Co s plody černého bezu?

Na co je květ černého bezu

Účinky na zdraví

Černý bez se hojně využívá rovněž k inhalacím, zejména při kašli či chřipce. Ve spojení s dalšími bylinami pak může bez pomáhat eliminovat bolesti hlavy. Květ bezu si však hravě umí poradit i se zahleněním, ničí bakterie a u kojících žen podporuje tvorbu mateřského mléka.

Jak využít Černý bez

Léčivé účinky bezinek, plodů černého bezu

jedovaté jsou pecičky, které plody obsahují. Bezpečně sníst můžete jen malé množství. Bezinky používáme i za čerstva ve formě šťáv, likérů, kompotů, sirupů a zavařenin. Na léčení se využívají sušené plody nebo tepelně upravené plody jen v malém množství.

Jak udělat šťávu z černého bezu

Syrop z černobejlí (šťáva z černého bezu)

Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.

Co všechno se dá dělat z bezinek

Bezinky – plody bezu v kuchyniBezinkový čaj na bolesti nervového původu.Sušené plody bezinek zastaví průjem.Bezinkové kloktadlo na bolest v krku a afty.Bezinková šťáva.Sladký bezinkový rozvar – skvělá náplň do dezertůBezinková marmeláda.Bezinkový kompot a pudink.Bezinky v dezertech.
Archiv

Jak zpracovat květy černého bezu

Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.

Jak se dělá bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.

Co z kuliček černého bezu

Hodně lidí ví, že na bezu kromě květů zpracováváme kuličky. Plodům bezu černého říkáme BEZINKY a vyrábíme z nich bezinko-kávový likér, kompot, víno, bezinky dáváme do krupičné kaše nebo si můžeme udělat třeba tvaroh s bezinkami.

Jak užívat sirup z černého bezu

Sirup z černého bobulí bezu je ideální bio surovina

Nemusíte ho užívat pouze na lžičku jako každodenní prevenci , ale můžete jím polévat ranní jogurt nebo si ochutit vanilkovou zmrzlinu, nemluvě o vdolečcích, vaflích nebo palačinkách, vše totiž si můžete sirupem z černého bezu ozdobit a užít si jeho chutě.

Kdy sbírat plody černého bezu

Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti.

Co z Bezinkových květů

Bezové květy se používají zejména při nemocech z nachlazení, při ischiatických bolestech, při migrénách a mnoha dalších potížích. Příjemně aromatický bezový květ slouží také jako surovina k přípravě nápojů a sezonních jídel.

Jak zpracovat květy bezu

Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.

Jak udělat sirup z květů černého bezu

Postup přípravy

Květy obereme ze stopek, zalijeme 1,5 litrem převařené a vychladlé vody a necháme do druhého dne vyluhovat. Druhý den uvaříme cukerný roztok z 0,5 litru vody a 1 kilogramu cukru. Necháme vychladit a poté přilijeme šťávu z citronů. Výluh přecedíme, vmícháme ochucený cukerný roztok a přelijeme do lahví.

Jak se dělá bezinkový likér

Bezinky otrhejte a omyté bobulky vložte do hrnce.

Vařte dalších pět minut, poté sundejte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Až to bude vychladlé, přidejte rum, promíchejte a plňte do čistých suchých sklenic, ideálně vytvářených. Likér uchovávejte v ledničce, pokud ho dřív nevypijete, vydrží v ní rok určitě.

Jak dlouho vydrzi bezový sirup

Čerstvá šťáva vydrží 7–10 dní. Životnost můžem prodloužit zavařením při 70 °C nebo zmrazením. Takto vydrží celý rok. Hlavně děti ji milují.

Jak sušit plody černého bezu

Bezinky lze také usušit a vařit z nich čaj. Bezinky natrhejte v celých chomáčcích, zavěste mimo dosah slunce a nechte zaschnout. Pak je otrhejte a v otevřené troubě při mírném teple asi 50 °C sušte. Dobře usušené uložte do plátěného pytlíku nebo papírového sáčku.

Jak sbírat květy černého bezu

Květy černého bezu se sbírají za úplně suchého počasí. „Sbíráme květy, které jsou rozvité z jedné třetiny, zbytek je ve formě poupat, aby nám při sběru neopadal cenný pyl. Květenství odstřihujeme opatrně pomocí nůžek,“ radí v e-booku Čarovný černý bez lékařka Alena Hamplová, která se zabývá i lidovým léčitelstvím.

Jak dlouho se vaří bezový med

Doba vaření je zhruba hodina, hodina a půl. Hustotu medu zkoušíme kápnutím trošky sirupu na talířek, na kterém necháme vychladnout. Čím je chladnější, tím je hustější. Bezinky netrháme u silnice a vybíráme si květy bez broučků a mšic.

Jak dlouho vydrží bezový sirup

Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.

Jak uchovat Bezovou šťávu

Hotový bezový sirup zavařte při 80 stupních a uchovávejte v suchu a chladu. Další možností je bezový sirup nezavařovat, ale uchovávat v lednici. Tam vám vydrží čerstvý až 10 dní.

Jak správně sušit květy černého bezu

Květenství sušíme ve stínu v dobře větrané místnosti nebo v troubě (teplota by neměla přesáhnout čtyřicet stupňů). Před dosušením ještě opatrně odstraníme zbytek stonků. Sušený bezový květ uskladníme do tmavé a dobře uzavíratelné nádoby.

Co z květů bezu

Bezové květy se používají zejména při nemocech z nachlazení, při ischiatických bolestech, při migrénách a mnoha dalších potížích. Příjemně aromatický bezový květ slouží také jako surovina k přípravě nápojů a sezonních jídel.

Kdy sbírat bezový květ

Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti.

Jak dlouho vydrží Bezová šťáva

Čerstvá šťáva vydrží 7–10 dní. Životnost můžem prodloužit zavařením při 70 °C nebo zmrazením. Takto vydrží celý rok. Hlavně děti ji milují.

Jak udělat domácí bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Kdy sbírat květ černého bezu

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.