Jak se správně stříhá pažitka?

Jak se stříhá pažitka

Možná by nás lákalo stříhat pažitku nůžkami, ale to bychom neudělali dobře. Lepší službu nám poskytne ostrý nůž, který stébla v místě řezu nezhněte. Listy seřezáváme tak, aby zbyly několikacentimetrové části. Pokud bychom totiž jich nechali příliš dlouhou část, zbytek listu částečně zaschne a už nebude tak jemný.
Archiv

Jak stříhat pažitku v květináči

Pažitka je vytrvalou rostlinou, ale po nějaké době začne viditelně slábnou a ztrácet své aroma. Řešením je výsev nové pažitky. Pažitka pěstovaná v květináči potřebuje častější zálivku a dostatek vody. Tip: Pažitku stříhejte nůžkami, aby se nepomačkaly jednotlivé stonky.
Archiv

Jak se starat o pažitku doma

Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.
Archiv

Co dělat s pažitkou když kvete

I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek.

Čím se hnojí pažitka

Interiérová pažitka je na druhou stranu potřeba častěji hnojit, ale vždy kvalitním organickým hnojivem, které se nejlépe rozpustí ve vodě (viz náš hmyzí čaj či zálivka) . Dusík v organickém hnojivu nám při konzumaci vadit nebude, ale pokud použijete minerální hnojiva tak si ublížit můžete.

Kam patří pažitka

Pažitka pobřežní, lidovým názvem šnytlík nebo šnytlich, patří mezi rostliny amarylkovité. Mezi její příbuzné patří například česnek nebo narcisy. Pažitce vyhovují slunná stanoviště a sušší místa. Paradoxně se jí ale lépe daří v podhorských oblastech, kdy při nižších teplotách vytváří větší trsy.

Proč žloutne pažitka

V horkých a suchých dnech ji zavlažujte. Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout. Čím více budete pažitku zastřihávat, tím lépe.

Proč neroste pažitka

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Co s přebytkem pažitky

Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.

Kdy hnojit pažitku

Pažitka. Hnojení venku roustoucí pažitky je vhodné na podzim, kdy kolem trsů můžeme posypat orgarnické hnojivo či kompost a mulč (tepelná ochrana). Přes zimu a zjara zesílí a bude tvořit velké trsy s tmavě zelenými listy. Častější hnojení pažitky není potřeba.

Jak často zalévat pažitku

Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

Co se dá udělat z pažitky

V kuchyni – teplé i studené–má pažitka široké uplatnění: báječně se hodí do salátů, polévek, omáček i pomazánek. Zvýrazní míchaná vajíčka, jídla z ryb, brambory i houby. Tip na jeden rybí chod pak kromě receptu v boxu přidává i Roman Paulus.

Jak nejlépe uchovat pažitku

Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.

Co s květy na Pažitce

Květy pažitky mají jemnou ty¬pickou pažitkovou chuť a jsou velmi dekorativní. Květy brutnáku se užívají k ochucování a zdobení vína, ovocných šťáv a dalších nápojů, ale též salátů, jako přídavek do sekaných mas, měkkých sýrů, smetany aj. Kandované květy se používají na zdobení cukroví.

Jak uchovat pažitku v mrazáku

Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit. Když budete později pažitku potřebovat, stačí vytáhnout jeden snopeček.

Jak uskladnit pažitku na zimu

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Jak uchovat pažitku na zimu

Opláchnutou pažitku nechejte okapat a pak ji nadrobno pokrájejte. Nasypejte pažitku do skleničky, mírně upěchujte a zalijte olejem. Nechejte chvíli odležet, aby se olej dobře vsákl do pažitky, a potom dolijte olej až po okraj. Nakonec zavíčkujte a skladujte v lednici.

Jak zakonzervovat kopr

Sklizený kopr opláchněte, nechte okapat a najemno nakrájejte. Uložte do sterilovaných skleniček a zalijte svařeným nálevem z octa, vody, soli a cukru. Poté skleničky uzavřete a sterilujte. Takto naložený kopr se skvěle hodí do koprovky – kromě toho, že ji dá koprovou chuť, tak ji zároveň příjemně okyselí.

Jak zmrazit pažitku

Mráz jí neublíží

Lze to provést dvěma způsoby. Někdo si pažitku nejprve najemno naseká a poté dá do sáčku zamrazit. Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit. Když budete později pažitku potřebovat, stačí vytáhnout jeden snopeček.

Jak zakonzervovat pažitku

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Jak se nakládá kopr

Kopr nasekáme nadrobno a zalejeme vychladlou převařenou směsí. Uložíme do lednice, v ní uzavřená sklenice vydrží klidně rok (mám vyzkoušeno). Kopr má příjemně nakyslou chuť a navíc můžete přidat i nasekané tvrdé konce (stonky). V octovém nálevu se z nich stanou příjemně křupavé a křehké válečky.

Jak správně zmrazit kopr

Mražení v sáčcíchNejdůležitější je čerstvost. Ujistěte se, že zamrazujete jen čerstvé a svěží kousky kopru. Před zamražením je umyjte a vysušte.Kopr vložte do sáčků. Ideálně tak, aby v každém sáčku byla přibližně jedna porce kopru.Takto připravený kopr stačí vložit do mrazničky. Skladovat jej můžete až rok.

Co delat s koprem

Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.

Jak naložit kopr na zimu

Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.

Jak se vaří koprová omáčka

V kastrolu rozpustíme tuk, přidáme mouku a za stálého míchání usmažíme světlou jíšku. Připravte jíšku správně! Zalijeme vývarem nebo vodou, přidáme mléko, rozmícháme a necháme asi 20 minut vařit. Pak přidáme smetanu a kopr, osolíme, osladíme, okyselíme a necháme přejít varem.