Jak spravne mluvit do vysílačky?

Jak se používá vysílačka

Příjem probíhá neustále, pokud je vysílačka zapnutá a právě nevysílá. Přesáhne-li přijímaný signál v používaném frekvenčním pásmu úroveň běžného šumu (tato hodnota se nastavuje automaticky, nebo ručně), propojí vysílačka tento signál do reproduktoru, jedná se o tzv. squelch – české označení této funkce je šumová brána.

Jak používat CB vysílačku

Kanál c19 v některých zemích používají řidiči, jinde slouží jako tísňový. Tři základní ovladače na čele síbíčka jsou „volume“ (hlasitost reproduktoru, příp. zapnutí stanice), „channel“ (volba kanálu) a „squelch“. Když squelch otevřete (otočíte doleva), je reproduktor pořád aktivní, a když nikdo nevysílá, tak šumí.
Archiv

Jakou vysílačku na loď

Průkaz radiooperátora musí odpovídat typu vysílačky, kterou chcete používat. Na moři je základní standard radiostanice VHF s digitálním DSC kontrolérem. (Co to přesně znamená, to se dozvíte na kurzu!). A k obsluze téhle radiostanice na rekreačních lodích je určený právě průkaz SRC.

Jak funguje radiostanice

Základní rozdíl mezi mobilním telefonem a radiostanicí je ve způsobu ovládání. Radiostanice se ovládá tzv. klíčovacím tlačítkem, označovaným PTT (z anglického Push To Talk = stiskni a mluv). Při stisknutém tlačítku radiostanice vysílá, po uvolnění tlačítka je radiostanice připravena přijímat.
Archiv

Na jaké frekvenci vysílá policie

Městské policie: 169,775 – 170,450 MHz. Záchranná služba: 167,050 – 168,450 MHz. Letecká služba: 118 – 137 MHz. Policie: 80 MHz – 450 MHz.

Na jakých frekvencích můžu vysílat

Původně u nás bylo povolené pouze základní pásmo 40 kanálů na frekvencích 26,965 až 27,405 MHz. Dnes můžeme používat rozšířené pásmo 80 kanálů v rozsahu 26,565 až 27,405 MHz. Ale do ruky se vám snadno dostane i vysílačka disponující 200 (příp. 240) kanály.

Jak zvýšit výkon vysílačky

V případě vysílaček se pro zlepšení dosahu a pokrytí může používat radiová síť se základnovými stanicemi, které se v tomto případě obvykle označují termínem převaděče. Příkladem může být například systém propojených převaděčů MultiSite, které Hytera nabízí pro svou technologií DMR Tier II.

Na jaké frekvencí vysílá policie

Městské policie: 169,775 – 170,450 MHz. Záchranná služba: 167,050 – 168,450 MHz. Letecká služba: 118 – 137 MHz. Policie: 80 MHz – 450 MHz.

Jak daleko dosáhne vysílačka

Praktický dosah mezi sebou bývá cca 2–5km, při vhodném stanovišti výrazně více. Vysílačky pracující v pásmu 448MHz se spíše hodí do zastavěných oblastí a stavebních objektů, vysílačky pracující v pásmu 172MHz jsou vhodnější do terénu.

Jak vybrat PMR vysílačku

Jakou vysílačku doporučujete na pásmo PMR Rozhodně homologovanou PMR vysílačku určenou pouze pro pásmo PMR. Tím je zajištěno, že vysílačka je legální, mám povolený výkon (maximálně 500mW) a integrovanou anténu.

Jak vybrat CB vysílačku

Výběr vysílačky je tak třeba dobře zvážit. Vybírat si budete vhodný přístroj podle toho, kde ji budete nejčastěji využívat. Mezi další parametry při výběru patří dosah, počet kanálů, množství funkcí, ale především kvalita spojení nebo výdrž baterií.

Co je to UHF

Ultrakrátké vlny (UKV, anglicky Ultra High Frequency, tj. UHF) je v radiokomunikacích označení rozsahu frekvencí podle definice Mezinárodní telekomunikační unie (ITU). Kmitočtový rozsah elektromagnetických vln pro rozsah UKV je stanoven od 300 MHz do 3 GHz (3000 MHz), tj.

Jak daleko dosahne vysílačka

V České republice pro jejich používání není třeba žádné ohlašování a provoz je zcela zdarma. Vysílačky je možné používat v celé EU. JAK DALEKO SE VYSÍLAČKY DOVOLAJÍ Výkon radiostanic je 0,5 W, což umožňuje celkem spolehlivé spojení, v otevřeném terénu na 3 až 5 km, v zástavbě nebo v lese na 0,5 až 1,5 km.