vyseté velmi mělce. Teprve po vyklíčení je vhodné přisypání další zeminy.
Co dělat když kvete pažitka
I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek.
Jak správně řezat pažitku
Možná by nás lákalo stříhat pažitku nůžkami, ale to bychom neudělali dobře. Lepší službu nám poskytne ostrý nůž, který stébla v místě řezu nezhněte. Listy seřezáváme tak, aby zbyly několikacentimetrové části. Pokud bychom totiž jich nechali příliš dlouhou část, zbytek listu částečně zaschne a už nebude tak jemný.
Co dělat s pažitkou když kvete
I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek.
Jak dlouho klíčí pažitka
Při pokojové teplotě 15–20 °C klíčí semena během dvou až čtyř týdnů. V chladnějších podmínkách venku trvá klíčení déle. Doporučená vzdálenost mezi jednotlivými trsy je cca 30 cm. Jako u všech trvalek je i u pažitky zásadní vysazovat na důkladně odplevelené stanoviště.
Co s přebytkem pažitky
Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.
Co s pažitkou když kvete
Někdy se doporučuje květy odstraňovat, aby rostlina zbytečně nevysilovala. Ale je možné ponechat pažitku kvést na okrasu. Její květy jsou jedlé a tak je můžete použít i jako atraktivní ozdobu zeleninových pokrmů.
Jak nejlépe uchovat pažitku
Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.
Jak uchovat pažitku na zimu
Opláchnutou pažitku nechejte okapat a pak ji nadrobno pokrájejte. Nasypejte pažitku do skleničky, mírně upěchujte a zalijte olejem. Nechejte chvíli odležet, aby se olej dobře vsákl do pažitky, a potom dolijte olej až po okraj. Nakonec zavíčkujte a skladujte v lednici.
Jak uskladnit pažitku na zimu
Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.
Jak připravit pažitku na zimu
Nejčastěji si lidé pažitku na zimu zamrazí. Lze to provést dvěma způsoby. Někdo si pažitku nejprve najemno naseká a poté dá do sáčku zamrazit. Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit.
Co udělat s Pazitkou
V kuchyni – teplé i studené–má pažitka široké uplatnění: báječně se hodí do salátů, polévek, omáček i pomazánek. Zvýrazní míchaná vajíčka, jídla z ryb, brambory i houby. Tip na jeden rybí chod pak kromě receptu v boxu přidává i Roman Paulus.
Jak sušit pažitku
Pokud chcete uchovat bylinky plné šťavnatých listů nebo s vysokým obsahem vlhkosti jako bazalka, pažitka, máta nebo estragon, můžete je usušit v sušičce. Ovšem pro nejlepší zachování chuti je dobré tyto bylinky zmrazit. Což je nejen efektivnější způsob, ale zároveň také rychlejší než sušení.
Co s pažitkou na zimu
Běžné byliny, které u nás pěstujeme na záhonech, jako jsou máta, meduňka, levandule, pažitka, libeček, zimu bez větších obtíží přežívají. Poskytneme jim jen běžnou přikrývku například z chvojí. Ještě před zimováním je všechny zastřihneme, ideálně na výšku 10 cm od země.
Jak zalévat pažitku
Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.
Jak zakonzervovat pažitku
Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.