Jak se dělá tinktura?

Jak udělat domácí tinkturu

Tinkturu si můžete vyrobit i sami doma. Stačí vzít 1 díl nařezaných bylinek či pupenů a vše zalít pěti díly 40% alkoholu. Přibližně 2 týdny louhovat, každý den výluh protřepat a nakonec přecedit.
Archiv

Jaký alkohol použít na tinkturu

Vhodný alkohol

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.
Archiv

Jak se vyrábí extrakt

Extrakty. Přírodní extrakt je výtažek připravený vylouhováním suroviny v kapalině – rozpouštědle. Většinou se k jeho výrobě v potravinářství používá alkohol. Nejlepší výluhy jsou z čerstvých surovin, lze ale použít i sušené.

Jak dlouho se dělá tinktura

(Chceme-li vyrobit tinkturu na vnitřní použití, je třeba kaštany oloupat v každém případě.) Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny.

Jak udělat tinkturu z Vratiče

Tinktura z vratiče:

Čerstvé květy naložte do lihu a nechte 5 dní macerovat. Pak přefiltrujte do skleničky. Tinktura se používá pouze zevně a je výbornou složkou čistících pleťových vod a krémů na problematickou pleť. Má i hojivé a dezinfekční účinky, působí antimikrobiálně a antisepticky.

Jak dlouho užívat tinkturu

Optimální doba léčby je 2-3 měsíce, kdy užíváme bylinné čaje či tinktury 4 týdny, 1 týden přestávka (neužívat) a poté opět 4 týdny. Je třeba zachovat trpělivost a důslednost.

Jak vyrobit bylinkovou tinkturu

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Jak dlouho vydrzi tinktura

Zatímco možná budete muset připravit 4 až 5 šálků čaje, abyste získali výhody bylinky, u tinktury budete potřebovat pouze kapku nebo dvě. Navíc díky alkoholu mají tinktury dlouhou trvanlivost a často vydrží až 5 let a více.

Jak se dělá Vyluh

Silný odvar

Vložíme je do studené vody, přivedeme k varu, krátce povaříme a necháme ještě luhovat. Je opravdu důležité začít ve studené vodě a tu postupně ohřívat. Někdy se nechávají tyto části luhovat přes noc, ve studené vodě a přivádějí se k varu až ráno.

Na co se pouziva tinktura

Kdy použít tinkturu

Díky svému rychlému působení jsou tinktury ideální na věci, jako je bolest, žaludeční potíže, úzkosti či nespavost. Kromě akutních onemocnění můžete tinkturu použít na cokoli, na co byste mohli použít bylinný čaj, například: Nespavost. Stres.

Jak používat tinkturu

Tinktury si kapeme buď přímo na lžičku nebo do 20 ml vlažné vody či vlažného čaje, necháme chvíli odstát, pak podržíme v ústech a polkneme. Do vody kapeme vždy, pokud nám z nějakého důvodu vadí přítomnost lihu.

Co znamená tinktura

Tinktury jsou koncentrované bylinné extrakty vyrobené namočením čerstvých nebo sušených bylin (z různých částí rostlin) do alkoholu. Alkohol se používá k "rozbití" buněčné stěny rostliny, což umožňuje uvolňování biologicky aktivních sloučenin.

Jak funguje tinktura

Co je to tinktura

Stručně řečeno, je to další způsob, jak extrahovat aktivní složky z byliny, komě toho, že jako rozpouštědlo používáte alkohol místo vody, octa nebo glycerinu. Na rozdíl od bylinných čajů nebo kapslí jsou tinktury snadno použitelné, přenosné a účinnější než jiné bylinné přípravky.

Jak se dělá tinktura z lichořeřišnice

Jak vyrobit tinkturu Otrhejte listy a stonky lichořeřišnice a vložte je do sklenice se čtyřicetiprocentním alkoholem. Nechte na okenním parapetu vylouhovat minimálně měsíc, občas sklenici protřepejte. Potom přeceďte.

Jaký je rozdíl mezi nálevem a odvarem

Nálev se většinou připravuje zalitím bylin vroucí vodou a necháním louhovat několik minut, poté se byliny odstraňují. Naopak odvar se připravuje vařením bylin po dobu několika minut a poté se nechají louhovat v horké vodě déle, obvykle asi 10-15 minut.

Jak se dělá macerát

Jemný macerát

Z rostlin, které je obsahují (například květy slézu, kořen proskurníku či lišejník), připravujeme proto výluh za studena čili macerát. Byliny vložíme do čisté vody o pokojové teplotě a necháme luhovat 2-8 hodin. Květům stačí kratší čas než kořenům.

Jak dlouho louhovat tinktury

Tinktury užíváme buď v koncentrované podobě nebo v homeopatickém ředění. Po slití základní substance je možné byliny v láhvi nasáklé lihem znovu přelít destilovanou vodou (jinak se většinou vyhazují). Byliny pak louhujeme alespoň týden a louhování můžeme zopakovat dvakrát po sobě.

Jak zpracovat lichořeřišnici

Můžeme ji sušit, zamrazit, mixovat do smoothie, připravit tinkturu. Já si listy i květy suším na zimu do čaje a občas dám čerstvě natrhané květy a listy do kelímku s vodou nebo tvořítek na led, strčím do mrazáku, nechám zmrznout a pak jednotlivé kostičky vyndavám v zimě a mám „čerstvé“ části lichořeřišnice do smoothie.

Jak se dělá nálev

Lahodný nálev

Nálev, zvaný bylinkový čaj, připravíme tak, že sušené či čerstvé byliny přelijeme vodou, která by neměla být vroucí, vhodná je teplota kolem 80 °C. Květy stačí luhovat chvilku, asi 5-10 minut, listy déle, stonek 15-20 minut a některé kořeny 20-30 minut.

Kdy užívat tinktury

přípravky doporučujeme podávat minimálně 15 minut před požitím nápoje či stravy, je ale lépe užít tinkturu po jídle, nežli vůbec. při podávání více druhů přípravků doporučujeme odstup také 15 minut mezi jednotlivými přípravky, ale není to nezbytně nutné

Jak se dělá tinktura z propolisu

Odměříme si 1 díl propolisu a 1 díl alkoholu. Bylinářka Ivana Haldová doporučuje použít 60–80procentní alkohol, abychom z propolisu získali co největší množství účinných látek. Propolis necháme v alkoholu luhovat 10–14 dnů v pokojové teplotě, denně protřepeme. Poté přefiltrujeme a tinktura je připravena k použití.

Na co je dobrá lichořeřišnice

Lichořeřišnice má antibiotické, antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Podává se během chřipky, nachlazení, bolestech v krku i při zánětech dýchací soustavy. Posiluje imunitní systém, snižuje horečku a zmírňuje kašel.

Jak dlouho se vaří nálev

Lahodný nálev

Nálev, zvaný bylinkový čaj, připravíme tak, že sušené či čerstvé byliny přelijeme vodou, která by neměla být vroucí, vhodná je teplota kolem 80 °C. Květy stačí luhovat chvilku, asi 5-10 minut, listy déle, stonek 15-20 minut a některé kořeny 20-30 minut.

Co léčí propolis

Blahodárný vliv propolisu na kůži se využívá u ekzémů, také lze aplikovat propolis na akné. Mastí s propolisem můžete ošetřit akutní rány, odřeniny, popáleniny i omrzliny, protože podporuje hojení ran a zároveň tlumí bolest. Účinky propolisu objevila také kosmetika.

Na co lze použít Propolisovou tinkturu

Neředěnou tinkturou potírejte podrážděné místo 2-3x denně. Dutina ústní – dásně, paradentóza, bolesti v krku, afty: Tinkturu vždy nařeďte s pitnou vodou v poměru cca 1:5 až 1:10. Roztokem vyplachujte ústa či kloktejte 2-3x denně podle potřeby.