Jak zpracovat bazalku na zimu?

Jak se starat o bazalku v zime

Chcete-li si uchovat bazalku na zimu, nesušte ji, ale přendejte celou rostlinu ze záhonu do květináče, při tom ji dopřejte trochu kompostu, a odneste domů. Najděte jí co nejsvětlejší místo s běžnou teplotou. Pěstujete-li bazalku celou sezonu v květináči, přesaďte ji do nového substrátu určeného pro bylinky.
Archiv

Jak zmrazit bazalku

Pro kuchyňské účely je vhodnějším způsobem zakonzervování zamražení. Bazalka sice velice rychle ztratí svěží zelenou barvu a zhnědne, ale její aroma je výraznější než po sušení. Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch.
Archiv

Jak zpracovat čerstvou bazalku

Využití v kuchyni

Vhodná je do omáček, polévek, těstovin, masa či třeba na pizzu, protože při tepelném zpracování se její chuť ještě násobí. U studené kuchyně ji můžeme přidat k sýrům, rajčatům, rybám, salátům, do těstovin nebo omáček, v bylinkových octech, dresincích či marinádách.
Archiv

Co dělat s květy bazalky

Bazalka není trvalka

K nejcennějším částem rostliny patří mladé listy. Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat.
Archiv

Kdy zazimovat bazalku

Levandule už dávno odkvetla, ale máta vypadá ještě svěže. Na bazalku bude za chvíli už zima a mrazíky nesnese ani rozmarýn. Nadechněte se ještě naposledy bylinkové vůně a pak rostliny zazimujte.

Jak dlouho vydrží bazalka

Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.

Co se dá udělat z bazalky

Výborně si rozumí s čerstvými i sušenými rajčaty, voňavou pastou i čerstvým pečivem. Dobrý kuchař má po ruce vždycky aspoň jednu skleničku domácího bazalkového pesta. Promění obyčejné těstoviny, pečenou rybu nebo grilovanou zeleninu v hlavní chod hodný mistrovské kuchyně. Bazalka se hodí i ke zdobení pokrmů.

Jak udržet bazalku čerstvou

Jak na to:Otrhejte listy bazalky ze stonku a oblanšírujte je ve vroucí vodě po dobu 2 sekund.Pak je přendejte do ledové lázně.Listy nechte zcela uschnout a pak je naskládejte do nějaké uzavíratelné a dobře těsnící nádoby. Jednotlivé vrstvy oddělte povoskovaným papírem nebo pergamenem.

Jak sbírat bazalku

Pokud špičky všech výhonů uštípnete těsně nad některým párem listů, vyraší z jejich úžlabí nové postranní výhony. Bazalka pak tvoří víc větších listů a získává košatý vzhled. Tímto způsobem zároveň oddálíte kvetení. Jestliže sklidíte více bazalky, než spotřebujete, vložte přebytečné výhony do sklenice s vodou.

Jak připravit pažitku na zimu

Nejčastěji si lidé pažitku na zimu zamrazí. Lze to provést dvěma způsoby. Někdo si pažitku nejprve najemno naseká a poté dá do sáčku zamrazit. Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit.

Které bylinky přezimují venku

Mrazuvzdorné bylinkymáta.pažitka.petržel.šalvěj.libeček.meduňka.oregano.estragon.

Co potřebuje bazalka

„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.

Jak se TRHA bazalka

Je to jednoduché, zastřihujeme hlavní stonky, a to vždy asi 1 cm nad místy, kde jí narůstají malé lístečky. Bazalka se nám díky tomu krásně rozroste a brzy vytvoří keřík. Spodní velké listy rostlině ponecháme. K zastřihování používáme nůžky, ale stejného efektu dosáhneme i pomocí nožíku.

Jak se dělá Bazalkový olej

V horké vodě nebo páře spaříme (tzv. blanšírujeme) listy 10 sekund a stonky 30 sekund. Zchladíme je ve studené vodě, vložíme do mixéru, přilijeme olej a rozmixujeme dohladka. Uložíme na 24 hodin do lednice, přecedímě přes plátno nebo husté sítko a máme perfektní bazalkový olej.

Jak často zalévat bazalku

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Kdy přesazovat bazalku

Bazalka se každoročně na jaře vysévá a lze ji pěstovat ve skleníku, v květináčku za oknem. Můžeme ji také přesadit v květnu na záhon u po zmrzlých mužích kolem 15. května – pozor na pozdnější mrazíky, je velmi háklivá, nebo ji rovnou lze vysévat do venkovní půdy.

Co s pažitkou na zimu

Běžné byliny, které u nás pěstujeme na záhonech, jako jsou máta, meduňka, levandule, pažitka, libeček, zimu bez větších obtíží přežívají. Poskytneme jim jen běžnou přikrývku například z chvojí. Ještě před zimováním je všechny zastřihneme, ideálně na výšku 10 cm od země.

Jak uchovat pažitku na zimu

Opláchnutou pažitku nechejte okapat a pak ji nadrobno pokrájejte. Nasypejte pažitku do skleničky, mírně upěchujte a zalijte olejem. Nechejte chvíli odležet, aby se olej dobře vsákl do pažitky, a potom dolijte olej až po okraj. Nakonec zavíčkujte a skladujte v lednici.

Kdy stříhat bylinky na zimu

Srpnová péče o víceleté bylinky se vrátí s prvními podzimními plískanicemi – správným řezem v srpnu docílíte toho, že do podzimu a příchodu prvních mrazíků stihnou ještě dostatečně obrazit a rozkošatět se, keříky bylinek pak snáze přečkají zimu.

Jak nalozit bazalku

Abychom si bazalku a především její vůni uchovali do příštího roku, musíme přistoupit k osvědčeným formám konzervace. Jako nejvhodnější se ukazuje buď zamrazení, nebo skladování v olivovém oleji. Listy bazalky nakrájíme, vložíme do sklenic a zalijeme olivovým olejem, ale aby se k lístkům nemohl dostat vzduch.

Jak se dělá bazalkové pesto

Do mixéru dáme bazalku, olej, česnek, trochu soli a oříšky, mixujeme až vznikne pyré. Pak směs přendáme do mísy, kde ji smícháme se strouhaným parmazánem. Jakmile je pesto hotové, plní se do uzavíratelných sklenic. V lednici vydrží dlouho.

Jak zachranit uschlou bazalku

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Proč neroste pažitka

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Jak uchovat květy pažitky

Dají se naložit do octa nebo oleje. Krásné světle-fialové pažitkové květy udělají parádu a jejich výrazná silice i užitek. Můžeme je naložit do octa nebo oleje, a ten pak dále využít v kuchyni. Aromatický olej nebo ocet chutná velmi příjemně.

Kdy schovat bazalku

Bazalka a majoránka rozhodně mráz nepřežijí, tak zrovna u nich je velmi výhodné pokračovat v pěstování přes zimu doma. Pokud máte vzrostlou bazalku nebo majoránku na balkoně nebo na zahradě, klidně ji už v této době přesuňte domů za okno. Je to lepší udělat to teď a nečekat až na hlášení prvních mrazíků.