Jak se dělá extrakt?

Jak se vyrábí extrakt

Extrakty. Přírodní extrakt je výtažek připravený vylouhováním suroviny v kapalině – rozpouštědle. Většinou se k jeho výrobě v potravinářství používá alkohol. Nejlepší výluhy jsou z čerstvých surovin, lze ale použít i sušené.

Jak vyrobit extrakt z bylin

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Co to je extrakt

Extrakt (koncentrát) je výtažek z rostlin nebo jejích částí, převážně připravený z usušených částí rostlin. Díky moderním technologiím, je možné léčivé vlastnosti rostlin zkoncentrovat. Extrakce neboli vyluhování je metoda získávání látek z různých, přírodních materiálů.

Jak si udělat tinkturu

Tinkturu si můžete vyrobit i sami doma. Stačí vzít 1 díl nařezaných bylinek či pupenů a vše zalít pěti díly 40% alkoholu. Přibližně 2 týdny louhovat, každý den výluh protřepat a nakonec přecedit.

Jaký alkohol použít na tinkturu

Vhodný alkohol

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.

Jak dlouho se dělá tinktura

(Chceme-li vyrobit tinkturu na vnitřní použití, je třeba kaštany oloupat v každém případě.) Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny.

Jaký je rozdíl mezi nálevem a odvarem

Nálev se většinou připravuje zalitím bylin vroucí vodou a necháním louhovat několik minut, poté se byliny odstraňují. Naopak odvar se připravuje vařením bylin po dobu několika minut a poté se nechají louhovat v horké vodě déle, obvykle asi 10-15 minut.

Jak se vyrábí aroma

Lihová aromata (tresti) jsou přípravky obsahující vonné a chuťové látky k ochucování potravinářských výrobků. Vyrábějí se macerací, digerací nebo destilací přírodních surovin, případně rozpouštěním silic a extraktů v rafinovaném lihu.

Co to je Bezcukerný extrakt

Bezcukerný extrakt je celkový extrakt ve víně po odečtení zbytkových zkvasitelných cukrů.

Jak dlouho vydrží tinktury

Navíc díky alkoholu mají tinktury dlouhou trvanlivost a často vydrží až 5 let a více.

Jak udělat extrakt ze šalvěje

Šalvějová tintkura – 25 g nejlépe čerstvých (nebo usušených) a rozdrobených šalvějových listů zalijeme 100 ml 70% alkoholu a ideálně min. 1 měsíc nebo déle macerujeme. Často protřepáváme. Pak přecedíme, vylouhované listy ještě vymačkáme a obě tinktury slijeme.

Jak se dělá nálev

Lahodný nálev

Nálev, zvaný bylinkový čaj, připravíme tak, že sušené či čerstvé byliny přelijeme vodou, která by neměla být vroucí, vhodná je teplota kolem 80 °C. Květy stačí luhovat chvilku, asi 5-10 minut, listy déle, stonek 15-20 minut a některé kořeny 20-30 minut.

Jak se dělá odvar

Tužší části léčivých rostlin, to znamená hlavě kořeny, kůra, plody, semena a dřevnaté stonky, se připravují nejčastěji jako odvar. Nejdříve se přivede voda k varu. Jakmile začne vařit, bylinka se do ní vhodí a na mírném plamenu se zhruba 5 až 20 minut vaří.

Jak se vyrábí přírodní aroma

Přírodní aroma je z rostlinných materiálů získáváno vhodnými fyzikálními, enzymatickými nebo mikrobiologickými procesy. Jde o látku typicky rostlinného původu a její možnosti a pravidla použití a označování se řídí Nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1334/2008.

Co je přírodní aroma

„Přírodní aroma“ je vyrobeno z přírodních látek, ale z dané suroviny pochází méně než 95 % (např. ananasové aroma se nejlépe vyrábí z brokolice).

Co je extraktivní víno

Extraktem ve víně se rozumí termín používaný při povinné chemické analýze vína pro potřeby zatříďování u SZPI (státní zemědělská a potravinářská inspekce). Extrakt dělá vínu ”tělo” neboli ”robustnost”. Jsou to veškeré látky, které zůstanou po odpaření vody a jiných těkavých látek z vína.

Jak vyrobit tinktura bez alkoholu

Místo alkoholu můžete použít jak fire cider vinegar (k dostání na internetu), tak potravinářský glycerin. Když to uděláte, pak už to nebude tinktura, ale extrakt. Doba použitelnosti u extraktu je kratší a proto se ujistěte, že lahvičku označíte datem, kdy byl extrakt vytvořen.

Proč děti nesmí šalvěj

Díky obsahu thujonu by teoreticky šalvěj mohla vyvolat u citlivých lidí křeče, proto se nedoporučuje například epileptikům. Šalvěj není vhodná ani pro těhotné, kojící ženy a malé děti.

Jak dlouho se vaří nálev

Lahodný nálev

Nálev, zvaný bylinkový čaj, připravíme tak, že sušené či čerstvé byliny přelijeme vodou, která by neměla být vroucí, vhodná je teplota kolem 80 °C. Květy stačí luhovat chvilku, asi 5-10 minut, listy déle, stonek 15-20 minut a některé kořeny 20-30 minut.

Jak se dělá macerát

Jemný macerát

Z rostlin, které je obsahují (například květy slézu, kořen proskurníku či lišejník), připravujeme proto výluh za studena čili macerát. Byliny vložíme do čisté vody o pokojové teplotě a necháme luhovat 2-8 hodin. Květům stačí kratší čas než kořenům.

Co jsou to aromata

Aromata jsou látky, které se přidávají k ochucování nebo aromatizování potravinářských výrobků. Nejčastěji se používají ke zvýraznění vůně a chuti nebo pro dosažení požadovaného aroma. Jejich výroba a použití se řídí legislativou a musí splňovat přísná kritéria.

Co je to Bezcukerný extrakt

Bezcukerný extrakt je celkový extrakt ve víně po odečtení zbytkových zkvasitelných cukrů.

Co je extraktivní

Extraktivní látky jsou významným kritériem jakosti vína, dodávají mu plnost, kulatost a hlavně délku. Nepříznivý vývoj rostlin, vyzrávání hroznů (závislé na poloze, počasí atd.), případně příliš vysoké výnosy značně snižují obsah extrakru.

Co znamená tinktura

Tinktury jsou koncentrované bylinné extrakty vyrobené namočením čerstvých nebo sušených bylin (z různých částí rostlin) do alkoholu. Alkohol se používá k "rozbití" buněčné stěny rostliny, což umožňuje uvolňování biologicky aktivních sloučenin.

Na co je dobrý čaj že šalvěje

Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.