Jak správně prostřít slavnostní stůl
Jak správně prostřít slavnostní stůlPříbor pořádáme zleva doprava: vidlička, nůž, lžíce.Talíř se nachází mezi vidličkou a nožem.Čepel nože obracíme směrem k talíři.Tuhé jídla by měly být nalevo a tekutiny napravo.Malý nůž na máslo bude na chlebovém talíři.
Archiv
Jak se dává příbor na stůl
Příbory. Ne vždy stačí jeden kus příboru. Když jich k menu potřebujete více, pokládejte je vedle talíře v pořadí, jak budou následovat jednotlivé pokrmy (příbor nejdále od talíře se používá první). Využít můžete i prostor nad talířem, kam patří dezertní lžička či vidlička, případně malá vidlička a nůž na sýry.
Jak má vypadat správně prostřený stůl
Fantazii se meze nekladou, ale pro slavnostní tabuli se doporučuje bílý ubrus maximálně doplněný barevným menším ubrusem, takzvaným napronem. Velký ubrus by měl o zhruba 20 až 30 centimetrů přesahovat hranu stolu. Zvažte, jestli ještě přidáte prostírání pod jednotlivé talíře, stůl má vypadat elegantně a ne přeplácaně.
Archiv
Jak spravne pripravit příbory
Příbory při jídle odebíráme zvnějšku, směrem k talíři. Jejich okraj má být asi dva centimetry od hrany stolu. Vidličky patří doleva, lžíce a nože doprava, nože ostřím k talíři. Nad talířem bývá příbor na sýr a ovoce, lžička na kompot (střenkou doleva), dezertní vidlička (střenkou doprava).
Jak správně stolovat
Během stolování byste měli sedět vzpřímeně, s rovnými zády. Nohy pod stolem by neměly být překřížené. Tradiční etiketa také velí, že ženy by měly mít nohy u sebe, muži je mohou mít mírně rozkročené. Během jídla bychom se neměli opírat o opěradlo a mít lokty na stole.
Co se dává na stůl
Na roh stolu se kladla ošatka s chlebem, aby měla rodina po celý rok do úst, na jiný pak miska se vzorky úrody, aby i do budoucna pole dala mnoho plodin. Na třetí roh se dávaly peníze, slibující blahobyt, a na poslední miska se zbytky jídla pro dobytek a drůbež.
Jak správně stolovat příbor
Správné držení příboru
Příbor držíme tak, že konce střenek tlačíme do středu dlaně. Vidličku držíme hroty dolů. Jsou ale výjimky u některých jídel, kdy můžete vidličku uchopit jako lžíci a odložit nůž. Například když jíte čínská jídla, rizota, těstoviny a podobně.
Jak odkládat příbor
Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat.
Jak prostřít na Štědrý večer
Snažte se ji sladit s výzdobou interiéru. Nezapomeňte na symboly Vánoc, které by neměly chybět na slavnostním stole. Rozsypte zlaté mince (klidně čokoládové) nebo pár drobných, aby se všichni měli v novém roce dobře, přidejte šupinu pro štěstí pod talíř a myslete i na ozdoby ze jmelí, jehličí a vázu s květinami.
Čím se jí předkrm
Předkrmy a polévky
Většinou bývají servírovány jako předkrm. Nejedí se kompletním příborem, ale jen vidličkou (držíme ji v pravé ruce), kterou jemně nabereme několik dlouhatánských těstovin ležících na povrchu.
Jak správně odložit příbor
Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat.
Kdo by měl sedět v čele stolu
V čele stolu sedí novomanželé, žena po pravici muže.
Vedle nevěsty sedí ženichův otec a po jeho pravici ženichova matka. Vlevo od ženicha pak sedí matka nevěsty a vedle ní otec nevěsty. Po stranách pak sedí svědci s partnery.
Co dát na štědrovečerní stůl
Na stole by rozhodně neměly chybět svíčky, hodí se i kouličky a jiné vánoční ozdoby. Pokud se vám letos povedly pěkně nazdobit perníčky, na vánoční tabuli jim to bude určitě slušet.
Proč hospodyně nesmí vstávat od štědrovečerního stolu
Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.
Jak se uklada příbor
Příbory se kladou zevnitř ven od talíře. Začněte tedy příborem pro hlavní chod, masový příbor nebo rybí příbor. Jako další položte doprava polévkovou lžíci. Jestliže podáváte chléb a máslo, stojí nalevo od vidličky talířek na chléb s malým nožem na máslo.
Jak správně jíst polévku
Je-li polévka hodně horká, počkáme, než trochu vychladne, není vhodné polévku foukat. Lžíci máme natočenou špičkou k sobě, v žádném případě nesrkáme. Jsou-li součástí polévky dlouhé polévkové nudle je lepší je lžící nakrájet a teprve poté vkládat do úst.
Co má být na štědrovečerním stole
Na stole by neměl chybět adventní věnec, svícen na svíčku, smrková větvička nebo květina ve váze. Dekorace by ovšem neměla zabírat mnoho místa. Vlevo od talíře leží menší talíř na pečivo. Vedle talíře leží příbory v takovém pořadí, aby se odebíraly od vnějšku k talíři.
Jak ozdobit štědrovečerní stůl
Věnce, svíčky a další ozdoby
Ozdob, které můžete použít pro zkrášlení vašeho stolu, je nespočet. Adventní věnec bude vypadat hezky uprostřed kulatého i čtvercového stolu. Pokud máte ozdobné větvičky, šišky nebo jiný přírodní materiál, určitě ho využijte. Na vánoční stůl se hodí i čerstvé květiny, zkuste třeba frézie.
Jak dát příbor po jídle
Po jídle se položí příbor vedle sebe, aby držátka směřovala na pravou stranu.
Kdy se podává předkrm
Předkrm je malá porce lehkého jídla, která se podává před samotnou konzumací hlavního jídla. Jeho účelem není zasytit, nýbrž povzbudit smysly a zejména vyvolat větší chuť. Tím zintenzivňuje zážitek z následně podávaného pokrmu. Nápoj podávaný před jídlem za stejným účelem se nazývá aperitiv.
Kde sedí žena u stolu
Tvary slavnostní tabule
Hlavní host sedí po její pravici. Partnerka hlavního hosta sedí po pravici hostitele. Druhý nejvýznamnější pár sedí po levicích a další zase po pravicích, střídavě až ke kraji stolu. U stolu ve tvaru U se neobsazuje vnitřní strana stolu a hostitelé sedí vedle sebe.
Jak správně sedět u stolu
Jak správně sedět za stolemVaše chodidla by se měla dotýkat podlahy.Mezi předním okrajem židle a zadní stranou kolene by měla být mezera velikosti sevřené pěsti.Nohy a ruce by měly být v 90° úhlu.Váš stůl by měl být o dva až tři centimetry výše než váš loket, když sedíte bokem ke stolu a ruku držíte v 90° úhlu.
Jak prostřít štědrovečerní stůl
Tradičně se v Čechách věnovala prostírání vánočního stolu velká pozornost. Dříve se stůl kolem dokola obepínal řetězem nebo provazem, který měl rodinu ochránit a udržet pohromadě. Na každý roh stolu se pokládala věc s konkrétní symbolikou, třeba pecen chleba, aby měla rodina i v nadcházejícím roce co do úst.
Co se nesmí jíst na Štědrý den
Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso. Před večeří bývalo zvykem ukázat dětem prasátko pomocí odlesků světla ze zrcátka, ručně vyřezaným vepříkem, který se podsvítil nebo sledováním první hvězdy na noční obloze.
Co by mělo být na štědrovečerním stole
Na stole by neměl chybět adventní věnec, svícen na svíčku, smrková větvička nebo květina ve váze. Dekorace by ovšem neměla zabírat mnoho místa. Vlevo od talíře leží menší talíř na pečivo. Vedle talíře leží příbory v takovém pořadí, aby se odebíraly od vnějšku k talíři.