Jak zastřihnout mátu?

Kdy se zasazuje máta

Kdy a kam vysadit mátu

Při vysazování či setí máty je třeba brát ohled hlavně na počasí. Optimální dobu představuje přelom měsíců března a dubna. Jestliže nestihnete jarní výsev, můžete ji klidně zasadit i v září. Půda by měla být vlhká.

Jak Zasit mátu

Přezimování máty

Pokud máte mátu vysazenou venku, zasřihněte její stonky těsně nad zamí a přikryjte vyčuhující stonky listím nebo mulčem, poté nechte rostlinu odpočívat až do jara. Pokud pěstujete mátu na balkoně nebo na terase, květináče přes zimu uschovejte uvnitř, kde přečkají zimu až do příchodu jarních měsíců.
Archiv

Kdy se stříhá máta

Máta se dá stříhat prakticky kdykoliv během roku, takže to můžete provést pokaždé, když budete potřebovat její čerstvé lístky (typicky od června do září). Můžete přitom stříhat samostatné listy, ale i celé větvičky.
Archiv

Kdy a jak sušit mátu

Kdy sklízet

Sbírat můžete nať i listy, nať sklízejte ještě před rozkvětem a sušte v tenkých vrstvách ve stínu. Listy můžete sbírat po celé léto, sušení je obdobné jako u natě, pokud však chcete použít umělé teplo, nepřekračujte teplotu 35 °C.

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Co s přebytkem máty

Máta vás také zaujme svým všestranným využitím. Najdeme ji nejen ve žvýkačkách a peprmintových bonbonech, ale také v kosmetice a přírodních olejích. No a samozřejmě se skvěle hodí k přípravě mojita a dalších drinků, ale také do osvěžující letní limonády. Ani v jídle se její lahodná chuť neztratí.

Co léčí máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Co udělat s mátou

Jak ji využít v kuchyni

Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).

Jak dlouho se suší meduňka

Kdo chce meduňku umýt nechá ji oschnout na utěrce. Poté otrhejte pouze listy a stonky vyhoďte. Listy rozprostřete do sušičky – nemají se překrývat. Zapněte sušičku, nastavte 45 stupňů a nastavte 12 hodin.

Jak dlouho sušit bez V sušičce

Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky. Pokud se rozhodnete bylinky před sušením omýt, počítejte s tím, že doma sušení se může prodloužit až několikanásobně.

Jak často pít mátu

Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Co s prebytkem máty

Mátu využijete k ozdobení moučníků, do čaje nebo pro přípravu jídel či nápojů. Spojíte tak příjemné s užitečným. Máta je totiž nejen léčivá, ale taky krásně voňavá a chutná.

Co s čerstvou meduňkou

Čerstvě natrhaná se úplně skvěle se hodí do letních limonád, koktejlů a osvěžujících nápojů. V chladnějších dnech či v případě nemoci z meduňky uvařte výborný a hlavně léčivý čaj, použít můžete i sušenou variantu. Meduňku nejlépe sklízejte ještě před květem za slunečných teplých dní.

Jak sušit mátu v sušičce

Bylinky je třeba sušit na teplotu 45°C – 48°C. Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky.

Jak dlouho se louhuje meduňka

Postup: Listy meduňky namočte do vychladlé převařené vody a nechte louhovat 24 až 48 hodin.

Jak dlouho sušit Máťu v sušičce

Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky. Pokud se rozhodnete bylinky před sušením omýt, počítejte s tím, že doma sušení se může prodloužit až několikanásobně. Bylinky je nutné vysušit důkladně.

Proč pít meduňku

Jako prevence působí meduňka lékařská například na astma. Moderní medicína dále prokázala její účinky proti virům, kdy pomáhá při různých povrchových infekcích (například při oparech), na revmatické otoky a modřiny. Také je vhodná při překyselení organismu, kdy pomáhá obnovit acidobazickou rovnováhu.

Co všechno se dá sušit v sušičce

Sušení ovoce, zeleniny a hub v sušičce. Sušit lze prakticky jakékoli ovoce a zeleninu. K sušení vybírejte jen zralé (nikoli přezrálé) suroviny, bez známek poškození či napadení hnilobou nebo plísní. Nebojte se sušit ani kyselé nebo málo sladké plody (například kyselá jablka), právě naopak!

Jak dlouho před spaním pít meduňku

Meduňkový čaj:

Doporučuje se pít dle potřeby při bolestech žaludku či trávicích potížích. Při potížích se spaním doporučuji pít čaj večer, alespoň hodinu před spaním. Lžíci čerstvé meduňky zalijeme vroucí vodou (0,5 l) a necháme asi 10 minut louhovat. Můžeme osladit třtinovým cukrem a přidat citron.

Jak dlouho se louhuje Medunka

Postup: Listy meduňky namočte do vychladlé převařené vody a nechte louhovat 24 až 48 hodin.

Jak dlouho sušit mátu v sušičce

Orientačně 3-6 hodin, podle výkonu sušičky. Pozor na umytí bylinek před sušením. V takovém případě se může doba sušení protáhnout až na několikanásobek původní předpokládané doby. Že jsou bylinky správně vysušeny poznáte podle toho, že je při zmáčknutí rozdrtíte na prášek.

Jaký čaj uspává

Čajová směs pro sladký spánek z máty a heřmánku

Připravte si směs mátových listů a heřmánku v poměru jedna ku jedné a přidejte čaj rooibos – třeba sáček, až budete bylinky zalévat vroucí vodou. Získáte tak nápoj, který dokáže mírnit úzkost a stres, pomůže s relaxací mysli i těla a tím zlepší usínání i spánek.

Co z čerstvé meduňky

Meduňka je opěvována pro svou vlastnost rozptylovat melancholii, dodnes se používá v aromaterapii proti depresím. Působí také proti bolesti hlavy a snižuje napětí. Meduňka podávaná každé ráno jako čaj (krátce vyluhovaný – 3 minuty) působí povzbudivě a osvěživě. Čaj lze pít i v létě studený společně s mátou.

Jak dlouho se louhuje Meduňka

Užívejte jeden šálek čaje několikrát denně. Čaj se připravuje zalitím 1,5-4,5 g listů 150 ml horké vody a nechá se deset minut louhovat. Je možno také užívat 2-6 ml tinktury třikrát denně.